Գործել և գործում ենք իրավիճակի պահանջներին համապատասխան. Բակո Սահակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը երկրում հայտարարված արտակարգ իրավիճակի ընթացքում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացումն ամբողջությամբ արդարացված և հիմնավորված է համարում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սահակյանն ասել է ապրիլի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում։
«Ընտրությունների հետ կապված՝ մենք հաշվի ենք առել հնարավոր ռիսկերը և հավելյալ հնարավորություններ ենք ստեղծել, որպեսզի այս քաղաքական գործընթացի անցկացումը լրացուցիչ խնդիրներ չառաջացնի։ Ամբողջությամբ արդարացված և հիմնավորված եմ համարում պետության կողմից գործադրված քայլերը. մենք հակասություններ չենք տեսնում։ Ճիշտ հակառակը՝ գործել և գործում ենք իրավիճակի պահանջներին համապատասխան։ Մեր գործողությունները նպատակ են հետապնդում մեր հայրենիքի համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու՝ ապահովելով մեր երկրի զարգացումը, անվտանգությունը և հասարակական հարաբերությունները»,- ասել է Սահակյանը։
Հանրապետության նախագահը հավելել է, որ կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովն ունակ է ինչպես նախկինում, այնպես էլ ապագայում իր առջև դրած խնդիրներն իրականացնելու։

Мы действовали и действуем в соответствии с требованиями ситуации: Бако Саакян
Президент Республики Арцах Бако Саакян считает проведение второго тура президентских выборов во время объявленного чрезвычайного положения в стране полностью оправданным. Как сообщает Арменпресс, Саакян сказал об этом 14 апреля в беседе с журналистами.
«В связи с выборами мы учли возможные риски и создали дополнительные возможности, чтобы проведение этого политического процесса не вызывало дополнительных проблем. Считаю, что предпринятые государством шаги полностью оправданы и обоснованы. Мы не видим никаких противоречий. Наоборот, мы действовали и действуем в соответствии с требованиями ситуации. Наши действия направлены на создание благоприятных условий для нашей родины, обеспечение развития, безопасности и общественных отношений нашей страны», - сказал Саакян.
Президент Арцаха добавил, что Межведомственная комиссия по предотвращению распространения коронавируса способна выполнять поставленные перед ней задачи.
В Республике Арцах утром 14 апреля начался второй тур президентских выборов. По положению на 08:00 открылись 282 избирательных участка, 1 из которых находится в Ереване, в здании постоянного представительства Республики Арцах в Республике Армения, один участок открылся в Шушинском уголовно-исполнительном учреждении.