ԿԲ-ն 0․25 տոկոսային կետով նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2020 թ. մարտի 17-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցնել 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 5․25%: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
2020թ. փետրվարին արձանագրվել է 0.2% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.6% գնաճի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնանկումը կազմել է 0.5%:
Աշխարհում կորոնավիրուսի շարունակվող տարածումը նշանակալի բացասական ազդեցություն է թողնում համաշխարհային տնտեսության և գործընկեր երկրների տնտեսական աճի վրա։ Համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում զգալի աճել են անորոշությունները, ինչն արտահայտվել է զարգացած երկրների բորսայական ինդեքսների շարունակական անկմամբ, հանքահումքային ապրանքների գների նվազմամբ, զարգացող երկրների փոխարժեքների արժեզրկմամբ, որոնց ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա գնահատվում է գնանկումային։
ԿԲ գնահատականների համաձայն, այս ազդեցություններն արտահայտվում են նաև ՀՀ տնտեսության վարքագծում համախառն առաջարկի և պահանջարկի միաժամանակյա կրճատմամբ։ Հիմնական ազդեցությունն իր վրա է կրում ծառայությունների ճյուղը, հատկապես այն ենթաճյուղերը, որոնք կապված են զբոսաշրջության և ժամանցի կազմակերպման հետ։ ԿԲ հիմնական սցենարի համաձայն, տնտեսական աճը բավականին կդանդաղի կարճաժամկետ հատվածում, սակայն չի ազդի երկրի տնտեսական պոտենցիալի երկարաժամկետ հեռանկարների վրա։
ԿԲ Խորհուրդը, քննարկելով տնտեսության զարգացումները, գնահատում է, որ ստեղծված իրավիճակում դրամավարկային քաղաքականության դերը սահմանափակ է, քանի որ դրամավարկային քաղաքականության գործիքակազմը հնարավորություն չունի ազդելու առողջապահական խնդիրներով պայմանավորված իրական տնտեսական անորոշության աճի և տնտեսության առանձին հատվածների զարգացումների վրա։ Այս պարագայում կարևոր է շարունակել պահպանել երկրի մակրոտնտեսական կայունությունը, ինչը թույլ կտա ապահովել Կառավարության կողմից մշակվող տնտեսական քաղաքականության թիրախավորված միջոցառումների արդյունավետությունը։
ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ վերջին տարիներին իրականացված ցածր գնաճային քաղաքականության շնորհիվ գնաճային սպասումները ներկայումս բավականին խարսխված են, հետևաբար, ելնելով ԿԲ գների կայունություն նպատակից, և գնահատելով գնաճային ներկա զարգացումները, համաշխարհային տնտեսության ապագա ազդեցությունները և ձևավորված անորոշությունները, ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով։ Արդյունքում, ըստ հիմնական սցենարի՝ գնաճը առաջիկա ամիսներին կպահպանվի համեմատաբար ցածր մակարդակում՝ հետագայում աստիճանաբար մոտենալով նպատակային թիրախին։
Միևնույն ժամանակ, Կենտրոնական բանկը ամենօրյա ռեժիմով իրականացնում է տնտեսության և ֆինանսական շուկաների մշտադիտարկում, քննարկում է տարբեր այլընտրանքային սցենարներ և պատրաստ է արձագանքել իրավիճակի ցանկացած զարգացմանը՝ ապահովելով գների կայունությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։

Armenia’s Central Bank reduces refinancing rate by 0.25%, sets it at 5.25%
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. During today’s session the Board of the Central Bank of Armenia made a decision to reduce the refinancing rate by 0.25%, setting it at 5.25%, the CBA told Armenpress.
In February 2020 0.2% deflation was registered in the Republic, compared to the 0.6% inflation in February 2019. In such circumstances the 12-month deflation comprised 0.5%.
The spread of the novel coronavirus around the world negatively affects the global economy and the economic growth of partner countries. There are growing uncertainties in the global financial markets which were reflected with the continuous decline in stock indices of developed countries, decrease in prices of raw materials, devaluation of exchange rates of developing countries, and the impact of these developments on Armenia’s economy is estimated to be deflationary.
According to the CBA estimations, these effects are also reflected in simultaneous reduction of gross supply and demand in the behavior of Armenia’s economy. The impact is mainly on services field, especially those sub-fields linked with tourism and entertainment. According to the CBA’s main scenario, the economic growth will greatly slow down in the short run, but will not affect the long-term prospects of the country’s economic potential.
By discussing the economic developments the CBA Board assesses that in such condition the monetary-credit policy’s role is limited as the tools of this policy do not have an opportunity to affect the growth of a real economic uncertainty caused by healthcare problems, as well as the developments of separate parts of the economy. In such circumstances it’s important to maintain the country’s macroeconomic stability which will allow to ensure the efficiency of targeted actions of the economic policy that is being developed by the Government.
The Board finds that thanks to the low inflationary policy conducted in recent years, the inflationary expectations currently are quite anchored, therefore the Board finds its appropriate to reduce the refinancing rate by 0.25 percentage point based on the CB price stability goal, as well as taking into account the current inflationary developments and global economic uncertainties. As a result, the inflation in upcoming months will be maintained at a relatively low level, by gradually approaching to the target in the future.
At the same time, the Central Bank of Armenia conducts daily monitoring of the economy and the financial markets, discusses various alternative scenarios and is ready to respond to any development by ensuring the stability of prices in the Republic.