Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունը սահմանափակում է քաղաքացիների հյուպատոսական ընդունելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով մի շարք երկրներում կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և համաճարակային ռիսկերը՝ մարտի 15-ից Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունը ժամանակավորապես սահմանափակում է քաղաքացիների հյուպատոսական ընդունելությունը:
«Միևնույն ժամանակ հորդորում ենք Սիրիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին (ռեզիդենտ) կանգնել հյուպատոսական հաշվառման կամ տրամադրել տեղեկություն իրենց գտնվելու վայրի վերաբերյալ՝ ուղարկելով տվյալները (անուն, ազգանուն, հայրանուն, ծննդյան ամսաթիվ, բնակության վայր /մարզ, քաղաք/ և շուրջօրյա հասանելի բջջային հեռախոսահամար) ստորև նշված էլ-փոստի հասցեին։
Հիշեցնում ենք, որ հյուպատոսական հաշվառման կանգնելը կամավոր և անվճար գործընթաց է, որի նպատակն է ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների և շահերի պաշտպանությունն ապահովելը, արտակարգ իրավիճակներում հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելը, անհրաժեշտ խորհրդատվություն տրամադրելը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասված է դեսպանության տարածած հայտարարության մեջ։

Посольство Армении в Сирии временно ограничивает консульский прием граждан
Учитывая текущую ситуацию и эпидемические риски в ряде стран, связанные с распространением нового типа коронавируса (COVID-19), посольство Армении в Сирии временно ограничивает консульский прием граждан.
«Вместе с тем призываем граждан (резидентов) Республики Армения, которые находятся Сирии, встать на консульский учет или отправить информацию о месте своего нахождения, что теперь можно сделать через автоматическую систему консульской регистрации.
Напомним, что консульский учет является добровольным и бесплатным процессом, направленным на защиту прав и интересов граждан Армении, оказание возможной помощи в экстренных ситуациях и предоставление необходимых консультаций», - как сообщает Арменпресс, говорится в заявлении посольства.