Վերին Լարսում Հայաստանը ներկայացուցիչ կունենա հաջորդ ամսվանից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն Վերին Լարսի անցակետում ներկայացուցչի թեկնածուի վերաբերյալ գերատեսչություններից ստանում է տեսակետներ, նշանակումն ամենայն հավանականությամբ կլինի հունվարին: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«Վերին Լարսի անցակետում մեր ներկայացուցչի թեկնածությունը ներկայացվել է կառավարություն: Ունենք արդեն Արտաքին գործերի նախարարության տեսակետը, տեսակետներն ու կարծիքներն ենք հավաքում: Կարծում եմ, որ այս ամիս՝ հունվարին նշանակում կունենանք, և փետրվարից երևի թե կունենանք մեր ներկայացուցիչը Վերին Լարսի անցակետում»,-ասաց Անանյանը:
Նա հավելեց՝ գործնականում ռուս գործընկերների հետ որևէ խնդիր չկա: Անանյանը վստահեցրեց, որ երբ կոնկրետ իրավիճակ է ստեղծվում և պարզաբանման կամ միջամտության կարիք կա, համագործակցության տարբեր մակարդակներում իրենք կարողանում են գործընկերների հետ աշխատել և բոլոր խնդիրները կարգավորել: «Սակայն առանց ներկայացուցչի դա ավելի շատ ջանք է պահանջում, քան ներկայացուցիչ լինելու պարագայում կլինի: Եղել են գործնական մի քանի դեպքեր, որոնց մենք միջամտել ենք և, ի պատիվ մեր ռուս գործընկերների, նրանք շատ արագ լուծում ենք տվել խնդրին»,-ասաց նա ու վստահեցրեց՝ Վերին Լարսի անցակետում որևէ խնդիր չունենք:
2019-ին հայտնի էր դարձել, որ ՊԵԿ-ը Վերին Լարսի անցակետում մշտական ներկայացուցիչ կունենա: ՊԵԿ ներկայացուցչի ամենօրյա աշխատավայրը կլինի Վլադիկավկազը:

Armenia to have representative in Upper Lars border checkpoint starting from February
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The State Revenue Committee receives opinions from agencies on the candidate of Armenia’s representative to the Upper Lars border checkpoint. The representative will most probably be appointed in January, SRC Chairman Davit Ananyan said at a press conference in response to Armenpress question.
“The candidacy of our representative to the Upper Lars has been presented to the government. We have the opinion of the foreign ministry, collect other opinions and views as well. I think this month we will appoint our representative and starting from February we will have our representative in Upper Lars”, he said.
Davit Ananyan added that in practice there is no problem with Russian partners. He assured that in case of any concrete situation or a need to provide clarification or intervention, they are cooperating with their partners and solve all issues. “But without a representative this requires a lot of efforts”, he said.
The workplace of Armenia’s permanent representative to the Upper Lars will be in the Russian city of Vladikavkaz.