Էկոնոմիկայի նախարարի գնահատմամբ՝ կորցվածը 2021-ին քանակականցուցանիշներով հետ է բերվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի գնահատմամբ՝ 2021 թվականը լինելու է այն տարին, երբ կորոնավիրուսի իրավիճակի արդյունքում տնտեսությունում կորցվածը քանակական ցուցանիշներով վերականգնվելու է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խաչատրյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե որքան ժամանակ կպահանջվի, որ տնտեսությանը հասցված վնասները վերականգնվեն:
«Աշխարհի ամենահեղինակավոր կազմակերպությունները 2020 թվականը գնահատում են որպես նվազագույն կորուստներով հաղթահարելու տարի: Գնահատականները տարբեր են, տարբեր միջազգային կազմակերպություններ կարծում են, որ 3-5 տոկոս անկում կարձանագրվի՝ և զարգացած, և զարգացող տնտեսություններում: Եվ գրեթե բոլոր միջազգային կազմակերպությունները գնահատում են, որ 2021թվականին նույն այդ տնտեսությունները կվերակագնվեն նույն չափով: Այսինքն՝ գնահատականները նորից 5 տոկոսի սահմաններում աճի հնարավորությանն են վերաբերվում»,-ասաց նախարարն ու նկատեց՝ Հայաստանը բացառություն չի լինելու:
Հայաստանը փորձելու է արագ կողմնորոշվել, արագ գործել, դա շատ կարևոր է լինելու վերականգնման ժամանակահատվածում: Խաչատրյանի խոսքով՝ 2021 թվականը հիմնականում լինելու է այն տարին, երբ կորցվածը պետք է վերականգնվի, բայց ոչ բառի ուղիղ իմաստով: «Մենք չենք կարող և չենք ցանկանում վերադառնալ այն կետին, որտեղից սկսվել է այս ամենը: Նոր աշխարհում նոր իրականության մեջ մենք պետք է դիրքավորվենք այնպես և աշխարհին առաջարկենք այնպիսի ապրանքներ և ծառայություններ, որոնք մրցունակ ենք, պահանջված են և երաշխավորում են երկարաժամկետ զարգացման հնարավորություններ: Կարծում եմ, որ 2021 թվականը լինելու է աճի այն տարին, երբ կորցվածը քանակական ցուցանիշների տեսքով հիմնականում հետ է բերվելու»,-ասաց Խաչատրյանը:
Իսկ 2020-ի համար ինչպես համաշխարահին տնտեսությունում, այնպես էլ Հայաստանում տնտեսական անկում է կանխատեսվում:

По оценке министра экономики, потерянное по количественным показателям будет возвращено в 2021 году
По оценке министра экономики Армении Тиграна Хачатряна, 2021 год будет годом восстановления по количественным показателям потерь в экономике, понесенных в результате ситуации с эпидемией коронавируса. Как передает Арменпресс, об этом он сказал в беседе с журналистами, отвечая на вопрос о том, сколько времени потребуется для восстановления ущерба, нанесенного экономике страны.
“Самые авторитетные организации мира оценивают 2020 год как год преодоления с минимальными потерями. Оценки различны, различные международные организации считают, что будет зафиксирован 3 - 5% спад - и в развитых, и в развивающихся экономиках. И почти все международные организации оценивают, что к 2021 году эти же хозяйства будут восстановлены в той же мере. То есть, оценки вновь относятся к возможности роста в пределах 5%”, - сказал министр и отметил, что Армения также не станет исключением.
Армения попытается быстро сориентироваться, действовать быстро, это будет очень важно в период восстановления. По его словам, 2021 год в основном будет годом, когда потерянное должно быть восстановлено, но не в прямом смысле слова. “Мы не можем и не хотим возвращаться к той точке, с которой все это началось. В новом мире мы должны позиционировать себя так и предлагать миру такие товары и услуги, которые будут конкурентоспособны, востребованы и смогут гарантировать долгосрочное развитие. Думаю, что 2021 год будет годом роста, когда потерянное в виде количественных показателей будет возвращено”, - сказал Хачатрян.