ԵԱՏՄ-ն ավելացնում է ազատ առևտրի համաձայնագրերը.հայկական արտադրանքը մրցունակ է դառնում շատ երկրներում
ԵԱՏՄ-ն ավելացնում է ազատ առևտրի համաձայնագրերը.հայկական արտադրանքը
մրցունակ է դառնում շատ երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունն ընդլայնում է երրորդ երկրների հետ իր ազատ առևտրի համաձայնագրերի աշխարհագրությունը, հաջորդ տարի սպասվում են նոր համաձայնագրեր: Համաձայնագրեր ունեցող երկրների շուկաներում հայկական արտադրության ապրանքը գնային առավելություն կունենա մեկ այլ երկրում արտադրված համանման արտադրանքի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրերից խոսեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը:
«2019-ը՝ միությունում Հայաստանի նախագահության տարին բավականաչափ ակտիվ է եղել: Հայաստանի նախագահության տարում ստորագրվել են երկու խոշոր՝ ԵԱՏՄ-Սինգապուր ազատ առևտրի և ԵԱՏՄ-Սերբիա ազատ առևտրի համաձայնագրերը: Այս տարվա ընթացքում ուժի մեջ է մտել նաև երկու նոր համաձայնագիր՝ Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը և Չինաստանի հետ տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիրը։ Այսինքն՝ կարելի է արձանագրել, որ ԵԱՏՄ-ն 4 նոր համաձայնագիր ունի: Սիմոնյանը նկատեց՝ դա միանշանակ ենթադրում է նոր շուկաներ: Ներկայում բանակցային գործընթացներ իրականացվում են Եգիպտոսի, Իսրայելի և Հնդկաստանի հետ»,-ասաց Սիմոնյանն ու նշեց՝ Հնդկաստանը տարածաշրջանում մեծ, խոշոր դիրք գրավող շուկա է:
Նա նաև շեշտեց՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը միայն անդամ երկրների կարծիքները հաշվի առնելուց հետո է որոշում որևէ երկրի հետ կնքել ազատ առևտրի համաձայնագիր, թե ոչ: Բոլոր որոշումները կայացվում են բացառապես կոնսենսուսով՝ նկատի ունենալով անդամ երկրներից յուրաքանչյուրի շահերը: Փոխնախարարը վստահեցրեց, որ Հայաստանն իր մասով ներկայացնում է, թե որ զգայուն ապրանքների մաքսատուրքերը պետք է անմիջապես զրոյացվեն, որոնք՝ որոշ ժամանակ հետո:
«ԵԱՏՄ-ն 3-րդ երկրների հետ գնում է նոր համաձայնագրերի կնքման՝ նոր շուկաների, արտոնյալ պայմանների, մատչելի շուկաների հասանելիություն ապահովելու նպատակով: ԵԱՏՄ-ն մեծ շուկա է, և երրորդ երկրները նույնպես ցանկություն ունեն մտնել այդ շուկա: ԵԱՏՄ-ն շարունակում է իր աշխատանքը՝ երրորդ երկրների հետ կապն ավելի խորացնելու և զարգացնելու ուղղությամբ, միևնույն ժամանակ ապահովելու շուկայի մատչելիությունը»,-նշեց Սիմոնյանն ու նկատեց՝ Ազատ առևտրի համաձայնագիրը ենթադրում է մաքսատուրքերի իջեցում՝ մինչև 0 տոկոս: Համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելու պահից որոշակի ապրանքների մաքսատուրքեր իջեցվում են, հետո սահմանվում է մյուսների համար որոշակի հերթականություն: Փոխնախարարը նշեց՝ մաքսատուրքի իջեցումն արտոնյալ մրցակցային պայմաններ է ձևավորում այն երկրների նկատմամբ, որոնք կոնկրետ երկրի հետ չունեն ազատ առևտրի համաձայնագիր: «Ենթադրենք Հայաստանը արտադրում է երրորդ երկրում պահանջված արտադրատեսակ, որի