ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2019-ին ամենաբարձրն է սկսած 2011-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2019 թվականին կազմել է 7.8%: Սա ամենաբարձրն է այս ցուցանիշի հաշվարկման ողջ ընթացքում՝ սկսած 2011 թվականից: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով նախորդ տարվա արդյունքներին:
«Ուրախալի է, որ այս տարվա տնտեսական ակտիվության վրա ազդել է արդյունաբերության աճը․ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը կազմել է 9 տոկոս, իսկ ինչը հատկապես նշանակալի է, մշակող արդյունաբերությունը գրանցում է առաջանցիկ աճ, որի ցուցանիշները շուտով կամփոփվեն»,- ասաց նախարարը։
Ըստ Խաչատրյանի, այս աճը պայմանավորված է զգալի չափով արտահանման հետ. կոնյակի արտահանումը այս տարի գերազանցել է 26 տոկոսը, տպավորիչ է նաև գինիների արտահանման աճի ցուցանիշը, որից մրգային գինիների աճը կազմել է 75 տոկոս, իսկ 26 տոկոսով աճել են խաղողի գինիները։ Զարգացող նոր ուղղություններից է շոկոլադը, որի աճը կազմում է 14.2 տոկոս։
«Շինարարությունն է աճել աննախադեպ տեմպերով՝4.6 %, ծառայությունները գրանցել են 15%-ի աճ։ Ամբողջ տարվա ընթացքում ունեցել ենք զբոսաշրջության դինամիկ աճ. եթե 9 ամսվա տվյալներով զբոսաշրջությունն աճել էր 14,4%-ով, ապա տարեկան նախնական տվյալները հուշում են, որը աճը կկազմի 15%: Նաև նկատում ենք, որ էական աճ կա հանրային սննդի և գիշերակացի ծառայություններում՝ 27%, ինչը նշանակում է, որ ներգնա զբոսաշրջությունը լավ պայմաններ է ստեղծել փոքր ու միջին բիզնեսի համար»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ դեռևս չի ամփոփվել տարեկան համախառն ներքին արդյունքի աճը, սակայն, իրենց գնահատականներով, այն կգերազանցի նաև մեր վերջին կանխատեսումները, այսինքն տնտեսական աճը 2019 թվականին կլինի 8%-ի սահմաններում։
«Ի՞նչ կանխատեսումներ կանեք ընթացիկ տարվա համար»,-հարցին նախարարը պատասխանեց. «Դեռևս ձեռնպահ կմնամ կանխատեսումներից, փոխարենը կվերահաստատեմ, որ մեր կառավարությունը հանձնառու է իր տնտեսական քաղաքականության շրջանակում անել առավելագույնը, որպեսզի 2020 թվականին ևս արձանագրենք նախորդ տարվա դրական արդյունքին համահունչ արդյունքներ՝ շարունակելով ապահովել կանխատեսելի, կայուն և հավասար միջավայր տնտեսական կյանքի բոլոր մասնակիցների համար։ Եվ այն խնդիրները, որ նախորդ տարի նկատել ու հավաքագրել, սակայն չենք հասցրել լուծել ամբողջությամբ, այս տարի փորձելու ենք պահել մեր ուշադրության կենտրոնում և յուրաքանչյուրի համար հետևողականորեն գտնել համապատասխան լուծումներ»։

Показатель экономической активности Армении 2019 года - самый высокий с 2011-го
Показатель экономической активности Армении в 2019 году составил 7,8%. Это самый высокий показатель, начиная с 2011 года. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян, косаясь итогов прошедшего года.
“Радует, что на экономическую активность в этом году повлиял рост промышленности: рост объема промышленной продукции составил 9%, и что особенно важно, обрабатывающая промышленность регистрирует прогрессивный рост, эти показатели скоро будут обобщены”, - сказал министр.
По словам Хачатряна, этот рост обусловлен значительным количеством экспорта. Экспорт коньяка в этом году превысил 26%, впечатляет также и показатель роста экспорта вин, из которых рост экспорта фруктовых вин составил 75%, на 26% выросли виноградные вина. Одним из новых развивающихся направлений является экспорт шоколада, рост которого составляет 14,2%.
“Строительство выросло беспрецедентно – на 4.6%, услуги выросли на 15%. В течение всего года у нас был динамичный рост туризма, если по данным 9 месяцев туризм вырос на 14,4% , то годовые предварительные данные показывают, что рост составит 15%. Мы также видимм, и существенный рост в сфере общественного питания и проживания - 27%, что означает, что въездной туризм создал хорошие условия для малого и среднего бизнеса”, - отметил министр, добавив, что пока не подведен итог роста ВВП, однако, по их оценкам, он превзойдет наши последние прогнозы, то есть экономический рост в 2019 году будет в пределах 8%.
На вопрос, “Какие прогнозы ожидаются в текущем году?”, министр ответил: “Пока воздержусь от прогнозов, взамен повторю, что наше правительство обязуется в рамках своей экономической политики сделать все возможное, чтобы и в 2020 году зафиксировать результаты, созвучные положительному результату прошлого года, продолжая обеспечивать предсказуемую, стабильную и равную среду для всех участников экономической жизни. Проблемы, которые были выявлены, но не разрешены полностью в прошлом году, в этом году мы будем держать их в центре нашего внимания и последовательно находить для каждой соответствующее решение”.