Հյուրանոցային ծառայությունները կթույլատրվեն միայն մեկ նախապայմանով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սահամանափակված կմնան հյուրանոցային և համանման բնակատեղերի տրամադրման ծառայությունները, հյուրանոցային ծառայությունները կթույլատրվեն միայն հյուրերի հաշվառման ռեգիստր վարելու նախապայմանով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը՝ ներկայացնելով չարգելված տնտեսական գործունեության տեսակներում անվտանգության նոր կանոնները:
«Մայիսի 18-ից թույլատրված տնտեսական գործունեության տեսակների համար պարետի որոշմամբ սահմանվել են գործունեության հատուկ կանոններ՝ ուղեցույցների տեսքով: Սակայն սահմանափակված կմնան որոշ գործունեության տեսակներ՝ մասնավորապես հյուրանոցային և համանման բնակատեղերի տրամադրման ծառայությունները: Սակայն հյուրերի հաշվառման ռեգիստր վարելու նախապայմանով դրանց գործունեությունը սահմանափակված չի լինի: Հանգստյան տների գործունեությունը, այլ բնակատեղերի տրամադրման ծառայությունները նույնպես սահմանափակված չեն լինի»,-ասաց փոխնախարարը:
Սակայն մայիսի 18-ից գործելու է հանրային տրանսպորտը: Հանվելու է տնտեսական մի շարք գործունեության տեսակների գործունեության արգելքը: Հանրային բաց տարածքներում դիմակների առկայությունը, իսկ հանրային փակ տարածքներում կրելը լինելու է պարտադիր:

Гостиничные услуги будут разрешены лишь при одном условии
В Армении услуги по предоставлению гостиничных и аналогичных мест для проживания, гостиничные услуги будут разрешены только при условии ведения регистрационного учета гостей.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал замминистра экономики Армении Варос Симонян, представляя новые правила безопасности в незапрещенных видах экономической деятельности.
“Для разрешенных с 18 мая видов экономической деятельности решением поста установлены специальные правила деятельности в виде указателей. Однако сохраняются ограничения на некоторые виды деятельности, в частности, услуги по предоставлению гостиничных и аналогичных мест для проживания. Гостиничные услуги будут разрешены только при условии ведения регистрационного учета гостей. Деятельность домов отдыха, другие услуги по предоставлению жилья при соблюдении этого условия также смогут работать”, - сказал замминистра.
Правительство Армении на заседании 14 мая приняло решение продлить срок чрезвычайного положения, объявленного 16 марта 2020 года и продленного до 14 мая 2020 года. С 17:00 часов 14 мая 2020 года ЧП будет продлено еще на 30 дней, до 13 июня 2020 года включительно.