հետ ԵԱՏՄ-ն ունի ազատ առևտրի համաձայնագիր, և ներմուծումը դեպի այդ երկիր կատարվում է զրոյական մաքսատուրքով: Հետևաբար, Հայաստանում արտադրված ապրանքը մաքսատուրքի չափով շուկայում գնային առավելություն կունենա մեկ այլ երկրում արտադրված համանման արտադրանքի նկատմամբ, որը տվյալ երրորդ երկրի հետ չունի ազատ առևտրի համաձայնագիր: Այսինքն՝ մենք հնարավորություն ենք ընձեռում տեղական արտադրողին ունենալ մրցակցային առավելություն՝ մեկ այլ երկրի համանման արտադրանք արտադրողի նկատմամբ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ազատ առևտրի համաձայնագիրը, սակայն, չի սահմանափակվում միայն մաքսատուրքերի իջեցմամբ: Համաձայնագիրը նպաստում է նաև առևտրի որոշ տեխնիկական խոչընդոտների վերացմանը: Փոխնախարարը նշեց՝ հաջորդ տարիների ընթացքում ԵԱՏՄ-ն երրորդ երկրների հետ կարող է կնքել նոր համաձայնագրեր: Օրինակ, Չիլիի հետ ստորագրված է փոխըմբռնման հուշագիր, որը համագործակցության առաջին փուլն է, երկրորդ փուլով լինելու է ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը: Այս պահի դրությամբ Չիլին աշխատում է ԵԱՏՄ բոլոր երկրների հետ՝ ազատ առևտրի համաձայնագրի բանակցություններ սկսելու համար: Սակայն, եթե ԵԱՏՄ անդամ որևէ երկիր չհամաձայնի, ապա երրորդ երկրի հետ այդ համաձայնագիրը չի կնքվի:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը Եվրասիական տնտեսական միությունը մեր կողմից դիտարկվում է որպես ինտեգրացիոն այպիսի գործիք, որի միջոցով Հայաստանի Հանրապետությանը հնարավորություն է ընձեռնվում դիվերսիֆիկացնել արտահանման շուկաները՝ օգտվելով ազատ առևտրի համաձայնագրերի շրջանակներում ամրագրված արտոնյալ պայմաններից:
Անդրադառնալով Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրին՝ փոխնախարարը նշեց, որ վերջինս ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 27-ից: Իրանի հետ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու պահից մի խումբ ապրանքատեսակների մաքսատուրքեր իջեցվեցին՝ բայց ոչ զրոյական: Նա թվային առումով որոշակի դատողություններ անելու համար դեռ վաղ համարեց: «Սակայն պետք է արձանագրել, որ ներմուծված ապրանքները միայն Հայաստանի համար չեն, դա ներմուծում է դեպի ԵԱՏՄ շուկա: Հատող սահմանը ՀՀ-ի սահմանն է, կարող են մի շարք ապրանքներ ներմուծվել, սակայն դա չի նշանակում, որ դրանք բոլորը Հայաստանի տնտեսության կամ հայկական շուկայում սպառման համար են նախատեսված: Եվ այս առումով Հայաստանը կարելի է դիտարկել որպես հարթակ՝  Իրան- ԵԱՏՄ և Իրան - այլ երկրներ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման տեսանկյունից»,-եզրափակեց փոխնախարարը:

ЕАЭС расширяет географию соглашений о свободной торговле
Евразийский экономический союз расширяет географию своих соглашений о свободной торговле с третьими странами, в следующем году ожидаются новые соглашения. В беседе с «Арменпресс» заместитель министра экономики Армении Варос Симонян рассказал о соглашениях о свободной торговле ЕАЭС.
