Բիզնեսն ընդդեմ COVID 19-ի. լավագույն մասնագետներն անվճար խորհրդատվություն են տալիս գործարարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես վերապրոֆիլավորել բիզնեսը, նվազեցնել ծախսերը, ադապտացվել առկա պայմաններին. կորոնավիրուսի պարտադրած իրավիճակում այս և մի շարք այլ արդիական հարցերի մասին գործարարները կարող են լավագույն մասնագետներից անհատական անվճար խորհրդատվություն ստանալ՝ Բիզնեսն ընդդեմ COVID19-ի քոուչինգ նախաձեռնության շրջանակում:
«Արմենպրես»-ը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Գործարարության աջակցման գրասենյակիհամատեղ նախաձեռնության մասին խոսել է պատասխանատուների հետ:
Բիզնեսն ընդդեմ COVID 19­-ի համատեղ նախաձեռնության շրջանակում գործարարների համար արդեն իսկ կազմակերպվել էր վեբինարների շարք: «Չնայած այդ վեբինարներում էլ կար անհատական մոտեցում տնտեսավարողների հարցերի հանդեպ, բայց ժամանակի սղության պատճառով, նաև այն պատճառով, որ ներկա էին այլ տնտեսավարողներ, շատ հարցեր երբեմն չէին բարձրաձայնվում: Արդյունքում որոշվեց, որ պետք է հնարավորություն ստեղծել ձեռնարկություններին՝ խորհրդատուների հետ ունենալ անհատական հանդիպումներ: Եվ այսպես, մեկնարկեց Բիզնեսն ընդդեմ COVID19-ի քոուչինգային շարքը»,- մանրամասնեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաիրա Մարգարյանը:
Մոտ 110 տարբեր թեմաներով պատրաստվել են 1054 տոմսակներ՝ խորհրդատվական հանդիպումների հնարավորություններ: Յուրաքանչյուր տնտեսավարող կարող է անվճար ձեռք բերել 2 տոմսակ: Փոխնախարարը նկատեց, որ ստեղծված իրավիճակում կազմակերպությունները հիմնականում ֆինանսական կառավարման հետ կապված են խնդիրներ ունենում: «Ֆինանսերի հոսքի տեսանկյունից յուրաքանչյուր բիզնեսում լուրջ փոփոխություններ են տեղի ունեցել, այն շրջանառությունը, որ բիզնեսներն ունեին մինչև կորոնավիրուսը, չկա, հետևաբար, ամբողջ ծախսային համակարգը պետք է փոփոխությունների ենթարկվի: Որտեղի՞ց սկսել, ո՞ր ծախսերն է հնարավոր կրճատել, որ գոնե բիզնեսի գոյությանը վտանգ չսպառնա, ի՞նչ տրամաբանությամբ է դա պետք անել. այս տիպի բոլոր հարցերին պատասխանում են խորհրդատուները, օգնում են միասին մշակել որոշակի պլան՝ ֆինանսական առողջացման համար»,-ասաց Մարգարյանն ու հորդորեց ակտիվ օգտվել:
Խորհրդատուները նաև կողմնորոշում են, թե ինչպես օգտվել կամ պե՞տք է, արդյոք, օգտվել պետական աջակցությունից, օրինակ, եթե վարկառու միջոցներ են, հնարավոր լինելո՞ւ է դրանք վերադարձնել ապագայում և այլն:
Մարգարյանը վստահեցրեց՝ ներառվել են Հայաստանի լավագույն խորհրդատվական ընկերությունները, չկա գրեթե մի կազմակերպություն, որ չի մասնակել: Բոլորը մասնակցում են կամավորական սկզբունքով, պատրաստակամություն են հայտնել կանգնել բիզնեսի կողքին: Ցանկացած գործարար կարող է օգտվել այդ անհատական խորհրդատվությունից, պետք է ընդամենը մուտք գործել Eventbrite կայք, ընտրել տոմսակը, գրանցվել, նշել կազմակերպության անունը, ՀՎՀ-ն՝ որպես հավաստիք, որ կա այդպիսի կազմակերպություն: Դրանից հետո գործարարը ստանում է խորհրդատուի կոնտակտները, հնարավորություն ձեռք բերում խորհրդատուի հետ կապվել առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում և ստանալ անվճար խորհրդատվություն:
Գործարարության աջակցման գրասենյակի ղեկավար Գևորգ Պողոսյանի խոսքով՝ թեմաները տարբեր են՝ սկսած ֆինանսական կառավարումից մինչև ընդհանուր ճգնաժամային կառավարում կամ վերապրոֆիլավորում, երբ կազմակերպությունը մտածում է, որ, իրավիճակից ելնելով, պետք է փոխի իր պրոֆիլավորումը և այլ գործունեությամբ զբաղվի: Կան նաև նեղ մասնագիտական թեմաներ՝մարքետինգային գործիքների կիրառում և այլն: «Մարքետինգային թեմաներն ամենաարագը սպառվեցին: Ձեռք են բերել 200-ից մի քիչ ավելի տոմսակներ: Բայց կային տոմսակներ, որոնք հնարավոր էր ձեռք բերել միայն մայիս ամսին: Այս պահին մոտավորապես կեսն առկա է»,-ասաց Պողոսյանն ու նկատեց՝ անհատական խորհրդատվությունից օգտվում է փոքր ու միջին բիզնեսը, քանի որ խոշոր բիզնեսներն իրենք ունեն իրենց մասնագետները:
Շինարարական կազմակերպության ղեկավար Աշոտ Աբրահամյանը մեկն է նրանցից, ովքեր օգտվել են անհատական խորհրդատվությունից, ստացել հարկային ոլորտի հետ կապված խորհրդատվություն: «Դժվարությունները միայն դադարի հետ են կապված եղել, երբ մի շրջան դադար եղավ: Եվ հարկայինի հետ կապված խորհրդատվություն ստացել ենք ՝ հարկային բեռը թեթևացնելու համար: Ոչ մի աշխատատեղ չենք կրճատում, բայց դրան զուգահեռ ուզում ենք ավելի ճիշտ կազմակերպել, որ մեղմ լինի հարկային բեռը»,-ասաց նա ու նշեց՝ կազմակերպությունը նոր կայացող է, ռեսուրսները շատ չեն, իրենք ուզում են այնպես անել, որ պահպանվի, չփակվի:
Էկոնոմիկայի նախարարությունը նույն նախաձեռնության շրջանակում Գործարարության աջակցման գրասենյակի հետ համատեղ մշակել է նաև «Բիզնեսի շարունակականության պլանավորում՝ կորոնավիրուսի պայմաններում և հետևանքով» ուղեցույցը: Դա հնարավորություն է տալիս տնտեսավարողին գնահատում անել, հասկանալ առաջնահերթությունը՝ որտեղի՞ց սկսել փոփոխությունները, ո՞րն է պետք թողնել, ո՞րը՝ փակել:

