Օրախնդիր է հակաճգնաժամային միջոցառումների առավելագույն արդյունավետությունը. որքան գումար է բաշխվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է հակաճգնաժամային միջոցառումների եւ անելիքների քննարկումները եւ կկայացվեն բոլոր անհրաժեշտ որոշումները ճգնաժամին արժանապատիվ դիմակայելու համար: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 17-ին հղված իր ուղերձում: «Մեր օրախնդիր հարցը այնպես անելն է, որ մեր ընդունած հակաճգնաժամային 13 միջոցառումները լինեն առավելագույնս արդյունավետ եւ հնարավորինս արագ հասնեն շահառուներին»,-ընդգծեց վարչապետ Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ կորոնավիրուսի համաճարակը իր հետ բերել է բազմաթիվ տնտեսական եւ սոցիալական դժվարություններ եւ կառավարության ընդունած հակաճգնաժամային 13 միջոցառումների նպատակը տնտեսությանն ու քաղաքացիներին աջակցելն է՝ ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում:
Հակաճգնաժամային առաջին միջոցառման շրջանակներում կառավարությունը խթանել է անտոկոս եւ արտոնյալ վարկերի տրամադրումը կազմակերպություններին: Ընդ որում, աշխատավարձերի վճարման եւ հարկային պարտավորությունների կատարման համար կառավարության համաֆինանսավորմամբ վարկեր տրամադրվում են 0 տոկոսով: Հումքի եւ սարքավորումների ձեռքբերման, կոմունալ վճարների, սննդի ներկրման համար առաջարկվում են արտոնյալ պայմաններով վարկեր: Այս պահի դրությամբ, վարչապետի տեղեկացմամբ, ծրագրից օգտվել է 229 տնտեսավարող եւ վարկավորման գումարը կազմել է 10 միլիարդ 900 միլիոն դրամ: Ծրագրի իրականացումը շարունակվում է:
Հակաճգնաժամային երկրորդ միջոցառումն ամբողջությամբ վերաբերվում է գյուղատնտեսությանը: Կառավարությունը զրոյացրել է պետական ծրագրերով տրվող վարկերի, ինչպես նաեւ մի շարք գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքները, գյուղատնտեսական գործունեության հնարավորություններն ընդլայնելու համար: «Այս պահի դրությամբ ծրագրից օգտվել է 1307 սուբյեկտ, վարկավորման գումարը կազմում է 2 միլիարդ 960 միլիոն դրամ, եւ մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում ծրագրի ընթացքն ավելի ինտենսիվ դարձնելու համար: Հակաճգնաժամային երրորդ միջոցառման շրջանակներում աջակցում ենք պարտաճանաչ հարկ վճարող փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին, իրենց շրջանառությունից կախված, առանց որեւէգրավի նրանց տրամադրելով 2-ից 50 միլիոն դրամ վարկեր, երեք տարի ժամկետով: Ընդ որում առաջին վեց ամիսը նրանք վարկի սպասարկման որեւէ վճարում չպետք է անեն, առաջին երկու տարիների համար վարկը տրվում է 0 տոկոսով: Ծրագիրը շարունակական է եւ այս պահին նրանից օգտվել են 230 տնտեսվարողներ, վարկավորման գումարը կազմում է 2 միլիարդ 470 միլիոն դրամ, եւ մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում ծրագրի ընթացքը ավելի ինտենսիվ դարձնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝նշեց ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Հակաճգնաժամային հինգերորդ միջոցառման շրջանակներում դրամաշնորհ է տրամադրվում 2- 50 աշխատատեղ ունեցող այն ընկերություններին, որոնք կորոնավիրուսի ճգնաժամի ընթացքում պահպանել են դրանից առաջ իրենց ունեցած բոլոր աշխատատեղերը եւ աշխատավարձի հիմնադրամը: Այս ընկերությունների յուրաքանչյուր 5-րդ աշխատողի աշխատավարձ վճարում է կառավարությունը: Ծրագրից օգտվել է արդեն 8340 տնտեսավարող, կառավարության կողմից նրանց նվիրաբերված գումարը կազմել է 1 միլիարդ 300 միլիոն դրամ:
