Կարեն Կարապետյանը ներկայացրեց Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդության պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացնելու պատճառները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս հարցին Կարապետյանն անդրադարձավ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Առաջին՝ ես, ինչպես շատերը, չափազանց շահագրգռված եմ, որ Մարտի 1-ի հետ կապված առկա հարցադրումներին տրվի մաքսիմալ պատասխան: Երկրորդ՝ հարգում և գնահատում եմ Ռոբերտ Քոչարյանի ներդրումն ու ավանդը Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության անկախության և կայացման գործընթացում: Երրորդ՝ երկու տարի է, գրեթե, ինչ այս դատական գործընթացն ընթանում է, և հավանական է, որ շատ երկար ժամանակ կարող է տևել, այդ պատճառով ես միջնորդել եմ, որպեսզի խափանման միջոցը փոխվի»,- ասաց Կարապետյանը:
Մայիսի 8-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին ներկայացան Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը, որոնք Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքն իրենց անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու առաջարկ ներկայացրին։

Карен Карапетян представил причину своего ходатайства об изменении меры пресечения Кочаряна
Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян представил причины своего ходатайства об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как передает «Арменпресс», этого вопроса Карапетян коснулся в беседе с журналистами в НС.
“Во-первых, я, как и многие, очень заинтересован в том, чтобы на вопросы, связанные с 1 марта, были даны максимальные ответы. Во-вторых, уважаю и ценю вклад Роберта Кочаряна в процесс независимости и становления Республики Арцах и Республики Армения. В-третьих, уже два года, как проходит этот судебный процесс, и вполне вероятно, что он может продлиться очень долгое время, поэтому я и ходатайствовал об изменении меры пресечения”, - сказал Карапетян.
8 мая в Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции Еревана на судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других пришли бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян, а также бывший премьер-министр Республики Арцах Анушаван Даниелян.
По делу проходят также начальник Генштаба ВС Армении в 2008 году Сейран Оганян, заместитель министра обороны Армении Юрий Хачатуров в 2008 году и в 2008 году руководитель аппарата президента Армении, секретарь Совета безопасности Армен Геворкян.