Бизнес против COVID-19: лучшие специалисты дают бизнесменам бесплатные консультации
Как перепрофилировать бизнес, снизить затраты, адаптироваться к существующим условиям? В рамках коучинг инициативы “Бизнес против COVID19” в ситуации, обусловленной эпидемией коронавируса, предприниматели смогут получить от лучших специалистов бесплатные индивидуальные консультации.
Арменпресс провел беседу с ответственными лицами о совместной инициативе Министерства экономики Армении и Офиса содействия предпринимательству.
В рамках совместной инициативы “Бизнес против COVID 19” для предпринимателей уже был организован ряд вебинаров. Хотя в этих вебинарах и был индивидуальный подход к вопросам хозяйствующих субъектов, но из-за нехватки времени, а также по той причине, что присутствовали и другие хозяйствующие субъекты, многие вопросы не были освещены. В результате было решено, что необходимо для предприятий создать возможности индивидуальных встреч с консультантами. Таким образом, был начат коучинговый цикл против COVID19”, - рассказала замминистра экономики Армении Наира Маргарян.
Для проведения консультативных встреч всего было подготовлено 1 054 билета на почти 110 различных тем. Каждый хозяйствующий может бесплатно получить 2 билета. Замминистра отметила, что в сложившейся ситуации организации в основном имеют проблемы с финансовым управлением. С точки зрения финансов во всех бизнесах произошли серьезные изменения, того оборота, который имел бизнес до коронавируса, уже нет, следовательно, вся расходная система должна подвергнуться изменениям. С чего начать, какие расходы можно сократить, чтобы не создать угроз бизнесу, по какой логике это нужно делать? На все подобные вопросы отвечают консультанты, помогают вместе разработать определенный план для финансового оздоровления”, - сказала Маргарян и призвала активно пользоваться этой возможностью.
Консультанты также определяют, как пользоваться или нужно ли пользоваться государственной поддержкой, например, если берутся займы, то каким образом их можно будет вернуть в будущем и т. д.
Маргарян заверила, что были привлечены лучшие консалтинговые компании Армении. Все они участвуют на добровольной основе, выразили готовность быть рядом с бизнесом. Любой предприниматель может воспользоваться этой индивидуальной консультацией, нужно всего лишь зайти на сайт Eventbrite, выбрать билет, зарегистрироваться, указать название организации, ИНН как подтверждение наличия такой организации. После этого предприниматель получает контакты консультанта, получает возможность связаться с консультантом в течение ближайшего месяца и получить бесплатную консультацию.
По словам руководителя Офиса содействия предпринимательству Геворга Погосяна, темы разные: от финансового управления до общего кризисного управления или перепрофилирования, когда организация думает, что, исходя из ситуации, она должна изменить свой профиль и заняться другой деятельностью. “Есть также и узкоспециализированные темы - применение маркетинговых инструментов и т. д. Маркетинговые темы были исчерпаны быстрее всех. Их было чуть более 200. Но были билеты, которые можно было приобрести только в мае. На данный момент еще осталось около половины из них”, - сказал Погосян и отметил, что индивидуальным консультированием пользуются малый и средний бизнес, поскольку у крупных предприятий есть свои специалисты.
Глава строительной организации Ашот Абрамян - один из тех, кто воспользовался индивидуальным консультированием, получил консультацию, связанную с налоговой сферой. “Проблемы были связаны только с паузой, когда бизнес был остановлен. И мы получили консультации, связанные с налогами, для облегчения налогового бремени. Мы не сократили ни одного рабочего места, но параллельно с этим хотим правильнее организовать бизнес, чтобы налоговое бремя было мягче”, - сказал Ашот Абрамян и отметил, что организация новая, ресурсов не много, они хотят сохранить ее.
В рамках той же инициативы Министерство экономики совместно с Офисом содействия бизнесу разработало также справочник “Планирование непрерывности бизнеса в условиях эпидемии коронавируса и впоследствии”. Это даст возможность хозяйствующим субъектам оценить, понять приоритеты, с чего начать изменения, что нужно оставить, а что – закрыть.