«Սրանք մեր՝ այս փուլում ընդունած տնտեսական ծրագրերն էին: Քննարկումները շարունակվում են եւ մենք առաջիկայում կընդունենք տնտեսական բնույթի այլ ծրագրեր նույնպես: Այժմ ներկայացնեմ մեր ընդունած սոցիալական աջակցության ծրագրերը: Հակաճգնաժամային չորրորդ միջոցառման շրջանակներում միանվագ աջակցություն ենք ցուցաբերում մինչեւ 14 տարեկան երեխա ունեցող այն ծնողներին, ովքեր մարտի 13-25-ը կորցրել են աշխատանքը եւ ամեն երեխայի հաշվով այդ ծնողներին հատկացնում ենք 100 հազար դրամ աջակցություն: Այս պահի դրությամբ նույնականացրել ենք այդպիսի 964 ծնողների եւ վճարել ենք մոտ 100 միլիոն դրամ: Հակաճգնաժամային վեցերորդ միջոցառման շրջանակներում միանվագ աջակցում ենք այն քաղաքացիներին, ովքեր գրանցված են եղել որպես աշխատող եւ մարտի 13-30-ն ընկած ժամանակահատվածում կորցրել են աշխատանքը եւ հունվար-փետրվար ամիսներին նրանց աշխատավարձը չի գերազանցել 500 հազար դրամը: Նման քաղաքացիներին վճարում ենք աջակցություն նվազագույն աշխատավարձի չափով: Այսօրվա դրությամբ նման վիճակում գտնվող 6723 քաղաքացիների վճարել ենք աջակցություն 457 միլիոն դրամի չափով:
Հակաճգնաժամային 7-րդ ծրագրի շրջանակներում միանվագ աջակցություն ենք հատկացնում այն հղի կանանց, ովքեր աշխատանք չունեն եւ որոնց ամուսինները աշխատանքից ազատվել են մարտի 13- 30-ն ընկած ժամանակահատվածում: Նման վիճակում գտնվող կանանց մենք վճարում ենք 100 հազար դրամ միանվագ օգնություն եւ այսօրվա դրությամբ 7026 հղիների տրամադրվել է 702 միլիոն դրամի ֆինանսական աջակցություն:
Հակաճգնաժամային 8-րդ միջոցառման շրջանակներում միանվագ աջակցություն ենք ցուցաբերում կորոնավիրուսի պատճառով ամենաշատը տուժած ոլորտների աշխատողներին եւ անհատ ձեռնարկատերերին: Աջակցության չափը կախված է իրենց գրանցված աշխատավարձերի կամ արձանագրված շրջանառությունների չափերից: Այս ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ աջակցություն է տրամադրվել 63 հազար 14 անձի՝ 4 միլիարդ 615 միլիոն դրամի չափով:
Հակաճգնաժամային 9-րդ միջոցառման շրջանակներում մենք միանվագ աջակցություն ենք տրամադրում այն ծնողներին, ովքեր գրանցված աշխատող չեն եղել եւ աշխատանք չունեն: Նման ծնողներին ամեն երեխայի հաշվով վճարում ենք 26 հազար 500 դրամ: Այս պահի դրությամբ մենք աջակցություն ենք տրամադրել 19 հազար 457 երեխայի եւ վճարված գումարը կազմել է 515 միլիոն դրամ: Ծրագրի իրականացումը շարունակվում է:
Հակաճգնաժամային 10-րդ միջոցառման շրջանակներում միանվագ աջակցություն ենք ցուցաբերում խոցելի ոլորտներում աշխատող միկրոբիզնեսի ընկերություններին, 2020 թվականի առաջին եռամսյակում արձանագրած շրջանառության տասը տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան նվազագույն աշխատավարձի կրկնապատիկը ու ոչ պակաս քան 10 հազար դրամը: Այսպիսի շուրջ 6 հազար տնտեսավարող ծանուցվել է եւ աջակցության տրամադրումը կմեկնարկի առաջիկա շաբաթվա ընթացքում:
