Արխիվային փաստաթուղթը հաստատում է «Այո»-ի 1991-ի լոգոյի հեղինակին. հայտնի է նրա հոնորարի չափը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային արխիվում առկա է այն փաստաթուղթը՝ հոնորարների դուրսգրման թերթիկը, որը հավաստում է, որ «Այո»-ի 1991-ի տարբերանշանի հեղինակը Ստյոպա Նարոյանն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` տարբերանշանը տպագրվել է «Երեկոյան Երևան» թերթի 1991թ. սեպտեմբերի 23-ի համարում, իսկ, ըստ հոնորարների թերթիկի, օրվա համարի համար պարբերականի նկարիչներից հոնորար ստացել է միայն Ստյոպա Նարոյանը:
Հրապարակված տարբերանշանի համար Նարոյանի հոնորարը կազմել է 40 ռուբլի, իսկ թերթի մյուս նկարիչ Ցոլակ Ղանդիլյանը սեպտեմբերի 23-ի համարի համար որևէ հոնորար չի ստացել:
Ղանդիլյանը 50 ռուբլի հոնորար ստացել է «Երեկոյան Երևան»-ի սեպտեմբերի 18-ի համարից, որտեղ հրապարակվել է «Այո»-ի տարբերանշանի մեկ այլ տարբերակ, որը ևս, ապրիլի 5-ին անցկացվելիք սահմանադրական հանրաքվեի «Այո»-ի շտաբի պետ Սուրեն Պապիկյանի խոսքով, խորհրդանշական կապ ունի Հայաստանի անկախացման գործընթացի հետ:
Նա ազդարարել էր նաև շտաբի որոշումը, որ «Այո»-ի բրենդինգի մրցույթի առաջին հորիզոնականի համար նախատեսված 3 միլիոն դրամը կբաշխվի «Երեկոյան Երևան» թերթի 1991թ․ խմբագիր Նորայր Ենգիբարյանին, նկարիչներ Ցոլակ Կանթեղ Ղանդիլյանին և Ստյոպա Նարոյանի իրավահաջորդին։ Յուրաքանչյուրին կտրվի 1 միլիոն ՀՀ դրամ։
Համացանցում բուռն քննարկվում էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում հաղթող ճանաչված «Այո» քարոզարշավի լոգոն, որը նման է 1991 թվականի թերթում տպագրված լոգոյին: «Այո»-ի շտաբում լոգոն ընտրելիս տեղյակ չեն եղել, որ այն արտատպված է եղել 1991 թվականի թերթից: «Երեկոյան Երևան» թերթի գլխավոր խմբագիրԵնգիբարյանը երկու նկարչի անում էր նշում՝ որպես 1991թ. սեպտեմբերի 23-ի համարում լույս տեսած անկախության հանրաքվեի «Այո»-ի լոգոյի հավանական հեղինակ:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա նշել էր, որ հնարավոր է նկարի հեղինակը լինի Ցոլակ Ղանդիլյանը կամ Ստյոպա Նարոյանը, իսկ Ղանդիլյանը հաստատել էր, որ սեպտեմբերի 23-ի համարում պատկերված տարբերանշանն ամբողջովին կրում է իր գործընկերոջ՝ Նարոյանի ձեռագիրը:

Архивный документ подтверждает авторство логотипа “Да” 1991 года
В Национальном архиве есть документ - журнал выдачи гонораров, который подтверждает, что автором логотипа “Да” 1991 года является Стёпа Нароян. Как сообщает Арменпресс, логотип был опубликован в газете “Вечерний Ереван” от 23 сентября 1991 года. Согласно документу, из художников газеты за этот номер гонорар получил только Стёпа Нароян.
За опубликованный логотип гонорар Нарояна составил 40 рублей, в то время как другой художник Цолак Гандилян не получил гонорара за выпуск от 23 сентября.
Гандилян получил гонорар в размере 50 рублей за номер газеты “Вечерний Ереван” от 18 сентября, где была опубликована еще одна версия логотипа “Да”, который, по словам главы штаба “Да” конституционного референдума Сурена Папикяна, тоже имеет символическую связь с процессом независимости Армении. Он также объявил о решении штаба о том, что 3 миллиона драмов, выделенные за первое место в конкурсе логотипа “Да”, будут разделены между главным редактором газеты “Вечерний Ереван” Норайром Енгибаряном, художником Цолаком Гандиляном и правопреемником Стёпы Нарояна. Каждый получит по 1 миллиону драмов.
В интернете бурно обсуждается логотип кампании “Да”, признанный победившим на вечере по сбору средств партии “Гражданский договор”, похожий на рисунок, опубликованный в газете 1991 года. Вице-премьер Тигран Авинян отреагировал на обсуждение. Он выложил фотографию из газеты 1991 года и написал, что разыскивается автор оригинала. За этот логотип было выплачено 3 млн драмов.