ԵԱՏՄ-ն ավելացնում է ազատ առևտրի համաձայնագրերը.հայկական արտադրանքը մրցունակ է դառնում շատ երկրներում
ԵԱՏՄ-ն ավելացնում է ազատ առևտրի համաձայնագրերը.հայկական արտադրանքը
մրցունակ է դառնում շատ երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունն ընդլայնում է երրորդ երկրների հետ իր ազատ առևտրի համաձայնագրերի աշխարհագրությունը, հաջորդ տարի սպասվում են նոր համաձայնագրեր: Համաձայնագրեր ունեցող երկրների շուկաներում հայկական արտադրության ապրանքը գնային առավելություն կունենա մեկ այլ երկրում արտադրված համանման արտադրանքի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրերից խոսեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը:
«2019-ը՝ միությունում Հայաստանի նախագահության տարին բավականաչափ ակտիվ է եղել: Հայաստանի նախագահության տարում ստորագրվել են երկու խոշոր՝ ԵԱՏՄ-Սինգապուր ազատ առևտրի և ԵԱՏՄ-Սերբիա ազատ առևտրի համաձայնագրերը: Այս տարվա ընթացքում ուժի մեջ է մտել նաև երկու նոր համաձայնագիր՝ Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը և Չինաստանի հետ տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիրը։ Այսինքն՝ կարելի է արձանագրել, որ ԵԱՏՄ-ն 4 նոր համաձայնագիր ունի: Սիմոնյանը նկատեց՝ դա միանշանակ ենթադրում է նոր շուկաներ: Ներկայում բանակցային գործընթացներ իրականացվում են Եգիպտոսի, Իսրայելի և Հնդկաստանի հետ»,-ասաց Սիմոնյանն ու նշեց՝ Հնդկաստանը տարածաշրջանում մեծ, խոշոր դիրք գրավող շուկա է:
Նա նաև շեշտեց՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը միայն անդամ երկրների կարծիքները հաշվի առնելուց հետո է որոշում որևէ երկրի հետ կնքել ազատ առևտրի համաձայնագիր, թե ոչ: Բոլոր որոշումները կայացվում են բացառապես կոնսենսուսով՝ նկատի ունենալով անդամ երկրներից յուրաքանչյուրի շահերը: Փոխնախարարը վստահեցրեց, որ Հայաստանն իր մասով ներկայացնում է, թե որ զգայուն ապրանքների մաքսատուրքերը պետք է անմիջապես զրոյացվեն, որոնք՝ որոշ ժամանակ հետո:
«ԵԱՏՄ-ն 3-րդ երկրների հետ գնում է նոր համաձայնագրերի կնքման՝ նոր շուկաների, արտոնյալ պայմանների, մատչելի շուկաների հասանելիություն ապահովելու նպատակով: ԵԱՏՄ-ն մեծ շուկա է, և երրորդ երկրները նույնպես ցանկություն ունեն մտնել այդ շուկա: ԵԱՏՄ-ն շարունակում է իր աշխատանքը՝ երրորդ երկրների հետ կապն ավելի խորացնելու և զարգացնելու ուղղությամբ, միևնույն ժամանակ ապահովելու շուկայի մատչելիությունը»,-նշեց Սիմոնյանն ու նկատեց՝ Ազատ առևտրի համաձայնագիրը ենթադրում է մաքսատուրքերի իջեցում՝ մինչև 0 տոկոս: Համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելու պահից որոշակի ապրանքների մաքսատուրքեր իջեցվում են, հետո սահմանվում է մյուսների համար որոշակի հերթականություն: Փոխնախարարը նշեց՝ մաքսատուրքի իջեցումն արտոնյալ մրցակցային պայմաններ է ձևավորում այն երկրների նկատմամբ, որոնք կոնկրետ երկրի հետ չունեն ազատ առևտրի համաձայնագիր: «Ենթադրենք Հայաստանը արտադրում է երրորդ երկրում պահանջված արտադրատեսակ, որի հետ ԵԱՏՄ-ն ունի ազատ առևտրի համաձայնագիր, և ներմուծումը դեպի այդ երկիր կատարվում է զրոյական մաքսատուրքով: Հետևաբար, Հայաստանում արտադրված ապրանքը մաքսատուրքի չափով շուկայում գնային առավելություն կունենա մեկ այլ երկրում արտադրված համանման արտադրանքի նկատմամբ, որը տվյալ երրորդ երկրի հետ չունի ազատ առևտրի համաձայնագիր: Այսինքն՝ մենք հնարավորություն ենք ընձեռում տեղական արտադրողին ունենալ մրցակցային առավելություն՝ մեկ այլ երկրի համանման արտադրանք արտադրողի նկատմամբ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ազատ առևտրի համաձայնագիրը, սակայն, չի սահմանափակվում միայն մաքսատուրքերի իջեցմամբ: Համաձայնագիրը նպաստում է նաև առևտրի որոշ տեխնիկական խոչընդոտների վերացմանը: Փոխնախարարը նշեց՝ հաջորդ տարիների ընթացքում ԵԱՏՄ-ն երրորդ երկրների հետ կարող է կնքել նոր համաձայնագրեր: Օրինակ, Չիլիի հետ ստորագրված է փոխըմբռնման հուշագիր, որը համագործակցության առաջին փուլն է, երկրորդ փուլով լինելու է ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը: Այս պահի դրությամբ Չիլին աշխատում է ԵԱՏՄ բոլոր երկրների հետ՝ ազատ առևտրի համաձայնագրի բանակցություններ սկսելու համար: Սակայն, եթե ԵԱՏՄ անդամ որևէ երկիր չհամաձայնի, ապա երրորդ երկրի հետ այդ համաձայնագիրը չի կնքվի:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը Եվրասիական տնտեսական միությունը մեր կողմից դիտարկվում է որպես ինտեգրացիոն այպիսի գործիք, որի միջոցով Հայաստանի Հանրապետությանը հնարավորություն է ընձեռնվում դիվերսիֆիկացնել արտահանման շուկաները՝ օգտվելով ազատ առևտրի համաձայնագրերի շրջանակներում ամրագրված արտոնյալ պայմաններից:
