ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2019-ին ամենաբարձրն է սկսած 2011-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2019 թվականին կազմել է 7.8%: Սա ամենաբարձրն է այս ցուցանիշի հաշվարկման ողջ ընթացքում՝ սկսած 2011 թվականից: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով նախորդ տարվա արդյունքներին:
«Ուրախալի է, որ այս տարվա տնտեսական ակտիվության վրա ազդել է արդյունաբերության աճը․ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը կազմել է 9 տոկոս, իսկ ինչը հատկապես նշանակալի է, մշակող արդյունաբերությունը գրանցում է առաջանցիկ աճ, որի ցուցանիշները շուտով կամփոփվեն»,- ասաց նախարարը։
Ըստ Խաչատրյանի, այս աճը պայմանավորված է զգալի չափով արտահանման հետ. կոնյակի արտահանումը այս տարի գերազանցել է 26 տոկոսը, տպավորիչ է նաև գինիների արտահանման աճի ցուցանիշը, որից մրգային գինիների աճը կազմել է 75 տոկոս, իսկ 26 տոկոսով աճել են խաղողի գինիները։ Զարգացող նոր ուղղություններից է շոկոլադը, որի աճը կազմում է 14.2 տոկոս։
«Շինարարությունն է աճել աննախադեպ տեմպերով՝4.6 %, ծառայությունները գրանցել են 15%-ի աճ։ Ամբողջ տարվա ընթացքում ունեցել ենք զբոսաշրջության դինամիկ աճ. եթե 9 ամսվա տվյալներով զբոսաշրջությունն աճել էր 14,4%-ով, ապա տարեկան նախնական տվյալները հուշում են, որը աճը կկազմի 15%: Նաև նկատում ենք, որ էական աճ կա հանրային սննդի և գիշերակացի ծառայություններում՝ 27%, ինչը նշանակում է, որ ներգնա զբոսաշրջությունը լավ պայմաններ է ստեղծել փոքր ու միջին բիզնեսի համար»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ դեռևս չի ամփոփվել տարեկան համախառն ներքին արդյունքի աճը, սակայն, իրենց գնահատականներով, այն կգերազանցի նաև մեր վերջին կանխատեսումները, այսինքն տնտեսական աճը 2019 թվականին կլինի 8%-ի սահմաններում։
«Ի՞նչ կանխատեսումներ կանեք ընթացիկ տարվա համար»,-հարցին նախարարը պատասխանեց. «Դեռևս ձեռնպահ կմնամ կանխատեսումներից, փոխարենը կվերահաստատեմ, որ մեր կառավարությունը հանձնառու է իր տնտեսական քաղաքականության շրջանակում անել առավելագույնը, որպեսզի 2020 թվականին ևս արձանագրենք նախորդ տարվա դրական արդյունքին համահունչ արդյունքներ՝ շարունակելով ապահովել կանխատեսելի, կայուն և հավասար միջավայր տնտեսական կյանքի բոլոր մասնակիցների համար։ Եվ այն խնդիրները, որ նախորդ տարի նկատել ու հավաքագրել, սակայն չենք հասցրել լուծել ամբողջությամբ, այս տարի փորձելու ենք պահել մեր ուշադրության կենտրոնում և յուրաքանչյուրի համար հետևողականորեն գտնել համապատասխան լուծումներ»։

YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. The economic activity index of Armenia amounted to 7.8% in 2019. This is the highest record since the index started to be calculated in Armenia, year 2011, Minister of Economy Tigran Khachatryan told ARMENPRESS.
“It’s good news that the growth of industry effected economic activity. The growth of industrial output amounted to 9%”, the Minister said.
According to Tigran Khachatryan, this growth is mainly conditioned by exports. Increase of export of cognac surpassed 26% in 2019. The export growth of wines is also impressive – 75% for fruit wines and 26% for grape wines. Chocolate is one of the most rapidly developing directions, the export of which rose by 14.2%.
The Minister of Economy also presented other economic indexes, particularly, he noted that construction has grown by 4.6%, services have grown by 15%, tourism gas grown by 15% based on preliminary examinations.
Speaking about the GDP for 2019, the Minister noted that they have not summed it up yet, but according to their assessments, it will exceed the recent forecasts, which means that economic growth of 2019 will be around 8%.
To the question what forecasts he can make for 2020, Minister Khachatryan said, ''I will refrain from making forecasts now, but I will reassure that our Government is committed to do its best in the framework of its economic policy in order we record economic results in 2020 that will be in line with the results of 2019, continuing to secure predictable, stable and equal environment for all participants in economic life”, he said.