Ապրիլյան պատերազմ. Ադրբեջանի ուժի և ուժի սպառնալիքի քաղաքականության տապալումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանը երեք՝ հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով լայնամասշտաբ հարձակում ձեռնարկեց Արցախի դեմ: Արցախի Պաշտպանության բանակին հաջողվեց կասեցնել Ադրբեջանի հարձակումը և անցնել հակահարձակողական գործողությունների: Ապրիլի 5-ի կեսօրին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԳՇ պետերի միջև կրակի դադարեցման վերաբերյալ բանավոր պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց: Ապրիլի 2-5-ին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների արդյունքում Ադրեջանի բանակի կրած մարդկային և նյութական կորուստները զգալիորեն գերազանցեցին Արցախի պաշտպանության բանակի կորուստներին:
Չնայած մարտական գործողություններում ներգրավված զգալի մարդուժին և զինտեխնիկային, այդ թվում՝ վերջին տարիներին ձեռք բերված, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն չկարողացավ կատարել իր առջև դրված խնդիրը՝ դուրս գալ օպերատիվ խորություն և ռազմական ճանապարհով բեկում մտցնել Արցախյան հիմնախնդրի լուծման հարցում: Արցախի ՊԲ-ին հաջողվեց գրագետ պաշտպանողական և հակահարձակողական գործողությունների շնորհիվ ռազմավարական պարտության մատնել Ադրբեջանին:
2016թ. Ապրիլյան մարտական գործողությունների նախաձեռնումը 1994թ. մայիսին ձեռք բերված զինադադարից հետո Ադրբեջանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող հայատյաց, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականության ամենախոշոր դրսևորումն էր:
Ապրիլի 2-ին հրավիրված ԱԽ նիստի ընթացքում նախագահ Ի. Ալիևը, փորձելով արդարացնել Ադրբեջանի հարձակումը, մասնավորապես հայտարարել է. «….Բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն մեկ սկզբունքի հիման վրա: Ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը չպետք է խախտի երկրների տարածքային ամբողջականությունը, և Հելսինկիի ամփոփիչ ակտը հենց սա է թելադրում»:
Այս հայտարարությունը ևս փաստում է, որ Ադրբեջանի ռազմավարության մեջ կարևորվել է մարտական գործողությունների նախաձեռնումը:
Ապրիլի 2-5-ին տեղի ունեցած լայնամասշտաբ մարտական գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանին թեև հաջողվեց հյուսիսային և հարավային ուղղություններում գրավել մի քանի մարտական դիրք, սակայն Ադրբեջանի ԶՈւ-ն չկարողացավ կատարել իր առջև դրված խնդիրը՝ կրելով մարդկային և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ: Արցախի ՊԲ-ին հակահարձակման շնորհիվ հաջողվեց հետ վերցնել կորցրած դիրքերի մի մասը և կասեցնել կենտրոնական ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի պլանավորած հավանական գլխավոր հարձակումը:
Հայկական ուժերի արդյունավետ հարվածների հետևանքով էր, որ հենց կենտրոնական՝ Ակնայի (Աղդամ) ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի հարձակման նախապատրաստության կասեցման պայմաններում ապրիլի 4-ին ՊՆ Զ. Հասանովը ԶՈւ-ին ցուցում էր տվել պատրաստ լինել ծանր կրակային միջոցներով հարվածներ հասցնել Ստեփանակերտին և հայկական այլ բնակավայրերին: Նույն օրը՝ ապրիլի 4-ին, հյուսիսարևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն առաջին անգամ մարտական գործողություններում կիրառեց ՏՕՍ-1Ա (Тяжелая огнеметная система) ծանր հրանետային համակարգեր: Բացի այդ գործողության էին դրվել նաև ԲՄ-21 «Գրադ» և ավելի հեռահար ԲՄ-30 «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը: Մարտական գործողությունների