Նպատակը նույնն է՝ ունենալ մրցունակ տնտեսություն, բայց մոտեցումները պետք է փոխվեն. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատյանը տնտեսության տարբեր ճյուղերի համար նախատեսված ռազմավարական միջոցառումների փաթեթի վերանայման կարիք է տեսնում, քանի որ կորոնավիրուսի իրավիճակով պայմանավորված փոխվում է աշխարհը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խաչատրյանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «Հայաստանի Հանրապետության 2019 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկմանը՝պատասխանելով պատգամավոր Եղիշե Սողոմոնյանի հարցին, թե ի՞նչ քայլեր են իրականացվում արտահանումը խրախուսելու համար:
Նախարարը հիշեցրեց, որ տարվա ընթացքում աշխատել են 5 փաստաթղթի մշակման ուղղությամբ, որոնցից 3-ը՝ Արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությունը, Փոքր ու միջին բիզնեսի ռազմավարությունը և Զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարությունը, արտահանման բաղադրիչներ ունեն: «Երեքում տարբեր լուծումներ են տրված, քանի որ յուրաքանչյուրում խնդիրները տարբեր են: Օրինակ՝ խոշոր բիզնեսում տեխնոլոգիական վերազինումն է համարվում ամենակարևոր բացը, որ առկա է Հայաստանում: Այդ փաստաթուղթը կառավարությունն այս տարվա ընթացքում կհաստատի: Փոքր ու միջին բիզնեսի դեպքում արտահանման ենթակառուցվածքների թույլ լինելն է ամենաէական խնդիրը և այլն»,-ասաց Խաչատրյանը:
Միջոցառումների մի մեծ փաթեթ կա, որով նախատեսվում է, թե ինչ պետք է արվի: Նախարարը նկատեց, որ դրանց մի մասը, սակայն, վերանայման կարիք կունենա, քանի որ աշխարհը փոխվում է, պետք է փոխվեն նաև մեր մոտեցումներն այդ ճանապարհն անցնելու առնչությամբ: «Նպատակները նույնն են՝ ունենալ մրցունակ տնտեսություն, մրցունակ ծառայություններ, բայց եղանակները պետք է փոխվեն, որովհետև խնդիրներն են փոխվել»,-նշեց նա:

Цель та же - иметь конкурентоспособную экономику, но подходы быть изменены
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян видит необходимость в пересмотре пакета стратегических мероприятий для различных отраслей экономики, поскольку в связи с ситуацией пандемии коронавируса меняется весь мир.
Как передает Арменпресс, такое мнение он высказал на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении по предварительному обсуждению годового отчета “Об исполнении государственного бюджета на 2019 год”, отвечая на вопрос депутата Егише Согомоняна о том, какие шаги предпринимаются для поощрения экспорта.
Министр напомнил, что в течение года они работали над разработкой 5 документов, 3 из которых касаются стратегии развития промышленности, стратегии малого и среднего бизнеса и стратегии развития туризма и имеют экспортные компоненты. “В трех из них даны разные решения, поскольку в каждом документе рассматриваются разные проблемы. Например, технологическое переоснащение в крупном бизнесе считается самым важным пробелом в Армении. Этот документ правительство утвердит в течение этого года. В случае малого и среднего бизнеса самой существенной проблемой является слабость экспортных инфраструктур и т.д.”, - сказал Хачатрян.
Есть большой пакет мероприятий, предусматривающий, что должно быть сделано. Министр отметил, что, однако, часть из них нуждается в пересмотре, поскольку мир меняется, должны измениться и наши подходы в связи с переходом на новые пути. Цели те же: иметь конкурентоспособную экономику, конкурентоспособные услуги, но способы должны измениться, поскольку изменились и проблемы”, - отметил он.