Հակաճգնաժամային 11-րդ միջոցառման շրջանակներում միանվագ աջակցություն ենք ցուցաբերում էլեկտրաէներգիայի եւ գազի այն բաժանորդներին, ում փետրվարի ծախսը կազմել է գազի համար 10 հազար դրամ, էլեկտրաէներգիայի համար 5 հազար դրամ: Հայաստանի Հանրապետությունում այսպիսի շուրջ 235 հազար բաժանորդ կա եւ կառավարությունը փետրվար ամսվա նրանց վճարների 50 տոկոսը փոխհատուցում է: Այս խմբի բաժանորդները, ովքեր արդեն վճարել են, աջակցությունը ստանում են որպես կանխավճար՝ իրենց բաժանորդային հաշիվներին: Կառավարությունը այս ծրագրով արդեն իսկ վճարել է 786 միլիոն դրամ:
Հակաճգնաժամային 12-րդ միջոցառումով միանվագ աջակցություն ենք ցուցաբերում էլեկտրաէներգիայի եւ գազի այն բաժանորդներին, ովքեր փետրվար ամսին սպառել են 10 հազար 1 դրամից մինչեւ 30 հազար դրամի գազ եւ 5001-ից մինչեւ 10 հազար դրամ էլեկտրական էներգիա: Հայաստանի Հանրապետությունում այսպիսի շուրջ 280 հազար բաժանորդ կա եւ կառավարությունը փետրվար ամսվա նրանց վճարումների 30 տոկոսի չափով աջակցություն է տրամադրել: Այս ծրագրով արդեն իսկ վճարվել է 1 միլիարդ 842 միլիոն դրամ:
Հակաճգնաժամային 13-րդ միջոցառումով նպաստառու ընտանիքներին աջակցություն ենք տրամադրում իրենց ամսական նպաստի կեսի չափով: Ընդ որում, աջակցության 70 տոկոսը կտրվի առձեռն, իսկ 30 տոկոսը կփոխանցվի էլեկտրական էներգիայի նրանց բաժանորդային հաշիվներին: Այս ծրագրից կօգտվի շուրջ 85 հազար ընտանիք, աջակցության համախառն չափը կկազմի շուրջ 1.2 միլիարդ դրամ: Այս ընտանիքների աջակցությունը նրանց կտրվի ապրիլ ամսվա նպաստի հետ»,-ծրագրերն ու դրանցով բաշխված միջոցները ներկայացրեց ՀՀ վարչապետը:
Նա կարեւոր համարեց արձանագրել նաեւ, որ կորոնավիրուսի համաճարակի մեկնարկից ի վեր, այսօրվա դրությամբ Հայաստանի բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները շուրջ 11 հազար իրավաբանական անձանց վարկային արձակուրդ են տվել 35 միլիարդ դրամի չափով: Շուրջ 15 միլիարդ դրամի վարկային արձակուրդ է տրվել 380 հազար ֆիզիկական անձանց:
Վարչապետը խոսեց նաև այն դեպքերի մասին, երբ բազմաթիվ ահազանգեր են ստացվում, քանի որ մարդիկ դե ֆակտո ծրագրի շահառու են, բայց էլեկտրոնային ծրագրերը մերժում են նրանց դիմումը: Բոլոր այս դեպքերը մենք կրկին կդիտարկենք, բայց հիմա արդեն պարզ է, որ բազմաթիվ դեպքեր կան, որ քաղաքացիները ծրագրի շահառու չեն դառնում իրենց գործատուների անպարտաճանաչության եւ նույնիսկ ապօրինի գործունեության պատճառով: «Մենք բոլոր նման դեպքերը, իհարկե, կուսումնասիրենք եւ կանենք համապատասխան հետեւություններ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանում ապրիլի 17-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 1201 է, արձանագրվել է մահվան 19 դեպք: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 10 հազար 793 թեստ։ Ապաքինվածների գումարային թիվը դարձել է 402։ Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 780 պացիենտ:

Очень важно обеспечение максимальной эффективности антикризисных мер: сколько денег распределено
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выступил с обращением к народу, в ходе которого представил антикризисные мероприятия правительства в рамках борьбы с коронавирусом. Как сообщает Арменпресс, Пашинян в этой связи отметил:
“Эпидемия коронавируса стала причиной множества социальных и экономических проблем, и правительство приняло 13 мероприятий, цель которых – помочь экономике и гражданам в преодолении кризиса.
