Հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը 2019-ին աճել է շուրջ 40 տոկոսով. նկատվում է պահանջարկի ավելացում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ծավալի մեծ աճ է նկատվում, նախորդ տարեվերջի դրությամբ հիփոթեքային վարկերի պորտֆելի մնացորդը շուրջ 40 տոկոսով աճել է 2018-ի համեմատ: «Արմենպրես»-ն այս թեմայով զրուցել է ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանի հետ:
«Ունենք հիփոթեքային վարկերի բավականին մեծ աճ: 2019-ի վերջի դրությամբ հիփոթեքային վարկերի պորտֆելի մնացորդը շուրջ 40 տոկոսով աճել է նախորդ տարվա համեմատ: Դրա վրա մի քանի գործոններ են ազդել, իրենց ազդեցությունն են ունեցել թե նորակառույց շենքերում բնակարանների ձեռքբերման համար եկամտային հարկի վերադարձումը, թե պետական նպատակային ծրագրերը՝ օրինակ պետության կողմից սուբսիդավորվող «Երիտասարդ ընտանիքին՝ մատչելի բնակարան» ծրագիրը, ազգային հիփոթեքային ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք հենց շուկայական պայմաններով իրականացվող ծրագրեր են և թե բանկերի սեփական ռեսուրսներով տրամադրվող հիփոթեքային վարկերը: Բոլորն էլ ունեցել են իրենց ազդեցությունը, և պահանջարկի մեծ աճ է նկատվել այդ ընթացքում: Հենց սա էլ բերել է հիփոթեքային վարկերի նման աճի»,-ասաց Գրիգորյանը:
«Երիտասարդ ընտանիքին՝ մատչելի բնակարան» ծրագրով տրամադրվող վարկերի ծավալը գրեթե կրկնապատկվել է: Սա ընդհանուր ծավալի ավելացման վրա արդեն իսկ բավականին մեծ ազդեցություն է: Նույնը վերաբերում է սովորական հիփոթեքային վարկերին, որոնց մի մասը վերաֆինանսավորվում են ազգային հիփոթեքային ընկերության կողմից:
Խոսելով հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքների մասին՝ Գրիգորյանը նշեց՝ միջին հիփոթեքային վարկի տոկոսադրույքը 10-10.5 տոկոսի մոտակայքում է, ու սա գնալով նվազել է: Նա վստահեցրեց՝ տարածաշրջանում, նախկին Խորհրդային միության երկրներում դժվար կլինի գտնել հիփոթեքային վարկեր, որոնք հասանելի լինեն տեղական արժույթով նման տոկոսադրույքներով, եթե դրանք չեն սուբսիդավորվում պետության կողմից:
Երբեմն Հայաստանում տրամադրվող հիփոթեքային վարկերը համեմատում են ԱՄՆ-ում դոլարով տրամադրվող հիփոթեքային վարկերի հետ: Գրիգորյանը շեշտեց՝ սխալ է նման համադրություն անելը: «Թեև ունենք դրամով տրամադրվող վարկեր, որոնք գրեթե նույն տոկոսադրույքն ունեն, ինչ դոլարով տրամադրվողները, այն դեպքում, երբ դրամի և դոլարի միջև տարբերությունը 5-6 տոկոս պետք է լինի զուտ շուկայից ելնելով»,-ասաց նա:
Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ շատ դեպքերում հիփոթեքային վարկերը մարզերում հատկապես երիտասարդ ընտանիքների համար հասանելի են նույնիսկ 3-3.5 տոկոսադրույքով: «Ունենք 10-10.5 տոկոս հիփոթեքային վարկի տոկոսադրույք, այն դեպքում, երբ մեզ մոտ ավանդի տոկոսադրույքը տատանվում է 9.5-10 տոկոսի շուրջ: Այսինքն՝ բանկը 10 տոկոսով վերցնելու է, 10 տոկոսով վաճառի, բանկն ընդամենը միջնորդ է: Ցանկացած ֆինանսական ծառայության մասին խոսելիս պետք է ընդունենք, որ բանկը միջնորդ է: Այն ընդամենը իրականացնում է իր միջնորդության ծախսը, որը չի գերազանցում 3-3.5 տոկոսը: Հիփոթեքի դեպքում այս ցուցանիշը նույնիսկ 0-1 տոկոսի մոտ է տատանվում»,-եզրափակեց Գրիգորյանը:

Портфель ипотечных кредитов в 2019 году вырос почти на 40%:  наблюдается увеличение спроса
В Армении наблюдается большой рост объемов предоставленных ипотечных кредитов, по состоянию на конец прошлого года остаток портфеля ипотечных кредитов вырос почти на 40% по сравнению с 2018 годом. «Арменпресс» беседовал с начальником управления стабильности и развития финансовой системы Центрального банка Армении Андраником Григоряном.
“У нас довольно большой рост ипотечных кредитов. В конце 2019 года остаток портфеля ипотечных кредитов вырос почти на 40% по сравнению с прошлым годом. На это повлияли несколько факторов: возврат подоходного налога на приобретение квартир в новостройках, государственные целевые программы, например субсидируемая государством программа “Доступное жилье молодым семьям”, программы, осуществляемые национальной ипотечной компанией, которые реализуются именно на рыночных условиях, и ипотечные кредиты, предоставляемые собственными ресурсами банков. Все они возымели свое влияние, и за это время наблюдался большой рост спроса. Именно это и привело к подобному росту ипотечных кредитов”, - представил Григорян.
Объем кредитов по программе “Доступное жилье молодым семьям” почти удвоился. Это уже довольно большое влияние на увеличение общего объема. То же самое касается обычных ипотечных кредитов, часть которых рефинансируется национальной ипотечной компанией.
Говоря о процентных ставках по ипотечным кредитам, Григорян отметил, что средняя процентная ставка по ипотечному кредиту близка к 10 - 10.5%, и она постепенно уменьшается. Он заверил, что в регионе, в странах бывшего Советского Союза трудно будет найти ипотечные кредиты, которые будут доступны в местной валюте по таким процентным ставкам, если они не субсидируются государством.
Иногда ипотечные кредиты в Армении сравниваются с ипотечными кредитами в долларах в США. Григорян подчеркнул, что неправильно делать такое сопоставление. “Хотя у нас есть кредиты, предоставляемые в драмах, которые имеют почти ту же процентную ставку, что и предоставляемые в долларах, в том случае, когда разница между драмом и долларом должна быть в 5 - 6%, исходя чисто из рынка”, - сказал он.
Григорян сообщил, что во многих случаях ипотечные кредиты в регионах, особенно для молодых семей, доступны даже по ставке 3 - 3.5%. У нас процентная ставка по ипотечному кредиту составляет 10-10.5%, в то время как процентная ставка по вкладу колеблется в пределах 9.5-10%. То есть банк будет брать за 10%, и продавать также за 10%, банк - всего лишь посредник. Говоря о любой финансовой услуге, мы должны признать, что банк является посредником. Он всего лишь несет расходы на посредничество, которые не превышают 3-3.5 %. В случае ипотеки этот показатель колеблется даже в пределах 0 - 1%”, - заключил Григорян.