Մեր խնդիրն է հաստատել լիարժեք վստահություն ոստիկանության նկատմամբ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորավորեց Ոստիկանության ծառայողներին մասնագիտական օրվա կապակցությամբ։
Դիմելով Ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանին՝ վարչապետը նշեց. «Պարոն Սարգսյան, թույլ տվեք ձեզ և ոստիկանության ողջ անձնակազմին շնորհավորել այս կարևոր տոնի կապակցությամբ: Ոստիկանությունը ցանկացած պետության, ինչպես նաև մեր պետության իրավակարգի պահպանության կարևորագույն ինստիտուտներից մեկն է, և, իհարկե, նրա որակյալ աշխատանքից է կախված երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության, ընդհուպ մինչև տնտեսական ու քաղաքական ազատությունների պահպանման և կիրառելիության մակարդակը: Պետք է խոստովանել, որ ՀՀ-ում ոստիկանության և հանրության հարաբերությունները պարզ չեն եղել, ունեցել են բազմաթիվ բարդություններ, նույնիսկ ճգնաժամեր, և այսօր մեր մեծագույն խնդիրն է հաստատել լիարժեք փոխվստահություն, լիարժեք վստահություն ոստիկանության աշխատանքի նկատմամբ: Դա մեր օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կառավարության ղեկավարը նաև տեղեկացրեց, որ երկար ժամանակ իշխանությունները քննարկում են ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունը: «Ճիշտն ասած, արդեն ապրիլի 1-ից պետք է սկսեին գործողություններ այդ ուղղությամբ, բայց համաճարակը որոշակի սրբագրումներ մտցրեց, այնուամենայնիվ բարեփոխումները շարունակվում են մնալ մեր օրակարգի կարեւոր առաջնահերթություններից մեկը: Այդ օրակարգում երկու կարևոր հենասյուն կա. առաջինը հանրության լիարժեք վստահությունը ոստիկանության նկատմամբ, և երկրորդը՝ ոստիկանության աշխատանքի արդյունավետությունը: Նաև կարևոր է այս համատեքստում ոստիկանության իմիջի բարեփոխումը: Ոստիկանությունն իսկապես պետք է փոխվի և պետք է փոխվի այնպես, որ համապատասխանի այսօրվա Հայաստանի պահանջներին, այն հավակնություններին, որ մեր պետությունն ու ժողովուրդը ձևակերպում է»,- ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այսօրվա կարանտինային վիճակը հաշվի առնելով այսօր ոստիկանության օրը նշվելու է հնարավորինս սահմանափակ շրջանակում: Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ այս տարվա բաց թողնվածը հաջորդ տարի կլրացվի:
Այնուհետև վարչապետի կոչով կառավարության անդամները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգեցին բոլոր այն ոստիկանների հիշատակը, որոնք զոհվել են Հայաստանի օրենքը, իրավունքը, իրավակարգը պաշտպանելիս:

Наша задача - установить полное доверие к полиции: Никол Пашинян
В начале заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян поздравил сотрудников полиции с профессиональным днем.
Обращаясь к начальнику полиции Арману Саркисяну, премьер-министр сказал:
“Господин Саркисян, позвольте поздравить Вас и весь личный состав полиции с этим важным праздником. Полиция является одним из важнейших институтов сохранения правопорядка любого государства, также и нашего, и, конечно, от ее качественной работы зависит уровень защиты прав человека, демократии, вплоть до сохранения и применения экономических и политических свобод в стране. Надо признать, что в Армении отношения полиции и общества не были простыми, было множество проблем, даже кризисов, и сегодня наша величайшая задача -установить полноценное взаимное доверие, полное доверие к работе полиции. Это одна из важнейших задач нашей повестки”.
Как сообщает «Арменпресс», глава правительства также сообщил, что уже долгое время власти обсуждают стратегию реформ в полиции. “Честно говоря, уже с 1 апреля должны были начаться действия в этом направлении, но эпидемия внесла некоторые коррективы, тем не менее, реформы продолжают оставаться одним из важных приоритетов нашей повестки. В этой повестке есть два важных вопроса: первый - полное доверие общества к полиции, второй - эффективность работы полиции. В этом контексте важно и изменение имиджа полиции. Полиция действительно должна измениться и должна измениться таким образом, чтобы соответствовать требованиям сегодняшней Армении, амбициям нашего государства и нашего народа”, - сказал премьер-министр, добавив, что с учетом сегодняшней карантинной ситуации День полиции будет отмечаться в максимально ограниченных рамках. Никол Пашинян выразил надежду, что упущенное в этом году будет дополнено в следующем.
Затем по призыву премьер-министра члены правительства минутой молчания почтили память всех тех полицейских, которые погибли при защите закона, права и правопорядка Армении.