ԿԲ-ն 0․25 տոկոսային կետով նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2020 թ. մարտի 17-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցնել 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 5․25%: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
2020թ. փետրվարին արձանագրվել է 0.2% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.6% գնաճի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնանկումը կազմել է 0.5%:
Աշխարհում կորոնավիրուսի շարունակվող տարածումը նշանակալի բացասական ազդեցություն է թողնում համաշխարհային տնտեսության և գործընկեր երկրների տնտեսական աճի վրա։ Համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում զգալի աճել են անորոշությունները, ինչն արտահայտվել է զարգացած երկրների բորսայական ինդեքսների շարունակական անկմամբ, հանքահումքային ապրանքների գների նվազմամբ, զարգացող երկրների փոխարժեքների արժեզրկմամբ, որոնց ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա գնահատվում է գնանկումային։
ԿԲ գնահատականների համաձայն, այս ազդեցություններն արտահայտվում են նաև ՀՀ տնտեսության վարքագծում համախառն առաջարկի և պահանջարկի միաժամանակյա կրճատմամբ։ Հիմնական ազդեցությունն իր վրա է կրում ծառայությունների ճյուղը, հատկապես այն ենթաճյուղերը, որոնք կապված են զբոսաշրջության և ժամանցի կազմակերպման հետ։ ԿԲ հիմնական սցենարի համաձայն, տնտեսական աճը բավականին կդանդաղի կարճաժամկետ հատվածում, սակայն չի ազդի երկրի տնտեսական պոտենցիալի երկարաժամկետ հեռանկարների վրա։
ԿԲ Խորհուրդը, քննարկելով տնտեսության զարգացումները, գնահատում է, որ ստեղծված իրավիճակում դրամավարկային քաղաքականության դերը սահմանափակ է, քանի որ դրամավարկային քաղաքականության գործիքակազմը հնարավորություն չունի ազդելու առողջապահական խնդիրներով պայմանավորված իրական տնտեսական անորոշության աճի և տնտեսության առանձին հատվածների զարգացումների վրա։ Այս պարագայում կարևոր է շարունակել պահպանել երկրի մակրոտնտեսական կայունությունը, ինչը թույլ կտա ապահովել Կառավարության կողմից մշակվող տնտեսական քաղաքականության թիրախավորված միջոցառումների արդյունավետությունը։
ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ վերջին տարիներին իրականացված ցածր գնաճային քաղաքականության շնորհիվ գնաճային սպասումները ներկայումս բավականին խարսխված են, հետևաբար, ելնելով ԿԲ գների կայունություն նպատակից, և գնահատելով գնաճային ներկա զարգացումները, համաշխարհային տնտեսության ապագա ազդեցությունները և ձևավորված անորոշությունները, ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով։ Արդյունքում, ըստ հիմնական սցենարի՝ գնաճը առաջիկա ամիսներին կպահպանվի համեմատաբար ցածր մակարդակում՝ հետագայում աստիճանաբար մոտենալով նպատակային թիրախին։
Միևնույն ժամանակ, Կենտրոնական բանկը ամենօրյա ռեժիմով իրականացնում է տնտեսության և ֆինանսական շուկաների մշտադիտարկում, քննարկում է տարբեր այլընտրանքային սցենարներ և պատրաստ է արձագանքել իրավիճակի ցանկացած զարգացմանը՝ ապահովելով գների կայունությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։

ЦБ Армении снизил ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта
На заседании 17 марта 2020 года Совет ЦБ принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта, установив ее на уровне 5,25%. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью ЦБ Армении.
В феврале 2020 г. было зафиксировано снижение цен на 0,2% против 0,6% того же месяца прошлого года, при котором 12-месячная инфляция составила 0,5%.
Продолжающееся распространение коронавируса во всем мире оказывает значительное негативное влияние на мировую экономику и на экономический рост стран-партнеров. На мировых финансовых рынках ощутимо растет неопределенность, что выразилось в продолжительном падении биржевых индексов развитых стран, снижении цен на сырьевые товары, девальвации курсов валют развивающихся стран, влияние которых на экономику Армении оценивается как дефляционное.
Согласно оценкам ЦБ, эти влияния проявляются также и в поведении экономики Армении с одновременным сокращением валового предложения и спроса. Основное влияние ощущает на себя сфера услуг, особенно те подотрасли, которые связаны с туризмом и организацией досуга. Согласно основному сценарию ЦБ, экономический рост достаточно замедлится в краткосрочной перспективе, однако не повлияет на долгосрочные перспективы экономического потенциала страны.
Совет ЦБ, обсуждая развитие экономики, оценивает, что в сложившейся ситуации роль денежно-кредитной политики ограничена, поскольку инструментарий денежно-кредитной политики не имеет возможности влиять на рост реальной экономической неопределенности, обусловленной проблемами здравоохранения, и на развитие отдельных секторов экономики. В этом случае важно продолжать сохранять макроэкономическую стабильность страны, что позволит обеспечить эффективность целенаправленных мероприятий экономической политики, разрабатываемой правительством.
Совет ЦБ считает, что благодаря низкой инфляционной политике, реализованной в последние годы, инфляционные ожидания в настоящее время достаточно основаны, следовательно, исходя из целей стабильности цен ЦБ, и оценивая нынешние инфляционные развития, будущие последствия мировой экономики и сформировавшуюся неопределенность, совет ЦБ считает целесообразным снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта. В результате, согласно основному сценарию, инфляция в ближайшие месяцы сохранится на относительно низком уровне, постепенно приближаясь к целевой мишени.
В то же время, Центральный банк в ежедневном режиме проводит мониторинг экономики и финансовых рынков, обсуждает различные альтернативные сценарии и готов реагировать на любое развитие ситуации, обеспечивая стабильность цен в Республике Армения.