Մշակող արդյունաբերությունը դարձավ Հայաստանի տնտեսական աճի հիմնական առաջատարը. նախարարի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական աճի 7,6 տոկոս ցուցանիշը բավարարում է Հայաստանի կառավարության սպասելիքները: Այս մասին նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ներկայացնելով այն ոլորտները, որոնք մեծ չափով նպաստել են ՀՆԱ աճին:
-Պարոն Խաչատրյան, 2019թ. համար արձանագրված 7,6 տոկոս տնտեսական աճը ամենաբարձրն է ոչ միայն ԵԱՏՄ, այլև եվրոպական տարածաշրջանի երկրների համեմատ: Ինչ քայլերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ նման ցուցանիշի արձանագրումը:
-Մի քանի կարևոր արձանագրում դրա հետ կապված. նախ, շատ ուրախալի է, որ արդյունաբերության ճյուղը, որը մշտապես մեր ուշադրության և քննարկումների կենտրոնում էր տարվա ընթացքում, մեծ չափով է նպաստել Համախառն ներքին արդյունքի աճին՝ 10,2 տոկոսով։ Որ էլ ավելի կարևոր է, մշակող արդյունաբերությունը այս տարի աճել է՝ արձանագրելով ՀՆԱ-ի կառուցվածքում 2008 թվականից ի վեր ամենաբարձր կշիռը՝ 12,1 տոկոս: Սա շատ կարևոր ձեռքբերում է․ մշակող արդյունաբերությունը դարձավ Հայաստանի տնտեսական աճի հիմնական առաջատարը։ Կառավարության տնտեսական քաղաքականության գերակայություններից է, որ մշակող արդյունաբերությունը լինի մրցունակ, ժամանակակից աշխարհի պահանջներին համապատասխան և որակյալ աշխատատեղեր ստեղծող։ Ես կարծում եմ, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք ընթանում այդ առումով։ Դա վկայող մեկ այլ ցուցանիշ է նաև ապրանքների և ծառայությունների 10,3 տոկոսով արտահանման աճը, որը ևս դարձավ աճ ապահովող հիմնական շարժիչներից մեկը:
-7,6 տոկոս աճի ցուցանիշը համապատասխանում է արդյոք ձեր կանխատեսումներին:
- Դա բավարարում է այն սպասումներին, որը կառավարությունն ուներ տարվա նկատմամբ։ Եվս մեկ կարևոր պարզաբանում ներկայացնեմ ՀՆԱ աճի 7,6 տոկոս ցուցանիշի առնչությամբ․ այս տարի կառավարությունը կայացրել էր մի շատ կարևոր որոշում՝ կազմակերպություններին վերադարձնելով նախորդ տարիներից կուտակված ավելացված արժեքի հարկի դեբետային մնացորդները։ Եթե այդ ավելացված արժեքի հարկի գումարները վերադարձված չլինեին, ՀՆԱ-ի աճը 2019 թվականի համար կլիներ առնվազն 0,4 - 0,5 տոկոսային կետով ավելի բարձր։ 7,6 տոկոսի փոխարեն կկազմեր 8 կամ 8,1 տոկոս, այսինքն՝ համահունչ այն կանխատեսումներին, որոնք հնչեցվել էին մեր կողմից վերջերս։
- Կա՞ն այլ ոլորտներ, որտեղ աճը ակնհայտ է։
- Կնշեմ զբոսաշրջությանն առնչվող մի ցուցանիշ՝ հանրային սննդի և գիշերակացի ծառայությունները, որոնք տարվա ընթացքում աճեցին ավելի քան 27 տոկոսով։ Արդեն արձանագրել էինք, որ 2019 զբոսաշրջությունն աճել է 14,7 տոկոսով։ Մեկ այլ հատկանշական փոփոխություն տնտեսական աճի առանձնահատկությունների առնչությամբ ֆինանսական ոլորտի և ապահովագրական ծառայությունների ցուցանիշն է. աճում է տնտեսական միջնորդության դերը, և մենք գտնում ենք, որ դա այն հիմքն է, որ պետք է ամրանա և նպաստի հետագա աճի կայունությանը։
-Երբ կարող ենք արձանագրել, որ աճը նաև որակական բնույթ է կրում:
-Որակական պետք է անվանենք այն զարգացումը, որը հեռանկարում կայուն է, իսկ տնտեսության հեռանկարի տեսանկյունից կայուն զարգացում սպասում ենք այն դեպքում, երբ մասնավոր հատվածի բոլոր կազմակերպությունները, անկախ գործունեության բնագավառից, լինեն մրցունակ աշխարհում, որն էլ չափվում է նրանց արտադրողականությամբ: Յուրաքանչյուրն իր տեղում պետք է գիտենա, որ կարող է անել ավելին՝ աշխատաժամանակը, ձեռքի տակ եղած ռեսուրսները տնօրինել ավելի արդյունավետ, լինել ավելի արտադրողական, միավոր ժամանակում ապահովել ավելի մեծ արդյունք և այսպիսով բարձրացնել թե' իր բարեկեցությունը, թե' իր գործունեության տնտեսական արդյունքները:
-2020 թվականի համար ի՞նչ կանխատեսումներ կարող ենք անել:
-Մենք ունենք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հստակ առաջադրանքը, որ յուրաքանչյուրս մեր ոլորտում անենք առավելագույնը, որպեսզի 2020 թվականը լինի ոչ պակաս արդյունավետ տարի, քան 2019 թվականն էր: Կողմնորոշիչ առնվազն 8 տոկոս տնտեսական աճն այն ցուցանիշն է, որը մենք պետք է ունենանք հանրագումարում, եթե ավելի մանրամասն, ապա տնտեսության առանձին ոլորտները պետք է ավելի մասնակից լինեն այդ տնտեսական աճին: Ուզում եմ առանձնահատուկ նշել, որ գյուղատնտեսության ոլորտում, որտեղ մենք 2019 թվականին ունեցել ենք 4 տոկոս անկում, այս տարի աճ ենք ակնկալում․ նաև՝ այն բոլոր ծրագրերի շնորհիվ, որոնք կառավարության ակտիվ աջակցությամբ իրականացվում են ինքնազբաղված ֆերմերային տնտեսությունների համար:

