Ապրիլի 24-ի ոգեկոչման միջոցառումները Լոս Անջելեսում կորոնավիրուսի պատճառով կասեցվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսի՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակման Միացյալ հայկական խորհուրդը,«Միավորված երիտասարդ հայեր»կազմակերպությունը և Հայոց ցեղասպանության հանձնախումբը կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով որոշել են կասեցնել ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի ոգեկոչման իրենց գործողությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Asbarez»-ը:
Համայնքային այս երեք կազմակերպությունների կոալիցիան նախատեսել էր այց՝ դեպի Մոնթեբելոյի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր, քայլարշավ՝ Հոլիվուդի «Փոքր Հայաստան» թաղամասում և բողոքի ցույց՝ Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոսության դիմաց:
Կոալիցիան այդ որոշումը կայացրել է ոչ միայն որպես բարոյական պատասխանատվություն` կանգնելու Լոս Անջելեսի և աշխարհի մարդկանց կողքին, այլև կատարել է տեղական իշխանությունների կողմից կիրառված առողջապահական հրահանգները, որոնք կոչված են մեղմելու կորոնավիրուսի տարածումը և փրկելու կյանքեր:
Նրանք մասնավորապես նշել են, որ հավատարիմ են Հայ դատին և աշխատում են Հայոց ցեղասպանության ոճրի արդարացի լուծման ուղղությամբ՝ Թուրքիայի կառավարությունից պահանջելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, հատուցումը: «Չնայած այս տարի մենք չենք կարողանա հավաքվել և արդարություն պահանջել ապրիլի 24-ին, մենք գիտակցում ենք, որ մեր հավաքական ջանքերը ամեն տարի պետք է գործադրենք: Մեր աշխատանքը կշարունակվի: Մենք միասնական ենք լինելու և մեր ձայնը լսելի ենք դարձնելու՝ որպես հարգանք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 1,5 մլն նահատակների հիշատակին: Առաջիկա օրերին մենք կհայտարարենք մեր այլընտրանքային ոգեկոչման ծրագրերի մասին ՝ մեր ավանդական հանրային հավաքների փոխարեն»,-նշել են կոալիցիայից:
Կորոնավիրուսի համաճարակը լայն տարածում է գտել աշխարհի շատ երկրներում: Հաստատված դեպքերի թվով աշխարհում առաջին տեղում ԱՄՆ-ն է: Վերջին տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ-ում կա հաստատված ավելի քան 435 հազար դեպք:

По причине эпидемии мероприятия, посвященные 24 апреля, в Лос-Анджелесе не состоятся
Объединенный армянский совет Лос-Анджелеса по поминовению Геноцида армян, организация “Объединенные молодые армяне” и комиссия по подготовке мероприятий, посвященных 105-летию Геноцида армян, по причине эпидемии коронавируса решили приостановить свои действия по организации мероприятий. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает “Asbarez”.
Коалиция этих трех общинных организаций запланировала визит в Мемориальный комплекс Монтебелло, посвященный памяти жертв Геноцида армян, шествие в квартале Голливуда “Маленькая Армения” и акцию протеста перед консульством Турции в Лос-Анджелесе.
Коалиция приняла это решение не только как моральную ответственность, чтобы быть вместе со всеми людьми в Лос-Анджелесе и во всем мире, но и выполнила предписания местных властей по здравоохранению, призванные противостоять распространению коронавируса и спасению жизней.
Они, в частности, отметили, что остаются верны принципам “Ай дата” и работают над справедливым решением вопроса Геноцида армян, требуя от правительства Турции признания Геноцида армян, и компенсации. Несмотря на то, что в этом году мы не сможем собраться 24 апреля и требовать справедливости, мы осознаем, что наши коллективные усилия должны прилагаться каждый год. Мы будем едины и сделаем наш голос слышимым, как дань уважения памяти 1,5 млн жертв первого геноцида 20-го века. В ближайшие дни мы объявим о наших альтернативных поминальных программах вместо традиционных общественных собраний”, - отметили в коалиции.
Эпидемия коронавируса получила широкое распространение во многих странах мира. На первом месте в мире по числу подтвержденных случаев - США. По последним данным, в США более 435 тысяч подтвержденных случаев заболеваний.