В рамках первого антикризисного мероприятия правительство стимулировало выдачу организациям беспроцентных и льготных кредитов. Кредиты с нулевой процентной ставкой при софинансировании правительства предоставляются для выплаты заработной платы и выполнения налоговых обязательств. Кредиты на льготных условиях предоставляются для покупки сырья и оборудования, выплаты коммунальных платежей, импорта продовольствия. На данный момент программой воспользовались 229 хозяйствующих субъектов, а сумма кредитования составляет 10 млрд 900 млн драмов. Реализация программы продолжается.
Второе антикризисное мероприятие полностью касается сельского хозяйства. Правительство обнулило процентные ставки по кредитам, предоставляемым в рамках государственных программ, а также по ряду сельскохозяйственных кредитов для стимулирования сельскохозяйственной деятельности в целом. На данный момент программой воспользовались 1307 субъектов, сумма кредита составляет 2 млрд 960 млн драмов, и мы принимаем меры, чтобы сделать программу более интенсивной.
В рамках третьего антикризисного мероприятия мы поддерживаем добросовестно уплачивающие налоги малые и средние предприятия в зависимости от их оборота, предоставляя кредиты без залога в размере от 2 до 50 млн драмов сроком на три года. В то же время, в течение первых шести месяцев они не должны платить за обслуживание кредита, в течение первых двух лет кредит предоставляется под 0%. Программа продолжается, и в настоящее время ею воспользовались 230 хозяйствующих субъектов, сумма кредитования составляет 2 млрд 470 млн драмов, и мы принимаем меры, чтобы сделать программу более интенсивной.
В рамках пятого антикризисного мероприятия мы предоставляем гранты имеющим от 2 до 50 сотрудников компаниям, которые во время кризиса в связи с коронавирусом сохранили все свои прежние рабочие места и фонд заработной платы. Правительство платит зарплату каждому пятому работнику этих компаний. 8340 хозяйствующих субъектов уже воспользовались этой программой, сумма, выделенная правительством, составила 1 млрд 300 млн драмов.
Это наши экономические программы, принятые на данном этапе. Обсуждения продолжаются, и мы скоро примем и другие экономические программы. Сейчас я представлю наши программы социальной помощи.
В рамках четвертого антикризисного мероприятия мы предоставляем единоразовую поддержку родителям детей в возрасте до 14 лет, потерявшим работу с 13 по 25 марта, и предоставляем по 100 тыс драмов в поддержку этих родителей на каждого ребенка. На данный момент мы идентифицировали 964 таких родителей и выплатили около 100 млн драмов.
В рамках шестого антикризисного мероприятия мы оказываем единоразовую помощь гражданам, которые были зарегистрированными работниками и потеряли работу в период с 13 по 30 марта, и в январе-феврале их зарплата не превышала 500 тыс драмов. Мы платим таким гражданам поддержку в размере минимальной заработной платы. На сегодняшний день мы выплатили помощь 6723 таким гражданам, общая сумма выплат составила 457 млн драмов.
В рамках седьмого антикризисного мероприятия мы предоставляем единоразовую помощь беременным женщинам, которые не имеют работы и супруги которых были уволены с работы в период с 13 по 30 марта. Мы оказываем находящимся в таком положении женщинам единоразовую помощь в размере 100 тыс драмов, и на сегодняшний день 7026 беременным женщинам предоставлено 702 млн драмов финансовой помощи.
