Aram Khachaturian Trio to give concert in Russia
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS: Aram Khachaturian Trio will give a concert at the hall of All-RussianMuseumComplex ofMusicalCulturenamedafterM. I.Glinka. As pianist of the trio Armine Grigoryan told Armenpress, the concert will be held on October 21.
“The concert will be held within the framework of the cooperation agreement signed between Aram Khachaturian House-Museum and All-RussianMuseumComplex ofMusicalCulturenamedafter Glinka. We willpresent works by Armenian and Russian composers. We try to propagate the Armenian music as much as possible,” Armine Grigoryan stressed. She informed that besides this very important concert, they will also hold concerts in a number of oRussian cities.
Armine Grigoryan signed an agreement with All-RussianMuseumComplex ofMusicalCultureon June 6, on the birthday of Armenian great composer Aram Khachaturian. The agreement will open new perspectives for development of our museum.