Բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների թիվը նախորդ տարի աճել է 25 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում գրանցված նոր ընկերությունների թիվը 2019-ին աճել է 25 տոկոսով՝ հասելով 1250-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկմանը՝ ներկայացնելով բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում, ռազմարդյունաբերության ոլորտում արձանագրված ցուցանիշները:
«2019-ին ոլորտում 30 տոկոս աճ ենք արձանագրել, ընդհանուր շրջանառությունը կազմել է շուրջ 320 մլն դրամ: Ընդհանուր առմամբ դա ՀՆԱ-ում 2.4 տոկոս է կազմում: Դա, իհարկե, վատ թիվ չէ, սակայն մեր գնահատմամբ՝ Հայաստանի պոտենցիալն ավելին է»,-ասաց Արշակյանն ու հիշեցրեց, որ 2018, 2019 թթ․ ՀՆԱ-ում բարձր տեխնոլոգիաների աճի տեմպը կազմել է 0.4 տոկոս, այսինքն՝ ցուցանիշը 2 տոկոսից դարձել է 2.4 տոկոս:
Ընկերությունների թիվը ևս աճել է: «Շուրջ 25 տոկոսով աճել են գրանցված նոր ընկերությունները՝ կազմելով շուրջ 1250 ընկերություն»,-ասաց նախարարը:
Արշակյանը դա մեծապես պայմանավորեց կառավարության վարած քաղաքականությամբ, մասնավորապես՝ նորաստեղծ ընկերություններին արտոնությունների տրամադրմամբ:

Number of high-tech companies in Armenia grew by 25% in 2019
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The number of new companies registered in the field of high technology industry in Armenia has increased by 25% in 2019, reaching 1,250, Minister of High-tech Industry Hakob Arshakyan said during the joint session of the parliamentary standing committees, presenting the indicators registered in the fields of high-tech industry and military industry.
“In 2019, we had a 30% growth in the field, the total turnover comprised nearly 320 million drams. This comprises 2.4% in the total GDP. This is, of course, not a bad figure, but according to our estimation Armenia’s potential is much more”, he said, reminding that the growth of high technologies in the 2018 GDP was 0.4%.
The minister linked the growth in the field and the number of companies with the policy run by the government, in particular by granting privileges to the new companies.