առաջին օրվա պատկերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը որդեգրել էր առաջին մարտակարգում հատուկ նշանակության մոբիլ խմբերի օգտագործմամբ արագ ճեղքում ապահովելու մարտավարությունը: Մասնավորապես հյուսիսային՝ Թալիշի ուղղությամբ, գործի էին դրվել Ադրբեջանի ԶՈւ 052 առանձին հատուկ նշանակության բրիգադի զինծառայողների ուժերը: Վերջիններս, սակայն, չնայած սկզբնական հատվածում հաջողած դիվերսիոն ներթափանցմանը, այնուհետև հայտնվեցին շրջափակման մեջ և կորցրեցին ավելի քան 30 զինծառայող, այդ թվում՝ միջին և բարձր սպայական կազմից: Ձախողվեց հատուկ նշանակության խմբերի և համազորային ստորաբաժանումների ներդաշնակումը, ինչը հանգեցրեց անակնկալ հարձակմամբ ճեղքում ապահովելու մարտավարության ձախողման: Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանը գործի դրեց ծանր հրետանային միջոցներ՝ այդպիսով գործողությունները փոխադրելով դիրքային մարտի և ձախողելով իր նախաձեռնած ռազմագործողությունը: Հարցի մյուս կողմն է, որ այդ համակարգերի գործադրումը, մասնավորապես «Սմերչ ՀԿՌՀ-ների դեպքում, ամբողջությամբ ձախողվեց:
Գործողությունների նման ընթացքը ստիպեց գնալ հրադադարի. ապրիլի 5-ի կեսօրին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ ԳՇ պետերի միջև կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունից հետո լայնամասշտաբ մարտական գործողությունները դադարեցվեցին: Կանխվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան:
Մարդկային կորուստների վերաբերյալ Ադրբեջանը ճշգրիտ և վերջնական տվյալներ չի հայտնել՝ ինչպես միշտ թաքցնելով կորուստները, սակայն բաց աղբյուրներում ուսումնասիրություններից պարզ է դարձել, որ մարտական գործողություններում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կորցրել է առնվազն 93 զինծառայող: Հյուսիսային՝ Թալիշի ուղղությամբ Ադրբեջանի կորուստները եղել են առնվազն 70, իսկ հարավային՝ Ֆիզուլիի ուղղությամբ՝ առնվազն 22: Նշենք, որ Ադրբեջանի ԶՈւ կորուստների մեջ զգալի թիվ են կազմում հատուկջոկատայինները:
Իրականում Ադրբեջանի կորուստները ավելի շատ էին, ինչի մասին խոսում է մասնավորապես ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը 2016 թ. մայիսի 16-ին տված մամուլի ասուիսում նշել էր, որ, իրենց տեղեկություններով, կողմերն ընդհանուր ունեցել են շուրջ 350 կորուստ: Ըստ նույն հայտարարության՝ Ադրբեջանը մեծ թվով կորուստներ է ունեցել, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ համեմատությամբ:
Ըստ Արցախի պաշտպանության բանակի հայտնած տեղեկությունների՝ Ադրբեջանը նաև ունեցել էր իր հայտարարածից անհամեմատ մեծ թվով զինտեխնիկայի կորուստներ, այդ թվում՝ 24 տանկ, 1 ՏՕՍ-1Ա հրանետ, 1 ՀՄՄ, 6 զրահամեքենա, 1 ինժեներական մեքենա, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ, 2 ուղղաթիռ (Ադրբեջանն ընդունում է միայն մեկ ուղղաթիռի կորուստը), 12 անօդաչու թռչող սարք:
Ապրիլի 2-5-ին, ըստ Արցախի ՊԲ հաղորդագրությունների, զոհվել էր 64 զինծառայող և 13 կամավորական: Զինտեխնիկայի կորուստները կազմել էին՝ 14 տանկ (որից 6-ը նորոգվել ու վերադարձվել է շարք), 4 ՀՄՄ (ԲՄՊ), 1 «Շիլկա» ինքնագնաց զենիթային կայան:
Ըստ հայկական կողմի՝ տարածքային կորուստը կազմում է ընդհանուր մոտ 800 հա, ինչն իր խոսքում նշել է նաև ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանը: Ադրբեջանական կողմը, սակայն, պնդում է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն գրավել է ավելի քան 2000 հա տարածք:
Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատող Հրանտ Միքայելյանը Kavkaz-uzel.eu կայքում հրապարակված հոդվածում նշել է, որ քարտեզների վերլուծության արդյունքում արած եզրակացության համաձայն՝ Արցախն ընդհանուր առմամբ կորցրել է 9.93 կմ քառ. կամ 993 հեկտար (ըստ Հ. Միքայելյանի՝ իր առաջին գնահատմամբ հայկական կողմի տարածքային կորուստը եղել է 795 հա): Ամեն դեպքում, պետք է նշել, որ այս տվյալները ճշգրիտ չեն, արված են քարտեզների հիման վրա և կարող են որոշակիորեն տարբերվել: Նշենք, որ Արցախի ընդհանուր տարածքը ներկայումս կազմում է շուրջ 11500 կմ քառ., իսկ այդ 800-900 հեկտարը, կամ 8-9 կմ քառ. կազմում է ընդհանուր տարածքի շուրջ 0,07 տոկոսը: Հասկանալի է, որ նման մարդուժ և զինտեխնիկա կենտրոնացնելու դեպքում այսպիսի համեմատաբար շատ փոքր տարածքի գրավումը չի կարող այս պարագայում համարվել «հաջողություն»:
Ապրիլյան մարտական գործողությունների ողջ ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և միջազգային մի շարք կոնվենցիաներ: Մասնավորապես Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողները հյուսիսային՝ Թալիշ գյուղում դաժանորեն սպանել են բնակիչներ Վալերի Խալափյանին, նրա կնոջը և 1924 թ. ծնված 92-ամյա Մարուսյա Խալափյանին՝ խեղելով նրանց մարմինները։ Ադրբեջանի ԶՈւ հրետանային հարվածների հետևանքով Զորավան (Ներքին Ճարտար) համայնքի դպրոցի դիմաց սպանվել էր 2004թ. ծնված Վաղարշակ Թաթուլի Գրիգորյանը, և վիրավորվել էր ևս երկու երեխա:
Բացի այս, ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի՝ 2016 թ.-ին հրապարակած զեկույցի, Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության գոտում հայտնված Արցախի ՊԲ 28 զինծառայողի 90 տոկոսի նկատմամբ ևս կիրավել է մահվամբ պատիժ, նրանց մարմինները խեղվել են, այդ թվում եղել են բազմաթիվ անդամահատության դեպքեր, ինչպես մահվանից հետո, այնպես էլ՝ կենդանության ժամանակ: Գրանցվել է 3 գլխատման դեպք:
Մասնավորապես համացանցում հայտնվել էր տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները ՊԲ սպանված զինծառայող, ազգությամբ եզդի Քյարամ Սլոյանի կտրված գլուխը գյուղերում ցուցադրում բնակչությանը և հպարտանում իրենց «հերոսությամբ»: Որոշ ժամանակ անց Ադրբեջանի նախագահի կայքը հրապարակեց լուսանկար, որտեղ երևում էր, որ այդ երկրի նախագահը պարգևատրում է նշված «հերոսությունն» իրականացրած զինծառայողին:
Այս ամենը ևս հստակ ցույց են տալիս, որ ռազմական ուժի կիրառմամբ քաղաքականություն որդեգրած Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսում է ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, այլև հենց պետական ամենաբարձր մակարդակով խրախուսում ռասիզմը և ռազմական հանցագործությունները՝ ինչը վառ կերպով արտահայտվեց նաև Ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում: Ապրիլյան պատերազմի ընթացքը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ Արցախի բնակչության անվտանգությունը կարող է երաշխավորված լինել միայն սեփական զինուժի միջոցով այդ անվտանգության երաշխիքները ապահովելու դեպքում:

Апрельская война как крах азербайджанской политики силы и угрозы силой
В ночь на 2 апреля 2016 года Азербайджан предпринял широкомасштабное наступление на Республику Арцах сразу в трех направлениях – южном, юго-восточном и северо-восточном. Армии обороны Арцаха удалось пресечь наступление и перейти к контратакующим действиям. В полдень 5 апреля в Москве была достигнута устная договоренность о прекращении огня между начальниками генштабов Вооруженных сил Армении и Азербайджана.
