Տավարաբուծության զարգացման ծրագրով հանրապետություն է ներկրվել 159 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «ՀՀ-ում 2019-2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն ներկայացվել է 159 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանիների (ԽԵԿ) ձեռքբերման վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ներկրված կենդանիների մեջ գերակշռում են հոլշտեյն, սիմենթալ և շվից ցեղատեսակները:
Ընդհանուր առմամբ, ծրագրով ֆինանսական կառույցների կողմից տրամադրվել է 406 մլն դրամ սուբսիդավորվող վարկ 315 գլուխ տոհմային ԽԵԿ ձեռք բերելու նպատակով:
«ՀՀ տավարաբուծության 2019-2024 թթ. զարգացման» ծրագրի նպատակը ՀՀ-ում տավարաբուծությամբ զբաղվող տնտեսավարողներին մատչելի պայմաններով, մասնավորապես՝ վարկերի տոկոսադրույքի մասնակի սուբսիդավորման միջոցով տոհմային ԽԵԿ-ի մատակարարումն է, ինչը հնարավորություն կընձեռի նախիրները համալրել արտադրատնտեսական արժեքավոր հատկանիշներով օժտված տոհմային ԽԵԿ-ով, բարելավել տեղական նդանիների մթերատվությունը, ավելացնել կաթի և մսի արտադրության ծավալները։
Ծրագրի շրջանակում շահառուները կարող են ընդամենը 2% տարեկան տոկոսադրույքով սուբսիդավորվող վարկով ձեռք բերել բարձր մթերատու տոհմային խոշոր եղջերավոր կենդանիներ։Սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքներիտնտեսվարողներին և գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող կոոպերատիվներին վարկը հատկացվում է 0% տոկոսադրույքով։ Մարման ժամկետը 5 տարի է։Մեկ շահառուի վարկի առավելագույն չափը կազմում է 300 մլն դրամ։
Ծրագրից օգտվելու համար շահառուները պետք է դիմեն ծրագրին միացած ֆինանսական կառույցներին: Շահառուն ֆինանսական կառույց է ներկայացնում տոհմային ԽԵԿ ձեռք բերելու վերաբերյալդիմում-հայտ՝ նշելով դրանց քանակը, ձեռքբերման վայրը, ներմուծման դեպքում՝ ներկրման ժամկետները, ինչպես նաև նախարարություն է ներկայացնում ձեռքբերման ենթակա խոշոր եղջերավոր կենդանիների տոհմային վկայականները և քարտերը։
Ծրագրի այլմ անրամսներին կարելի էծանոթանալ ՀՀէկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնական կայքէջում` https://mineconomy.am/page/1341 հղումով:
Ծրագրի վերաբերյալ խորհրդատվություն ստանալու համար կարելի է դիմել Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչություն, հեռ.՝ 011 297428 ևԳյուղատնտեսության առաջնային արտադրանքի վարչություն` 011 52 93 33 հեռախոսահամարով:

По программе развития скотоводства в республику ввезено 159 голов крупного рогатого скота
В рамках программы “Развитие скотоводства в 2019 - 2024 гг.” в Министерство экономики Армении была представлена информация о приобретении 159 голов племенного крупного рогатого скота.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении, среди ввезенных животных преобладают коровы породы холштейн, сименталь и швиц.
В общей сложности, в рамках программы финансовые структуры предоставили субсидируемый кредит в размере 406 млн драмов на приобретение 315 голов племенного крупного рогатого скота.
Цель программы “Развитие скотоводства в 2019 - 2024 гг.” - поставка племенного крупного рогатого скота хозяйствующим субъектам, занимающимся скотоводством на доступных условиях, в частности, посредством частичного субсидирования процентной ставки кредитов, что даст возможность пополнить стада племенным рогатым скотом, наделенным ценными производственно-экономическими характеристиками, увеличить объемы производства молока и мяса.
В рамках программы бенефициары могут приобрести по субсидируемому кредиту по 2% годовой процентной ставке высококачественный племенной крупный рогатый скот. Получающим социальную поддержку хозяйствующим субъектам приграничных общин и кооперативам, осуществляющим деятельность в сфере сельского хозяйства, кредит предоставляется по 0% процентной ставке. Срок погашения 5 лет. Максимальный размер кредита одного бенефициара составляет 300 млн драмов.
Для пользования программой бенефициары должны обратиться в финансовые структуры, присоединившиеся к программе. Бенефициар представляет в финансовую структуру заявление-заявку на приобретение племенного скота с указанием количества голов, места приобретения, сроков ввоза.
Ознакомиться с другими подробностями программы можно на официальном сайте Министерства экономики Армении по ссылке: https://mineconomy.am/page/1341.
Для получения консультаций по программе можно обратиться в управление по сельскохозяйственным консультациям, инновациям и мониторингу по телефону: 011 297428 и управление первичной сельскохозяйственной продукции по телефону: 011 52 93 33.