Обрабатывающая промышленность стала основным лидером экономического роста: интервью с министром
Показатель экономического роста в 7,6% удовлетворил ожидания правительства Армении. Об этом сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян в беседе с «Арменпресс», представляя сферы, которые в значительной степени способствовали росту ВВП.
- Господин Хачатрян, экономический рост в 7,6% 2019 г. является самым высоким не только по сравнению с ЕАЭС, но и по сравнению со странами Европейского региона. Благодаря чему удалось зафиксировать подобный показатель?
- Несколько важных замечаний в связи с этим. Во-первых, очень отрадно, что отрасль промышленности, которая постоянно находилась в центре нашего внимания и обсуждений в течение всего года, в большой мере способствовала росту валового внутреннего продукта - на 10,2%. Что очень важно, обрабатывающая промышленность в этом году выросла, зафиксировав самый высокий вес в структуре ВВП с 2008 года - 12,1%. Это очень важное достижение: обрабатывающая промышленность стала основным лидером экономического роста Армении. Одним из приоритетов экономической политики правительства является то, чтобы обрабатывающая промышленность была конкурентоспособной, соответствовала требованиям современного мира и создала бы качественные рабочие места. Я думаю, что мы движемся в правильном направлении. Другим показателем является рост экспорта товаров и услуг на 10,3%, что также стало одним из основных двигателей, обеспечивших рост.
- Соответствует ли показатель роста на 7,6% Вашим прогнозам?
- Это удовлетворяет те ожидания, которые были у правительства в отношении к этому году. Еще одно важное объяснение относительно показателя роста ВВП в 7,6%. В этом году правительство приняло очень важное решение, вернуть организациям дебетовые остатки налога на добавленную стоимость, накопленные в предыдущие годы. Если бы эти суммы налога на добавленную стоимость не были возвращены, рост ВВП на 2019 год был бы как минимум на 0,4 - 0,5 процентных пункта выше. Вместо 7,6% было бы 8 или 8,1%, то есть, созвучно тем прогнозам, которые были озвучены нами недавно.
- Есть и другие сферы, где рост очевиден?
- Отмечу показатель туризма - услуги общественного питания и ночлега, которые за год выросли более чем на 27%. Мы уже констатировали, что в 2019 году туризм вырос на 14,7%. Еще одно примечательное изменение в отношении особенностей экономического роста является показателем финансового сектора и страховых услуг - растет роль экономического посредничества, и мы считаем, что это та основа, которая должна укрепиться и способствовать стабильности дальнейшего роста.
- Когда мы сможем констатировать, что рост носит также и качественный характер?
- Мы должны назвать качественным то развитие, которое стабильно в перспективе, а с точки зрения перспективы экономики мы ожидаем стабильного развития в том случае, когда все организации частного сектора, независимо от сферы деятельности, будут в конкурентном мире, который измеряется их производительностью. Каждый на своем месте должен знать, что может сделать больше, распоряжаться имеющимися под рукой ресурсами более эффективно, быть более продуктивным, за единицу времени обеспечить больший результат и таким образом повысить как свое благосостояние, так и экономические результаты своей деятельности.
- Какие прогнозы мы можем сделать на 2020 год?
- У нас есть четкая задача премьер-министра Никола Пашиняна, чтобы каждый из нас в нашей сфере делал все возможное, чтобы 2020 год был не менее эффективным, чем 2019 год. Ориентировочный, по меньшей мере 8% экономический рост - это тот показатель, который мы должны иметь в общей сумме, если более детально, то отдельные сферы экономики должны быть более причастными к этому экономическому росту. Хочу особо отметить, что в сфере сельского хозяйства, где в 2019 году у нас был спад на 4%, в этом году мы ожидаем роста, благодаря всем программам, которые осуществляются при активном содействии правительства фермерским хозяйствам.