Ապրիլյան պատերազմ. Ադրբեջանի ուժի և ուժի սպառնալիքի քաղաքականության տապալումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանը երեք՝ հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով լայնամասշտաբ հարձակում ձեռնարկեց Արցախի դեմ: Արցախի Պաշտպանության բանակին հաջողվեց կասեցնել Ադրբեջանի հարձակումը և անցնել հակահարձակողական գործողությունների: Ապրիլի 5-ի կեսօրին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԳՇ պետերի միջև կրակի դադարեցման վերաբերյալ բանավոր պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց: Ապրիլի 2-5-ին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների արդյունքում Ադրեջանի բանակի կրած մարդկային և նյութական կորուստները զգալիորեն գերազանցեցին Արցախի պաշտպանության բանակի կորուստներին:
Չնայած մարտական գործողություններում ներգրավված զգալի մարդուժին և զինտեխնիկային, այդ թվում՝ վերջին տարիներին ձեռք բերված, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն չկարողացավ կատարել իր առջև դրված խնդիրը՝ դուրս գալ օպերատիվ խորություն և ռազմական ճանապարհով բեկում մտցնել Արցախյան հիմնախնդրի լուծման հարցում: Արցախի ՊԲ-ին հաջողվեց գրագետ պաշտպանողական և հակահարձակողական գործողությունների շնորհիվ ռազմավարական պարտության մատնել Ադրբեջանին:
2016թ. Ապրիլյան մարտական գործողությունների նախաձեռնումը 1994թ. մայիսին ձեռք բերված զինադադարից հետո Ադրբեջանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող հայատյաց, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականության ամենախոշոր դրսևորումն էր:
Ապրիլի 2-ին հրավիրված ԱԽ նիստի ընթացքում նախագահ Ի. Ալիևը, փորձելով արդարացնել Ադրբեջանի հարձակումը, մասնավորապես հայտարարել է. «….Բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն մեկ սկզբունքի հիման վրա: Ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը չպետք է խախտի երկրների տարածքային ամբողջականությունը, և Հելսինկիի ամփոփիչ ակտը հենց սա է թելադրում»:
Այս հայտարարությունը ևս փաստում է, որ Ադրբեջանի ռազմավարության մեջ կարևորվել է մարտական գործողությունների նախաձեռնումը:
Ապրիլի 2-5-ին տեղի ունեցած լայնամասշտաբ մարտական գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանին թեև հաջողվեց հյուսիսային և հարավային ուղղություններում գրավել մի քանի մարտական դիրք, սակայն Ադրբեջանի ԶՈւ-ն չկարողացավ կատարել իր առջև դրված խնդիրը՝ կրելով մարդկային և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ: Արցախի ՊԲ-ին հակահարձակման շնորհիվ հաջողվեց հետ վերցնել կորցրած դիրքերի մի մասը և կասեցնել կենտրոնական ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի պլանավորած հավանական գլխավոր հարձակումը:
Հայկական ուժերի արդյունավետ հարվածների հետևանքով էր, որ հենց կենտրոնական՝ Ակնայի (Աղդամ) ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի հարձակման նախապատրաստության կասեցման պայմաններում ապրիլի 4-ին ՊՆ Զ. Հասանովը ԶՈւ-ին ցուցում էր տվել պատրաստ լինել ծանր կրակային միջոցներով հարվածներ հասցնել Ստեփանակերտին և հայկական այլ բնակավայրերին: Նույն օրը՝ ապրիլի 4-ին, հյուսիսարևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն առաջին անգամ մարտական գործողություններում կիրառեց ՏՕՍ-1Ա (Тяжелая огнеметная система) ծանր հրանետային համակարգեր: Բացի այդ գործողության էին դրվել նաև ԲՄ-21 «Գրադ» և ավելի հեռահար ԲՄ-30 «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը: Մարտական գործողությունների առաջին օրվա պատկերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը որդեգրել էր առաջին մարտակարգում հատուկ նշանակության մոբիլ խմբերի օգտագործմամբ արագ ճեղքում ապահովելու մարտավարությունը: Մասնավորապես հյուսիսային՝ Թալիշի ուղղությամբ, գործի էին դրվել Ադրբեջանի ԶՈւ 052 առանձին հատուկ նշանակության բրիգադի զինծառայողների ուժերը: Վերջիններս, սակայն, չնայած սկզբնական հատվածում հաջողած դիվերսիոն ներթափանցմանը, այնուհետև հայտնվեցին շրջափակման մեջ և կորցրեցին ավելի քան 30 զինծառայող, այդ թվում՝ միջին և բարձր սպայական կազմից: Ձախողվեց հատուկ նշանակության խմբերի և համազորային ստորաբաժանումների ներդաշնակումը, ինչը հանգեցրեց անակնկալ հարձակմամբ ճեղքում ապահովելու մարտավարության ձախողման: Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանը գործի դրեց ծանր հրետանային միջոցներ՝ այդպիսով գործողությունները փոխադրելով դիրքային մարտի և ձախողելով իր նախաձեռնած ռազմագործողությունը: Հարցի մյուս կողմն է, որ այդ համակարգերի գործադրումը, մասնավորապես «Սմերչ ՀԿՌՀ-ների դեպքում, ամբողջությամբ ձախողվեց:
Գործողությունների նման ընթացքը ստիպեց գնալ հրադադարի. ապրիլի 5-ի կեսօրին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ ԳՇ պետերի միջև կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունից հետո լայնամասշտաբ մարտական գործողությունները դադարեցվեցին: Կանխվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան:
Մարդկային կորուստների վերաբերյալ Ադրբեջանը ճշգրիտ և վերջնական տվյալներ չի հայտնել՝ ինչպես միշտ թաքցնելով կորուստները, սակայն բաց աղբյուրներում ուսումնասիրություններից պարզ է դարձել, որ մարտական գործողություններում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կորցրել է առնվազն 93 զինծառայող: Հյուսիսային՝ Թալիշի ուղղությամբ Ադրբեջանի կորուստները եղել են առնվազն 70, իսկ հարավային՝ Ֆիզուլիի ուղղությամբ՝ առնվազն 22: Նշենք, որ Ադրբեջանի ԶՈւ կորուստների մեջ զգալի թիվ են կազմում հատուկջոկատայինները:
Իրականում Ադրբեջանի կորուստները ավելի շատ էին, ինչի մասին խոսում է մասնավորապես ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը 2016 թ. մայիսի 16-ին տված մամուլի ասուիսում նշել էր, որ, իրենց տեղեկություններով, կողմերն ընդհանուր ունեցել են շուրջ 350 կորուստ: Ըստ նույն հայտարարության՝ Ադրբեջանը մեծ թվով կորուստներ է ունեցել, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ համեմատությամբ:
Ըստ Արցախի պաշտպանության բանակի հայտնած տեղեկությունների՝ Ադրբեջանը նաև ունեցել էր իր հայտարարածից անհամեմատ մեծ թվով զինտեխնիկայի կորուստներ, այդ թվում՝ 24 տանկ, 1 ՏՕՍ-1Ա հրանետ, 1 ՀՄՄ, 6 զրահամեքենա, 1 ինժեներական մեքենա, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ, 2 ուղղաթիռ (Ադրբեջանն ընդունում է միայն մեկ ուղղաթիռի կորուստը), 12 անօդաչու թռչող սարք:
Ապրիլի 2-5-ին, ըստ Արցախի ՊԲ հաղորդագրությունների, զոհվել էր 64 զինծառայող և 13 կամավորական: Զինտեխնիկայի կորուստները կազմել էին՝ 14 տանկ (որից 6-ը նորոգվել ու վերադարձվել է շարք), 4 ՀՄՄ (ԲՄՊ), 1 «Շիլկա» ինքնագնաց զենիթային կայան:
Ըստ հայկական կողմի՝ տարածքային կորուստը կազմում է ընդհանուր մոտ 800 հա, ինչն իր խոսքում նշել է նաև ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանը: Ադրբեջանական կողմը, սակայն, պնդում է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն գրավել է ավելի քան 2000 հա տարածք:
Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատող Հրանտ Միքայելյանը Kavkaz-uzel.eu կայքում հրապարակված հոդվածում նշել է, որ քարտեզների վերլուծության արդյունքում արած եզրակացության համաձայն՝ Արցախն ընդհանուր առմամբ կորցրել է 9.93 կմ քառ. կամ 993 հեկտար (ըստ Հ. Միքայելյանի՝ իր առաջին գնահատմամբ հայկական կողմի տարածքային կորուստը եղել է 795 հա): Ամեն դեպքում, պետք է նշել, որ այս տվյալները ճշգրիտ չեն, արված են քարտեզների հիման վրա և կարող են որոշակիորեն տարբերվել: Նշենք, որ Արցախի ընդհանուր տարածքը ներկայումս կազմում է շուրջ 11500 կմ քառ., իսկ այդ 800-900 հեկտարը, կամ 8-9 կմ քառ. կազմում է ընդհանուր տարածքի շուրջ 0,07 տոկոսը: Հասկանալի է, որ նման մարդուժ և զինտեխնիկա կենտրոնացնելու դեպքում այսպիսի համեմատաբար շատ փոքր տարածքի գրավումը չի կարող այս պարագայում համարվել «հաջողություն»:
Ապրիլյան մարտական գործողությունների ողջ ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և միջազգային մի շարք կոնվենցիաներ: Մասնավորապես Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողները հյուսիսային՝ Թալիշ գյուղում դաժանորեն սպանել են բնակիչներ Վալերի Խալափյանին, նրա կնոջը և 1924 թ. ծնված 92-ամյա Մարուսյա Խալափյանին՝ խեղելով նրանց մարմինները։ Ադրբեջանի ԶՈւ հրետանային հարվածների հետևանքով Զորավան (Ներքին Ճարտար) համայնքի դպրոցի դիմաց սպանվել էր 2004թ. ծնված Վաղարշակ Թաթուլի Գրիգորյանը, և վիրավորվել էր ևս երկու երեխա:
Բացի այս, ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի՝ 2016 թ.-ին հրապարակած զեկույցի, Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության գոտում հայտնված Արցախի ՊԲ 28 զինծառայողի 90 տոկոսի նկատմամբ ևս կիրավել է մահվամբ պատիժ, նրանց մարմինները խեղվել են, այդ թվում եղել են բազմաթիվ անդամահատության դեպքեր, ինչպես մահվանից հետո, այնպես էլ՝ կենդանության ժամանակ: Գրանցվել է 3 գլխատման դեպք:
