Նպատակը նույնն է՝ ունենալ մրցունակ տնտեսություն, բայց մոտեցումները պետք է փոխվեն. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատյանը տնտեսության տարբեր ճյուղերի համար նախատեսված ռազմավարական միջոցառումների փաթեթի վերանայման կարիք է տեսնում, քանի որ կորոնավիրուսի իրավիճակով պայմանավորված փոխվում է աշխարհը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խաչատրյանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «Հայաստանի Հանրապետության 2019 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկմանը՝պատասխանելով պատգամավոր Եղիշե Սողոմոնյանի հարցին, թե ի՞նչ քայլեր են իրականացվում արտահանումը խրախուսելու համար:
Նախարարը հիշեցրեց, որ տարվա ընթացքում աշխատել են 5 փաստաթղթի մշակման ուղղությամբ, որոնցից 3-ը՝ Արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությունը, Փոքր ու միջին բիզնեսի ռազմավարությունը և Զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարությունը, արտահանման բաղադրիչներ ունեն: «Երեքում տարբեր լուծումներ են տրված, քանի որ յուրաքանչյուրում խնդիրները տարբեր են: Օրինակ՝ խոշոր բիզնեսում տեխնոլոգիական վերազինումն է համարվում ամենակարևոր բացը, որ առկա է Հայաստանում: Այդ փաստաթուղթը կառավարությունն այս տարվա ընթացքում կհաստատի: Փոքր ու միջին բիզնեսի դեպքում արտահանման ենթակառուցվածքների թույլ լինելն է ամենաէական խնդիրը և այլն»,-ասաց Խաչատրյանը:
Միջոցառումների մի մեծ փաթեթ կա, որով նախատեսվում է, թե ինչ պետք է արվի: Նախարարը նկատեց, որ դրանց մի մասը, սակայն, վերանայման կարիք կունենա, քանի որ աշխարհը փոխվում է, պետք է փոխվեն նաև մեր մոտեցումներն այդ ճանապարհն անցնելու առնչությամբ: «Նպատակները նույնն են՝ ունենալ մրցունակ տնտեսություն, մրցունակ ծառայություններ, բայց եղանակները պետք է փոխվեն, որովհետև խնդիրներն են փոխվել»,-նշեց նա:

Goal is the same to have competitive economy, but approaches must change – Armenian minister
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Armenian Minister of Economy Tigran Khachatryan sees need for revising the package of strategic measures envisaged for various branches of the economy as the world is changing conditioned by the novel coronavirus (COVID-19).
During the parliamentary debate of the annual report of the 2019 state budget performance, the minister was asked what actions are being taken to promote export. In response he reminded that during the year they have worked on drafting 5 documents, 3 of which – Industry development strategy, Small and medium business strategy and Tourism development strategy, have components relating to export. “These three offer different solutions as the issues in each of them are different. For instance, the key gap in the major business is the technological upgrading. The government will approve this document this year. In case of small and medium business, the most important problem is connected with the export infrastructures being weak”, he said.
He said there is a big package of measures which envisages what should be done. The minister, however, noted that some of them need revision as the world is changing, therefore, the approaches should also change in terms of passing that path. “The goals are the same – to have a competitive economy, competitive services, but the ways should change because the problems have changed”, minister Tigran Khachatryan said.