ԱԺ-ն հավանություն տվեց մետաղական հանքարդյունահանող ընկերությունների հարկին առնչվող նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով, ըստ էության, առաջարկվում է, որ մետաղական հանքարդյունահանող ընկերությունների բնապահպանական հարկերից մասհանումներ հատկացվեն նպատակային ծրագրերիիրականացման համար այն համայնքներում, որտեղ այդ ընկերությունների գործունեությունը թողնում է վնասակար ազդեցություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին օրենքի նածագիծը ԱԺ նիստում
ստացավ 109 «կողմ» ձայն:
Սահմանվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող ընկերությունների, ինչպես նաեւ Շրջակա միջավայրի բնագավառի լիազոր մարմնի կողմից սահմանվող այլ ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկից մասհանումներ կատարվում եւ առանձին տողով արտացոլվում են այն համայնքների բյուջեներում, որոնց տարածքում նշված ընկերությունների գործունեությունը թողնում է վնասակար ազդեցություն: Շրջակա միջավայրի բնագավառի լիազոր մարմինը սույն պարբերության մեջ նշված այլ ընկերությունների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված չափորոշիչների հիման վրա:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Լիլիա Շուշանյանը նշել էր, որ իրենց համար, սակայն, անընդունելի է օրենքի մակարդակով ֆիքսել ընկերությունների անուններ, որոնցից պետք է մասհանումներ կատարվեն:
Գումարները չեն տրամադրվելու ինքնանպատակ, դրանք տրամադրվում են սուբվենցիոն նպատակային ծրագրերի համար: Առաջարկվում է, որ համայնքները նախապես ծրագրերը հրապարակեն մարզպետարանի, համայնքի կայքում: Մյուս փոփոխությամբ, ըստ համայնքների կամ բնակավայրերի բաշխվածության, կարգ սահմանելու իրավասությունը վերապահվում է կառավարությանը: Այսինքն՝կսահմանվի այն կարգը, որով, ենթադրենք, մի քանի ազդակիր համայնք ունենալու դեպքում համապատասխան բաշխման կանոններն էլ կգործեն:

Парламент Армении одобрил законопроект о налогообложении горнодобывающих компаний
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении представленный правительством проект закона, которым, по сути, предлагается, чтобы из природоохранных налогов горнодобывающих компаний, занимающихся добычей металла, выделялись отчисления на реализацию целевых программ тех общин, на которые деятельность этих компаний оказывает вредное воздействие.
Как передает «Арменпресс», законопроект О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения “О целевом использовании природоохранного налога, уплачиваемого компаниями” получил 109 голосов “за”.
Устанавливается, что в Республике Армения отчисления из природоохранного налога, уплачиваемого компаниями, имеющими право пользования недрами в целях добычи металлических полезных ископаемых, а также иными компаниями, установленными уполномоченным органом в области окружающей среды, выделяются и отдельной строкой отражаются в бюджетах муниципалитетов, на территории которых деятельность указанных компаний оказывает вредное воздействие. Уполномоченный орган в области окружающей среды устанавливает перечень других компаний, указанных в настоящем абзаце, на основании критериев, установленных Постановлением Правительства Республики Армения.
Замминистра территориального управления и инфраструктур Лилия Шушанян отметила, что для них фиксация имен компаний, от которых должны быть сделаны отчисления, неприемлема на уровне закона.
Эти суммы будут предоставляться для субвенциальных целевых программ. Предлагается, чтобы общины заранее публиковали свои программы на сайте областной администрации. Другим изменением правомочие установления порядка по общинам или населенным пунктам предоставляется правительству. То есть, будет установлен порядок, согласно которому, при наличии нескольких общин, подвергшихся воздействия, будут действовать соответствующие правила распределения.