Սեւրի հայկական վարժարանի ընկերակցութեան նոր նախագահն է Թոմա Տէվէճեան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ՆՈՐ ՅԱՌԱՋ։ Սեւրի հայկական վարժարանի ընկերակցութեան (Association du Collège Arménien de Sèvres) հաղորդագրութենէն կը տեղեկանանք, որ Փաթրիք Տէվէճեանի մահէն ետք՝ Ընկերակցութիւնը համաձայն իր կանոնագրութեան՝ Ապրիլ 11-ին ընտրած է իր նոր նախագահը, յանձին՝ Թոմա Տէվէճեանի։
Փաթրիք Տէվէճեանի անդրանիկ որդին՝ Թոմա Տէվէճեան ծնած է 1971-ին. Տնտեսական բարձրագոյն ուսմանց դպրոցէն եւ Փարիզի Քաղաքական գիտութիւններու հիմնարկէն (Sciences-Po) շրջանաւարտ է, նաեւ Վարչարարական ազգային դպրոցի (ENA) նախկին սան։ Մետաղագործութեան եւ հանքագործութեան «Էռամէ» խումբի ընդհ. տնօրէնի տեղակալն է։
Սեւրի հայկական վարժարանի ընկերակցութեան վարչութեան միւս անդամները կը պահպանեն իրենց նախկին պաշտօնները.- Ալէն Մարսըրու՝ փոխնախագահ, Ժոզէֆ Ուղուրլեան՝ գանձապահ, Ռընէ Ծակոյեան՝ քարտուղար, Լիլիան Շիւքիւրեան եւ Ալեքսանտր Գույումճեան՝ իրաւական խորհրդականներ, Ռեմոն-Յարութիւն Գէորգեան՝ գիտական խորհրդական, Սերժ Անուշեան, Արիս Ադամեան, Լեւոն Փափազեան՝ թէքնիք խորհրդականներ։
Այս ընտրութենէն ետք Վարչութիւնը որոշած է շարունակել Փաթրիք Տէվէճեանի նախագահութեան օրօք ծրագրուած՝ Սեւրի վարժարանի վերանորոգման եւ վերականգնումի գործը՝ մշակութային համալիրի մը ստեղծումով, որ պիտի ընդգրկէ դպրոց մը ուր կը դասաւանդուի Հայոց լեզու, մշակոյթ ու պատմութիւն, Հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած դիւաններու եւ վաւերագրերու կեդրոն մը՝ Ցեղասպանութեան ուսուցումը տարածելու համար կրթական, ակադեմական եւ լրասփիւռային շրջանակներուն մէջ, թուային արհեստագիտութեանց Երեւանի ԹՈՒՄՕ-ի օրինակով՝երիտասարդներու պատրաստութեան համար համակարգչային կեդրոն մը, ինչպէս նաեւ ուսանողական ոստան մը աշխարհի չորս կողմերէն հայ երիտասարդներ ընդունելու համար։ Համալիրի ծրագրին մէջ նախատեսուած է նաեւ բազմանպատակ սրահ մը, Հայաստանի եւ Արցախի ի նպաստ մշակութային եւ բարեսիրական ձեռնարկներու կազմակերպման համար։
Վարչութիւնը եւ անոր նախագահը ջերմօրէն իրենց շնորհակալութիւնը կը յայտնեն բոլոր անոնց, որոնք ցաւակցեցան իրենց նախկին նախագահին մահուան առթիւ։
«Փաթրիք Տէվէճեանի համար Սեւրի ծրագրին իրագործումը՝ ապագայ սերունդներուն նկատմամբ պարտականութիւն մըն էր։ Իր մահէն ետք ալ՝ այդ իրագործումը կը շարունակէ մնալ յիշողութեան պարտականութիւն մը», տողերով կ՚աւարտի Սեւրի հայկական վարժարանի ընկերակցութեան վարչութեան Ապրիլ 11 թուակիր հաղորդագրութիւնը։

Новый председатель Ассоциации армянской гимназии Севра - Тома Деведжян
Из сообщения Ассоциации армянской гимназии Севра (Association du Collège Arménien de Sèvres) мы узнаем, что после смерти Патрика ДеведжянаАссоциация, согласно своему уставу, 11 апреля избрала своего нового президента, в лице Томы Деведжяна.
Первый сын Патрика Деведжяна- Тома Деведжянродился в 1971 году. Он выпускник Высшей школы экономики и учреждения политических наук Парижа (Sciences-Po), а также бывший воспитанник Национальной административной школы (ENA). Он заместитель директора группы “Эрам” по металлургии и горнодобывающему делу.
Члены правления Союза армянской гимназии Севра остаются прежние должностные лица - Ален Марсру, вице-президент, Жозеф Угурлян, казначей, Рене Цакоян, секретарь, Лилиан Шюркюрян и Алексантр Гуюмджян - правовые советники, Ремон-Арутюн Геворгян, научный советник, Серж Анушян, Арис Адамян, Левон Папазян - эксперты.
После этих выборов правление решило продолжить работу по ремонту и восстановлению Севрской гимназии, спланированной законом президиума Патрика Деведжяна, по созданию культурного комплекса, включающего в себя школу, где преподаются армянский язык, культура и история, центр исследований, посвященных Геноциду армян, статей для распространения в образовательных, академических и информационных кругах. Здесь будет и центр на примере Ереванского ТУМО - для подготовки молодых людей по компьютерной программе ТУМО, а также студенческое отделение для приема армянской молодежи из всех стран мира. В создании комплекса предусмотрен также и многоцелевой зал для организации культурных и благотворительных мероприятий во благо Армении и Арцаха.
Правление и его президент выражают свою благодарность всем тем, кто выразил соболезнование в связи с кончиной их бывшего президента.
“Реализация Севрской программы для Патрика Деведжянабыла обязанностью перед будущими поколениями. После его смерти реализация этой программы остается обязанностью его памяти”, -этими строками завершается сообщение от 11 апреля правления Ассоциации армянской гимназии Севра.