В рамках восьмого антикризисного мероприятия мы предоставляем единоразовую помощь сотрудникам и индивидуальным предпринимателям, которые действуют в наиболее пострадавших из-за коронавируса сферах. Размер поддержки зависит от размера зарегистрированной зарплаты или оборота. В рамках этой программы уже оказана помощь 63 тыс 014 людям, общая сумма выплат составила 4 млрд 615 млн драмов.
В рамках девятого антикризисного мероприятия мы предоставляем единоразовую помощь родителям, которые не были зарегистрированными работниками и не имеют работы. Мы платим таким родителям по 26 тыс 500 драмов за каждого ребенка. На данный момент мы оказали помощь 19 тыс 457 детям, а выплаченная сумма составила 515 млн драмов. Реализация программы продолжается.
В рамках десятого антикризисного мероприятия мы оказываем единоразовую помощь компаниям микробизнеса, действующим в уязвимых сферах, в размере десяти процентов оборота первого квартала 2020 года, но не более двукратного размера минимальной заработной платы и не менее 10 тыс драмов. Около 6000 таких предприятий были уведомлены, и в течение ближайшей недели начнется предоставление средств.
В рамках одиннадцатого антикризисного мероприятия мы оказываем единоразовую помощь абонентам электроэнергии и природного газа, чьи расходы в феврале составили 10 000 драмов за газ и 5 000 драмов за электроэнергию. В Республике Армения насчитывается около 235 тыс таких абонентов, и правительство возмещает 50% их расходов. Абоненты этой группы, которые уже заплатили за коммунальные услуги, получают поддержку в качестве предоплаты на свои абонентские счета. Правительство уже выплатило 786 млн драмов в рамках этой программы.
В рамках двенадцатого антикризисного мероприятия мы предоставляем единоразовую помощь абонентам электроэнергии и природного газа, чьи расходы в феврале составили от 10 до 30 тыс драмов за газ и от 5 до 10 тыс драмов за электроэнергию. В Армении насчитывается около 280 тыс таких абонентов, и правительство возмещает 30% их платежей за февраль. В рамках этой программы уже выплачено 1 млрд 842 млн драмов.
В рамках тринадцатого антикризисного мероприятия мы оказываем поддержку семьям-бенефициарам соцпособий в размере половины их ежемесячного пособия. В то же время 70% поддержки будет оказано в виде наличных выплат, а 30% будут переведены на счета за электроэнергию. Около 85 тыс семей станут бенефициарами этой программы, общий объем поддержки составит около 1,2 млрд драмов. Эти семьи получат эти средства вместе с соцпособием за апрель”.
Он также констатировал, что с начала эпидемии коронавируса армянские банки и кредитные организации по состоянию на сегодняшний день предоставили кредитные каникулы примерно 11 тыс юридическим лицам на сумму 35 млрд драмов. 380 тыс физическим лицам предоставлены кредитные каникулы, общая сумма этих кредитов составляет около 15 млрд драмов.
По словам Пашинян, правительство продолжает обсуждение антикризисных мероприятий и шагов, и будут приняты все необходимые решения, чтобы достойно противостоять этому надвигающемуся кризису. Главная задача правительства - обеспечить, чтобы 13 принятых нами антикризисных мероприятий были максимально эффективными и как можно скорее дошли до бенефициаров.
“Я должен признать, что мы получаем много сигналов о том, что люди де-факто являются бенефициарами того или иного мероприятия, однако электронные программы отклоняют их заявки. Мы снова просмотрим все эти случаи, но теперь уже ясно, что есть много случаев, когда граждане не являются бенефициарами мероприятий из-за безответственности и даже незаконной деятельности своих работодателей. Повторяю, мы пересмотрим все такие случаи, изучим и сделаем соответствующие выводы”, - подчеркнул премьер.