Понесенные Азербайджаном в ходе боевых действий 2-5 апреля материальные и человеческие потери существенно превысили потери Армии обороны Арцаха.
Несмотря на значительность вовлеченных Азербайджаном в боевые действия ресурсов как в плане численности войск, так и военной техники, в том числе приобретенной в последние годы, Вооруженным силам этой страны не удалось выполнить поставленную задачу. А именно: выйти в оперативную глубину обороны противникаивоенным путем добиться перелома в процессе урегулирования конфликта. Грамотные оборонительные и контратакующие действия Армии обороны Арцаха обрекли Азербайджан на стратегическое поражение.
Вооруженная агрессия против Республики Арцах в апреле 2016 года стала наиболее масштабным проявлением реализуемой Азербайджаном на самом высоком уровне политики армянофобии после достигнутого в мае 1994 года соглашения о прекращении огня в зоне конфликта.
2 апреля, пытаясь оправдать наступление, Ильхам Алиев в ходе заседания Совета Безопасностизаявил: «Все конфликты должны найти решение на основе одного принципа. Принцип самоопределения народов не должен нарушать территориальной целостности стран, именно это диктует Хельсинкский Заключительный акт».
Данное заявление также свидетельствует о том, что Азербайджан в своей стратегии придает первостепенное значение именно военному фактору.
И хотя ценой больших потерь как в живой силе, так и военной техники Азербайджану удалось в ходе четырехдневных военных действий занять ряд боевых позиций в северном и южном направлении, однако ВС этой страны так и не смогли выполнить поставленную перед ними задачу. В результате контрнаступления Армии обороны Арцаха удалось вернуть утерянные позиции и предотвратить возможный главный удар, запланированный Баку на центральном направлении.
Следствием эффективных действий армянских сил стало то обстоятельство, что именно на центральном направлении – к Акна (Агдаму), в условиях пресечения наступления ВС Азербайджана министр обороны Гасанов 4 апреля дал указание своей армии готовиться к нанесению тяжелых ударов по Степанакерту и другим армянским населенным пунктам.
В тот же день, 4 апреля, на северо-восточном направлении ВС Азербайджана впервые применили в военных действиях тяжелую огнеметную систему ТОС-1А. В ход были пущены также БМ-21 «Град» и более дальнобойные системы залпового огня БМ-30«Смерч».
Анализ боевых действий первого дня показывает, что азербайджанские ВС избрали тактику быстрого прорыва с использованием мобильных групп специального назначения. В частности, на севере, в направлении села Талиш, были брошены силы отдельной армейской бригады специального назначения 052. И хотя на начальной стадии им удались диверсионные проникновения, впоследствии бригада попала в окружение и потеряла более 30 военнослужащих, в том числе – из среднего и высокого офицерского состава.
В результате провала попытки слаженных действий групп специального назначения с общевойсковыми армейскими подразделениями тактика обеспечения прорывапутем внезапного нападения потерпела неудачу. Крах избранной стратегии вынудил Азербайджан прибегнуть к тяжелой артиллерии и тем самым перенести боевые действия в разряд позиционных. С другой стороны, не удалась и попытка эффективного использования указанных выше систем, в частности, РСЗО «Смерч».
Такое развитие событий заставило Баку пойти на перемирие: после достигнутой в Москве 5 апреля устной договоренности о прекращении огня между начальниками генштабов ВС Армении и Азербайджана широкомасштабные военные действия были остановлены. Агрессия Азербайджана против Арцаха была пресечена.