Մասնավորապես համացանցում հայտնվել էր տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները ՊԲ սպանված զինծառայող, ազգությամբ եզդի Քյարամ Սլոյանի կտրված գլուխը գյուղերում ցուցադրում բնակչությանը և հպարտանում իրենց «հերոսությամբ»: Որոշ ժամանակ անց Ադրբեջանի նախագահի կայքը հրապարակեց լուսանկար, որտեղ երևում էր, որ այդ երկրի նախագահը պարգևատրում է նշված «հերոսությունն» իրականացրած զինծառայողին:
Այս ամենը ևս հստակ ցույց են տալիս, որ ռազմական ուժի կիրառմամբ քաղաքականություն որդեգրած Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսում է ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, այլև հենց պետական ամենաբարձր մակարդակով խրախուսում ռասիզմը և ռազմական հանցագործությունները՝ ինչը վառ կերպով արտահայտվեց նաև Ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում: Ապրիլյան պատերազմի ընթացքը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ Արցախի բնակչության անվտանգությունը կարող է երաշխավորված լինել միայն սեփական զինուժի միջոցով այդ անվտանգության երաշխիքները ապահովելու դեպքում:

April War: Azerbaijan’s failure on the use of military force as a foreign policy tool
On the night of April 2, 2016, Azerbaijan launched a large-scale attack on Artsakh in southern, southeastern and northeastern directions. The Defense forces of the Artsakh Republic successfully thwarted the offensive and launched a counteroffensive. At noon on April 5, an oral ceasefire was reached between the chiefs of the General staffs of Armenia and Azerbaijan in Moscow. In the outcome of the military operations on April 2-5, the human and material losses of the Azerbaijani army significantly exceeded the losses of the Artsakh Defense Army.
Despite the enormous amount of human force and armoured vehicles, including the ones Azerbaijan had bought during the recent years, the Military forces of Azerbaijan failed to complete the assigned tasks; achieve operational depth and refraction in the negotiation process of the Nagorno-Karabakh conflict. The Artsakh Defense Army managed to inflict a strategic defeat on Azerbaijan due to competent defensive and counter-offensive military operations.
The initiation of the April 2016 War by Azerbaijan, was the largest flare-up of anti-Armenian hatred policy, or, in other words, Armenophobia, since the beginning of the truce in 1994.
In a Security Council meeting convened on April 2, President Aliyev tried to justify the offensive initiated by Azerbaijan, announcing: “...All conflicts must be resolved on a single principle. The principle of self-determination of nations must not violate the territorial integrity of countries. This is what the Helsinki Final Act states”.
This statement is proof itself, that Azerbaijan has given huge importance to the initiation of military actions in the scope of its state strategy.
As a result of large-scale military actions on April 2-5, Azerbaijan managed to occupy a few combat positions in the Northern and Southern directions. Despite this, Azerbaijani Military forces failed to fulfill its military tasks, suffering heavy combat and human casualties. By the virtue of the counter-offensives of the Artsakh Defense Army, some of the above mentioned positions were recaptured and Artsakh was able to repel the alleged main attack of the Azerbaijani Armed forces in the central direction.
In particular, Armenian forces were able to thrust back the attack planned in the direction of Akna(Aghdam). Following this, Azerbaijan’s Minister of Defense Zakir Hasanov ordered Azerbaijan’s armed forces to be ready to launch heavy combat attacks on Stepanakert and other Armenian settlements.
The same day, heavy flamethrower systems TOS-1A were used in combat operations for the first time. Besides this,the BM-21 “Grad” and longer-range BM-30 “Smerch” multiple launch rocket systems were also put into operation.
