YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Over 60 Members of the European Parliament have sent a letter to High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission Josep Borrell requesting to impose sanctions against Azerbaijan for its large-scale attack in Nagorno-Karabakh.
MEP Nathalie Loiseau, the Chair of the European Parliament’s Security and Defense Subcommittee published the letter on X.
“More than 60 Members of the European Parliament followed me and requested Europe to impose sanctions against the Ilham Aliyev regime for the attack on the Armenian population in Nagorno-Karabakh,” MEP Loiseau said. The MEPs call on Borrell to take action and prevent the ethnic cleansing and new war.
Plus de 60 députés européens me suivent pour demander que l’Europe sanctionne le régime d’Ilham Aliyev pour son offensive contre le peuple arménien du Haut-Karabakh. pic.twitter.com/AXabwkTUm2