“2019 год - год председательства Армении в Союзе был достаточно активным. В год председательства Армении были подписаны два крупных соглашения о свободной торговле ЕАЭС-Сингапур и свободной торговле ЕАЭС – Сербия. В течение этого года вступили в силу два новых соглашения - Соглашение о свободной торговле с Ираном и Соглашение об экономическом сотрудничестве с Китаем. То есть можно констатировать, что в ЕАЭС есть 4 новых соглашения. Симонян отметил, что это однозначно предполагает и новые рынки. В настоящее время переговоры ведутся с Египтом, Израилем и Индией”, - рассказал Симонян и отметил, что Индия в регионе очень крупный рынок.
Он также подчеркнул, что решения о заключении соглашений о свободной торговле с какой-либо страной Евразийская экономическая комиссия принимает с учетом мнений стран-членов ЕАЭС. Все решения принимаются исключительно консенсусом, учитывая интересы каждой из стран-членов. Заместитель министра заверил, что Армения обычно представляет, на какие товары пошлины должны быть обнулены и на какие через некоторое время.
“ЕАЭС заключает новые соглашения с третьими странами с целью обеспечения доступа к новым рынкам, льготным условиям и доступным рынкам. ЕАЭС - большой рынок, и третьи страны также хотят войти на этот рынок. ЕАЭС продолжает свою работу по углублению и развитию связей с третьими странами, в то же время обеспечивая доступность рынка”, - отметил Симонян и добавил, что соглашения о свободной торговле предполагают снижение таможенных пошлин вплоть до 0. С момента вступления соглашения в силу таможенные пошлины на определенные товары снижаются, затем устанавливается определенная последовательность и для других. Заместитель министра отметил, что снижение таможенной пошлины формирует льготные конкурентные условия в отношении тех стран, которые не имеют соглашения о свободной торговле с конкретной страной. Допустим, Армения производит продукцию, востребованную в третьей стране, с которой  ЕАЭС имеет соглашение о свободной торговле, то импорт в эту страну осуществляется по нулевой таможенной пошлине. Следовательно, произведенный в Армении товар в размере таможенной пошлины будет иметь ценовое преимущество перед аналогичной продукцией, произведенной в другой стране, не имеющей с данной третьей страной соглашения о свободной торговле. То есть, мы даем возможность местному производителю иметь конкурентное преимущество перед производителем аналогичной продукции в другой стране”, - сказал Симонян.
Однако соглашения о свободной торговле, не ограничиваются лишь снижением таможенных пошлин. Они способствуют и устранению некоторых технических барьеров в торговле. Замминистра отметил, что в  последующие годы ЕАЭС может заключить новые соглашения и с третьими странами. Например, с Чили подписан Меморандум о взаимопонимании, который является первым этапом сотрудничества, вторым этапом будет заключение Соглашения о свободной торговле. На данный момент Чили работает со всеми странами ЕАЭС для начала переговоров по Соглашению о свободной торговле. Однако, если какая-либо страна из членов ЕАЭС не согласится, то с третьей страной это соглашение не будет подписано.
Учитывая вышесказанное, Евразийский экономический союз рассматривается нами как интеграционный инструмент, посредством которого Республике Армения предоставляется возможность диверсифицировать рынки экспорта, пользуясь льготными условиями, закрепленными в рамках соглашений о свободной торговле.
Касаясь Соглашения о свободной торговле Иран - ЕАЭС, замминистра отметил, что он вступил в силу с 27 октября. С момента вступления в силу соглашения с Ираном таможенные пошлины на группу товаров были снижены, но не обнулены. Однако, делать определенные суждения в цифровом значении, он посчитал преждевременным. Однако нужно констатировать, что товары импортируются не только в Армению, на весь рынок ЕАЭС.  Ряд товаров импортируется через границу Армении, но это не означает, что все они предназначены для экономики Армении или для потребления на армянском рынке. И в этом плане Армению можно рассматривать как платформу расширения экономического сотрудничества Иран - ЕАЭС и Иран - третьие страны”, - заключил замминистра.