The analysis of the first day of the military actions shows that Azerbaijan had adopted the tactics of a rapid breakthrough with the use of mobile groups for special purposes. In particular, the 052 separate special forces brigade of the Azerbaijani Armed Forces was involved in the Northern direction of Talysh. However, despite the successful sabotage penetration in the primary segment, the brigade then found itself in a blockade and lost more than 30 soldiers, including junior and senior officers.
The harmonization of special purpose groups and combined arms forces failed. Due to this, the tactic of providing a breakthrough with a surprise attack came to naught. Therefore, Azerbaijan put heavy artillery into action, thereby transferring the military attack to a positional battle and failing the primarily initiated military action. It’s important to note that these artillery systems, and “Smerch” in particular, completely lacked in their implementation.
These turnouts made a ceasefire desirable for Azerbaijan and after the oral ceasefire agreement of April 5 between the Chiefs of General of Staff of Azerbaijan and Armenia, the military actions were put at a halt. Azerbaijan's aggression against Artsakh was successfully prevented.
Azerbaijan did not provide accurate and final data related to its human losses, as usually hiding the real number of casualties, but it became clear by open source investigation that the Azerbaijani armed forces lost at least 93 soldiers during the military operations. To be more exact, at least 70 losses were reported in the northern direction, in Talish, and at least 22 losses in the southern direction, in Fizuli. It is also worth noting that a significant number of special force combatants were among the fatalities of the Azerbaijani Armed Forces.
“There are literally dozens of casualties each year, and as you may know, fighting flared up dramatically in early April, April 2 to April 5 – so-called 4-day war – with hundreds of casualties – an estimated 350 casualties including civilians”, stated the US State Department officials, on their special briefing on May 16, 2016. According to the same statement, Azerbaijan has had much more losses, compared to Armenia as well. This allows us to confirm our assessments related to the number of casualties of the Azerbaijani side.
According to the reports from Artsakh Defense Army, Azerbaijan has also had more losses of military equipment, including 24 tanks, 1 TOS-1A multiple launch rocket, 1 IFV, 6 armoured vehicles, 1 Engineer Vehicle, 1 “Grad” multiple rocket launcher, 2 helicopters (Azerbaijan reports only 1 of them), 12 Unmanned aerial vehicles. Artsakh Defense Army reported the loss of 64 soldiers and 13 volunteers. As for the equipment, Artsakh DA reported 14 tanks (6 of which were later repaired and put into operation again), 4 IFVs (BMP), 1 “Shilka” ZSU (radar-guided anti-aircraft system).
The Armenian side reported 800 hectares of land losses, which the President Serzh Sargsyan also did confirm in an interview. Despite this, Azerbaijan claims to occupy a territory of more than 2000 hectares.
Hrant Mikaelyan, a researcher at the Caucasus Institute, published an article on Kavkaz-uzel.eu website where he mentions that Artsakh lost a total of 9.93 sq km or 993 hectares of land, based on an analysis of maps (according to his first assessment, Armenian side’s land-loss was 795 hectares). In any case, it should be noted that this data is not accurate, as it is based on maps and may definitely differ from the actual measurements. It’s also important to consider that Artsakh’s overall territory currently is about 11,500 sq km, and the above-mentioned 800-900 hectares or 8-9 sq km land is only 0.07 % of its total territory. Clearly, one can not consider the capture of such a relatively small territory as success especially when taking into account the fact that Azerbaijan mobilized huge amounts of forces and military equipment.
During the April War, Azerbaijan has repeatedly violated its international obligations and a number of international conventions. In particular, Azerbaijani soldiers brutally murdered 3 elderly residents of Talish village; Valeri Khalapyan, his spouse and 92-year-old Marusya Khalapyan, and maimed their corpses. Vagharshak Grigoryan, a schoolboy born in 2004, was killed in Azerbaijani shelling in front of his school located in Zoravan village (Nerkin Tchartar). 2 other children were also wounded.
Besides this, according to the 2016 report prepared by the Artsakh’s Ombudsman office, 90 % of the 28 soldiers of the Artsakh Defense Army who were caught in the control zone of Azerbaijani forces, were also brutally killed and their corpses were mutilated; many amputation cases were also reported (both alive and after death). 3 cases of decapitation were registered.
A footage of how the Azerbaijani soldiers were showing Yezidi Kyaram Sloyan’s cut off head to a group of villagers and proudly celebrating their “heroic act” was dispersed on the Internet. Some time later the official website of the President of Azerbaijan posted a picture where Ilham Aliyev was awarding the soldier who had committed that act of “heroism”.
The above-mentioned facts also clearly state that the policy of using military force adopted by Azerbaijan not only does ignore its international obligations but also encourages racism and war crimes which was clearly demonstrated during the military operations in April 2016.
April war once again confirmed that the security of the population of Artsakh can be guaranteed by its own armed forces only.