Մեր խնդիրն է հաստատել լիարժեք վստահություն ոստիկանության նկատմամբ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորավորեց Ոստիկանության ծառայողներին մասնագիտական օրվա կապակցությամբ։
Դիմելով Ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանին՝ վարչապետը նշեց. «Պարոն Սարգսյան, թույլ տվեք ձեզ և ոստիկանության ողջ անձնակազմին շնորհավորել այս կարևոր տոնի կապակցությամբ: Ոստիկանությունը ցանկացած պետության, ինչպես նաև մեր պետության իրավակարգի պահպանության կարևորագույն ինստիտուտներից մեկն է, և, իհարկե, նրա որակյալ աշխատանքից է կախված երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության, ընդհուպ մինչև տնտեսական ու քաղաքական ազատությունների պահպանման և կիրառելիության մակարդակը: Պետք է խոստովանել, որ ՀՀ-ում ոստիկանության և հանրության հարաբերությունները պարզ չեն եղել, ունեցել են բազմաթիվ բարդություններ, նույնիսկ ճգնաժամեր, և այսօր մեր մեծագույն խնդիրն է հաստատել լիարժեք փոխվստահություն, լիարժեք վստահություն ոստիկանության աշխատանքի նկատմամբ: Դա մեր օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կառավարության ղեկավարը նաև տեղեկացրեց, որ երկար ժամանակ իշխանությունները քննարկում են ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունը: «Ճիշտն ասած, արդեն ապրիլի 1-ից պետք է սկսեին գործողություններ այդ ուղղությամբ, բայց համաճարակը որոշակի սրբագրումներ մտցրեց, այնուամենայնիվ բարեփոխումները շարունակվում են մնալ մեր օրակարգի կարեւոր առաջնահերթություններից մեկը: Այդ օրակարգում երկու կարևոր հենասյուն կա. առաջինը հանրության լիարժեք վստահությունը ոստիկանության նկատմամբ, և երկրորդը՝ ոստիկանության աշխատանքի արդյունավետությունը: Նաև կարևոր է այս համատեքստում ոստիկանության իմիջի բարեփոխումը: Ոստիկանությունն իսկապես պետք է փոխվի և պետք է փոխվի այնպես, որ համապատասխանի այսօրվա Հայաստանի պահանջներին, այն հավակնություններին, որ մեր պետությունն ու ժողովուրդը ձևակերպում է»,- ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այսօրվա կարանտինային վիճակը հաշվի առնելով այսօր ոստիկանության օրը նշվելու է հնարավորինս սահմանափակ շրջանակում: Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ այս տարվա բաց թողնվածը հաջորդ տարի կլրացվի:
Այնուհետև վարչապետի կոչով կառավարության անդամները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգեցին բոլոր այն ոստիկանների հիշատակը, որոնք զոհվել են Հայաստանի օրենքը, իրավունքը, իրավակարգը պաշտպանելիս:

YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan offered congratulations to law enforcement officers as Armenia is marking Police Day.
Speaking at the Cabinet meeting, the PM addressed Police Chief Arman Sargsyan, and said: “Mr. Sargsyan, allow me to congratulate you and the entire personnel of the police on this important holiday. Police is one of the most important institutions of maintaining the legal order of any state, just like our state, and the level of human rights protection, democracy, up to the preservation and application of economic and political liberties depends on the quality work of the police. We must admit that in Armenia the relations between the police and the public weren’t simple, they had many difficulties, even crises, and today our biggest objective is to establish complete mutual trust, total trust towards the work of the police. This is a highly important task on our agenda,” Pashinyan said.
He said that the government has been discussing the police reforms strategy for a long time and that it should’ve launched from April 1, but the coronavirus pandemic delayed the plans. He said the agenda of reforms is based on two important cornerstones – the public’s complete confidence in the police and the effectiveness of the police work.
Pashinyan said the police must reform its image, and become the law enforcement agency which is in line with the present-day demands of Armenia, the aspirations that the state and the people bring forward.
After the speech, the Prime Minister and the Cabinet members held a moment of silence in honor of all police officers who fell in the line of duty.