Азербайджанская сторона так и не сообщила точных и окончательных данных о своих потерях, как обычно, скрывая эти сведения. Однако изучение альтернативных открытых источников позволило прийти к выводу, что ВС Азербайджана потеряли в боевых действиях как минимум 93 военнослужащих. На северном, мартакертском, направлении число жертв составило по меньшей мере 70, в южном, физулинском, - минимум 22. Отметим, что значительная часть смертейпришлась на бойцов отрядов специального назначения.
В реальности потерь у Азербайджана было больше, что и подтвердилось в ходе пресс-конференции представителя Госдепартамента США 16 мая 2016 года. Ссылаясь на данные своего ведомства, он заявил, что общее число потерь с обеих сторон составляет 350. Было также отмечено, что Азербайджан понес много потерь, в том числе – в сравнении с Арменией.
Согласно сведениям Армии обороны, у Азербайджана было также гораздо больше потерь в военной технике, нежели было заявлено. В том числе – 24 танка, 1 тяжелый огнемет ТОС-1А, 1 БМП, 6 бронемашин, 1 инженерная машина, 1 РСЗО «Град», 2 вертолета (Баку признает потерю только одного), 12 беспилотных летательных аппаратов.
В период 2-5 апреля, по данным Армии обороны Арцаха, погибло 64 военнослужащих и 13 ополченцев. Потери в военной технике составили14 танков (6 из которых были отремонтированы и возвращены в строй), 4 БМП, 1 самоходная зенитная станция «Шилка».
Согласно армянской стороне, территориальные потери составили в целом порядка 800 га, что отметил в своем выступлении и президент Армении Серж Саргсян. Между тем, азербайджанская сторона утверждает, что ВС этой страны заняли более 2000 га территории.
Сотрудник Института Кавказа Грант Микаелян в опубликованной на сайте Kavkaz-uzel.euстатьепишет, что анализ карт приводит к выводу о том, что Арцах потерял в общей сложности 9,93 кв.км, или 993 га (согласно Микаеляну, первоначальная оценка территориальных потерь армянской стороны составляла 795 га). В любом случае нужно отметить, что эти данные неточны, сделаны на основе изучения карт и могут в определенной степени различаться.
Также отметим, что вся территория Арцаха составляет сегодня около 11 500 кв.км, а указанные 800-900 га, или 8-9 кв.км, составляют примерно 0,07% от общей площади. Понятно, что на фоне столь крупногососредоточения военной техники и живой силы такие относительно незначительные территориальные приобретения не могут считаться «успехом».
В течение всего периода апрельских военных действий Азербайджан многократно нарушал как свои обязательства перед международным сообществом, так и целый ряд международных конвенций. В частности, в селе Талишазербайджанские военные жестоко убили мирных жителей Валерия Халапяна, его жену и 92-летнюю Марусю Халапян, осквернив их тела. Вследствие артиллерийских ударов ВС Азербайджана в селе Зораван (НеркинЧартар) возле школы погиб 12-летний Вагаршак Григорян и были ранены еще двое детей.
Кроме того, согласно опубликованному в 2016 году докладу Защитника прав человека (Омбудсмена) Арцаха, 90% армянских военнослужащих, оказавшихся в зоне контроля Азербайджана, были казнены, их тела изуродованы. В том числе отмечены случаи отсечения конечностей как после смерти, так и при жизни. Зафиксировано три случая обезглавливания.
В сети Интернет были размещены видеокадры, на которых запечатлено, как азербайджанские военнослужащие демонстрируют голову убитого военнослужащего Армии обороны,езида по национальности КярамаСлоянажителям азербайджанских сел, гордясь своим «геройством». Спустя некоторое время на сайте президента Азербайджана была опубликована фотография, на которой видно, как глава страны награждает совершившего это «геройство» военнослужащего.
Все это наглядно доказывает, что взявший на вооружение политику силы Азербайджан не только нарушает взятые им на себя международные обязательства, но на самом высоком государственном уровне поощряет расизм и военные преступления, что и было убедительно продемонстрировано во время Апрельских боевых действий. Апрельская война 2016 года вновь доказала, что безопасность народа Арцаха может быть гарантирована только в том случае, если гарантии этой безопасности обеспечены собственными вооруженными силами.