Էկոնոմիկայի նախարարի գնահատմամբ՝ կորցվածը 2021-ին քանակականցուցանիշներով հետ է բերվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի գնահատմամբ՝ 2021 թվականը լինելու է այն տարին, երբ կորոնավիրուսի իրավիճակի արդյունքում տնտեսությունում կորցվածը քանակական ցուցանիշներով վերականգնվելու է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խաչատրյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե որքան ժամանակ կպահանջվի, որ տնտեսությանը հասցված վնասները վերականգնվեն:
«Աշխարհի ամենահեղինակավոր կազմակերպությունները 2020 թվականը գնահատում են որպես նվազագույն կորուստներով հաղթահարելու տարի: Գնահատականները տարբեր են, տարբեր միջազգային կազմակերպություններ կարծում են, որ 3-5 տոկոս անկում կարձանագրվի՝ և զարգացած, և զարգացող տնտեսություններում: Եվ գրեթե բոլոր միջազգային կազմակերպությունները գնահատում են, որ 2021թվականին նույն այդ տնտեսությունները կվերակագնվեն նույն չափով: Այսինքն՝ գնահատականները նորից 5 տոկոսի սահմաններում աճի հնարավորությանն են վերաբերվում»,-ասաց նախարարն ու նկատեց՝ Հայաստանը բացառություն չի լինելու:
Հայաստանը փորձելու է արագ կողմնորոշվել, արագ գործել, դա շատ կարևոր է լինելու վերականգնման ժամանակահատվածում: Խաչատրյանի խոսքով՝ 2021 թվականը հիմնականում լինելու է այն տարին, երբ կորցվածը պետք է վերականգնվի, բայց ոչ բառի ուղիղ իմաստով: «Մենք չենք կարող և չենք ցանկանում վերադառնալ այն կետին, որտեղից սկսվել է այս ամենը: Նոր աշխարհում նոր իրականության մեջ մենք պետք է դիրքավորվենք այնպես և աշխարհին առաջարկենք այնպիսի ապրանքներ և ծառայություններ, որոնք մրցունակ ենք, պահանջված են և երաշխավորում են երկարաժամկետ զարգացման հնարավորություններ: Կարծում եմ, որ 2021 թվականը լինելու է աճի այն տարին, երբ կորցվածը քանակական ցուցանիշների տեսքով հիմնականում հետ է բերվելու»,-ասաց Խաչատրյանը:
Իսկ 2020-ի համար ինչպես համաշխարահին տնտեսությունում, այնպես էլ Հայաստանում տնտեսական անկում է կանխատեսվում:

Armenian economy minister says what was lost will be brought back in 2021 by quantitative figures
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Armenian Minister of Economy Tigran Khachatryan says 2021 is going to be the year when as a result of the novel coronavirus situation what was lost in the economy will be restored by quantitative indicators.
During the parliamentary debate of the 2019 budget performance report, asked how much time will be needed for recovering the damages caused to the economy, the minister said: “The world’s leading organizations assess 2020 as a year which will be overcome with minimal losses. There are various assessments, according to different international organizations 3-5% decline will be registered both in the developed and developing economies. And almost all international organizations assess that in 2021 these same economics will be restored with the same rate”, he said, adding that Armenia will not be an exception as well.
Armenia will try to orient itself quickly, will try to act quickly, as this will be very important during the restoration period. He said 2021 will be a year for restoring what has been lost. “We can’t and don’t want to return to the point where all these started. We should position ourselves in the new world’s new reality in a way and propose the world such goods and services which are competitive, demanded and guarantee long-term development opportunities. I think 2021 will be the year of growth when what has been lost will be mainly brought back in the form of quantitative figures”, he added.