Արցախի խորհրդարանական ընտրությունների առաջատարն է «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը․ սոցհարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սոցիալական հարցումների արդյունքով՝ Արցախի խորհրդարանական ընտրությունների առաջատարն է «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը։ Հարցվածների 39 տոկոսը քվեարկելու է այդ կուսակցության օգտին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 19-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը՝ ներկայացնելով արցախցիների շրջանում անցկացված սոցհարցումների արդյունքները։
«Նման սոցիալական, կուսակցական հենք ունենալը բավականին լուրջ է, որպեսզի Արայիկ Հարությունյանը նախագահ ընտրվի։ Նա եղել է վարչապետ, նրա`Բակո Սահակյանի հետ համատեղ աշխատելու օրոք ՀՆԱ-ն 3 անգամ աճել է, աշխատարձերը՝ նույնպես, իրականացվել են բազմաթիվ սոցիալական ծրագրեր և այլն։ «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը, որը նա ղեկավարում է, բավականին ճանաչված է, և բնակավայրերում լուրջ աշխատանքներ են իրականացվել,- ասաց Ադիբեկյանը։
Ինչ վերաբերում է Մասիս Մայիլյանին, որին աջակցում է «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը, ըստ սոցիոլոգի, նրանք ճանաչում ձեռք բերելու ժամանակ չեն ունեցել։
«Հարցվածների 11 տոկոսը կքվեարկի «Միասնական հայրենիք» կուսակցության օգտին»,- ասաց Ադիբեկյանը։
Սոցիալական հարցումներ համաձայն՝ Վիտալի Բալասանյանի «Արդարություն» կուսակցությունը և Աշոտ Ղուլյանի Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը ունեն բավականին համեստ ցուցանիշներ։
«Եթե այս կուսակցությունները հաջող անկացնեն քարոզարշավը, կարող են անցնել 5տոկոսանոց շեմը, և խորհրդարանում կլինի 4-5 կուսակցություններով ձևավորված Ազգային ժողով»,- եզրափակաեց Ադիբեկյանը։

На парламентских выборах в Арцахе лидирует партия “Свободная Родина”: соцопрос
По результатам соцопросов на парламентских выборах в Арцахе лидирует партия “Свободная Родина”. 39% опрошенных проголосуют за эту партию.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 19 марта заявил социолог Агарон Адибекян, представляя результаты соцопросов арцахцев.
“Такая социальная, партийная опора достаточно серьезна, чтобы Араик Арутюнян был избран президентом. Он был премьер-министром, при его совместной работе с Бако Саакяном ВВП в Арцахе вырос в 3 раза, выросли зарплаты, были реализованы многочисленные социальные программы и так далее. Партия “Свободная Родина”, которую он возглавляет, довольно популярна, и в населенных пунктах была проведена серьезная работа”, - сказал Адибекян.
Что касается Масиса Маиляна, которого поддерживает партия “Единая Родина”, то, по словам социолога, у них не было времени на признание.
“За партию “Единая Родина” проголосуют 11% опрошенных”, - сказал Адибекян.
Согласно социальным опросам, партия “Справедливость” Виталия Баласаняна и “Демократическаая партия” Арцаха Ашота Гуляна имеют довольно скромные показатели.
“Если эти партии успешно проведут агиткампанию, то могут пройти 5-процентный барьер, и в парламенте будет сформировано Национальное собрание, сформированное 4 - 5 партиями”, - заключил Адибекян.