Վերին Լարսում Հայաստանը ներկայացուցիչ կունենա հաջորդ ամսվանից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն Վերին Լարսի անցակետում ներկայացուցչի թեկնածուի վերաբերյալ գերատեսչություններից ստանում է տեսակետներ, նշանակումն ամենայն հավանականությամբ կլինի հունվարին: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«Վերին Լարսի անցակետում մեր ներկայացուցչի թեկնածությունը ներկայացվել է կառավարություն: Ունենք արդեն Արտաքին գործերի նախարարության տեսակետը, տեսակետներն ու կարծիքներն ենք հավաքում: Կարծում եմ, որ այս ամիս՝ հունվարին նշանակում կունենանք, և փետրվարից երևի թե կունենանք մեր ներկայացուցիչը Վերին Լարսի անցակետում»,-ասաց Անանյանը:
Նա հավելեց՝ գործնականում ռուս գործընկերների հետ որևէ խնդիր չկա: Անանյանը վստահեցրեց, որ երբ կոնկրետ իրավիճակ է ստեղծվում և պարզաբանման կամ միջամտության կարիք կա, համագործակցության տարբեր մակարդակներում իրենք կարողանում են գործընկերների հետ աշխատել և բոլոր խնդիրները կարգավորել: «Սակայն առանց ներկայացուցչի դա ավելի շատ ջանք է պահանջում, քան ներկայացուցիչ լինելու պարագայում կլինի: Եղել են գործնական մի քանի դեպքեր, որոնց մենք միջամտել ենք և, ի պատիվ մեր ռուս գործընկերների, նրանք շատ արագ լուծում ենք տվել խնդրին»,-ասաց նա ու վստահեցրեց՝ Վերին Լարսի անցակետում որևէ խնդիր չունենք:
2019-ին հայտնի էր դարձել, որ ՊԵԿ-ը Վերին Լարսի անցակետում մշտական ներկայացուցիչ կունենա: ՊԵԿ ներկայացուցչի ամենօրյա աշխատավայրը կլինի Վլադիկավկազը:

Со следующего месяца Армения в Верхнем Ларсе будет иметь своего представителя
Комитет по государственным доходам из ведомств получает предложения относительно кандидата на пост представителя РА на КПП “Верхний Ларс”, назначение, по всей вероятности, состоится в январе. Об этом на пресс-конференции в ответ на вопрос Арменпресс сказал председатель КГД Давид Ананян.
Кандидатура нашего представителя на КПП “Верхний Ларс” уже представлена в правительство. У нас уже есть точка зрения Министерства иностранных дел, ждем и других точек зрения и мнений. Думаю, что в этом месяце, уже в январе, у нас будет назначение, и с февраля, наверное, на КПП “Верхний Ларс” будет наш представитель ”, - сказал Ананян.
Он добавил, что на практике никаких проблем с российскими коллегами нет. Ананян заверил, что в случае конкретной ситуации и необходимости в разъяснении или вмешательстве, они могут работать с партнерами и решать все проблемы на разных уровнях сотрудничества. Однако без представителя это требует больше усилий, чем, если бы он был. Было несколько практических случаев, в которые мы вмешались, и, к чести наших российских коллег, они очень быстро решили проблему”, - сказал он и заверил, что на КПП “Верхний Ларс” никаких проблем нет.
В 2019 году стало известно, что на КПП “Верхний Ларс” КГД будет иметь постоянного представителя. Постоянным местом работы представителя КГД будет Владикавказ.