CSTO leaders signed 14 documents following Astana summit
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. The leaders of the Collective Security Treaty Organisation member states have signed 14 documents following today’s summit in Astana, Tass reported.
Among the documents signed was the CSTO Collective Security Council decision "On Further Strengthening of Allied Relations Within the Framework of the Collective Security Treaty Organization," Tass reports, citing the Kremlin press service. The sides also signed were a declaration of the CSTO Collective Security Council, a decision on a targeted program to strengthen the Tajik-Afghan border, and a statement in connection with the 80th anniversary of Victory in the Great Patriotic War.
According to the source, the decisions on the report on the implementation of the CSTO budget in 2023, on amending the budget of the organization in 2024 and on the budget for 2025 were also approved.