Անդրադառնալով Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրին՝ փոխնախարարը նշեց, որ վերջինս ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 27-ից: Իրանի հետ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու պահից մի խումբ ապրանքատեսակների մաքսատուրքեր իջեցվեցին՝ բայց ոչ զրոյական: Նա թվային առումով որոշակի դատողություններ անելու համար դեռ վաղ համարեց: «Սակայն պետք է արձանագրել, որ ներմուծված ապրանքները միայն Հայաստանի համար չեն, դա ներմուծում է դեպի ԵԱՏՄ շուկա: Հատող սահմանը ՀՀ-ի սահմանն է, կարող են մի շարք ապրանքներ ներմուծվել, սակայն դա չի նշանակում, որ դրանք բոլորը Հայաստանի տնտեսության կամ հայկական շուկայում սպառման համար են նախատեսված: Եվ այս առումով Հայաստանը կարելի է դիտարկել որպես հարթակ՝  Իրան- ԵԱՏՄ և Իրան - այլ երկրներ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման տեսանկյունից»,-եզրափակեց փոխնախարարը:

YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Union is expanding the geography of its free trade agreements with the third countries as new deals are expected to be signed next year. The goods of Armenian production will have a price advantage in the markets of countries that have such agreements compared to the similar goods produced in another countries, Deputy Minister of Economy of Armenia Varos Simonyan said in an interview to ARMENPRESS.
“2019, the year of Armenia’s chairmanship at the Union, was quite active. During Armenia’s chairmanship two major free trade agreements were signed with Singapore and Serbia. This year two more agreements also entered into force: the free trade deal with Iran and the agreement on economic cooperation with China. In other words, the EAEU has 4 new agreements. This, of course, means new markets. Currently negotiations are underway also with Egypt, Israel and India”, Simonyan said, adding that India is a big market with a great position in the region.
The deputy minister informed that the Eurasian Economic Commission signs an agreement with a third country only after taking into account the opinions of the EAEU member states. All decisions are made exclusively via consensus, taking into account the interests of each of the member states.
“The EAEU signs new agreements with the third countries aimed at ensuring access to new markets, affordable markets, providing privileged conditions. The EAEU is a big market, and the third countries also want to enter that market. The EAEU continues taking actions to further deepen and develop the ties with the third countries, at the same time ensuring the affordability of the market”, he said, adding that the free trade agreements suppose decline of customs duties up to 0%. After the agreement enters into force customs duties of some goods are reduced, and then a certain order is set for others. The deputy minister said the reduction of customs duty forms privileged competitive conditions for those countries which do not have a free trade deal with a concrete country. “Let’s suppose that Armenia is producing a good that is demanded in the third country with which the EAEU has a free trade agreement, and the import to that country is carried out with a zero customs duty. In that case, the goods produced in Armenia will have a price advantage in the market with the amount of the customs duty against a similar good produced in another country which doesn’t have a free trade deal with that third country. In other words, we provide a competitive advantage to our local producers”, he said.
The free trade deals, however, are not limited only to the reduction of the customs duties. These agreements also contribute to elimination of some technical barriers for trade. The Armenian deputy economy minister said in the coming years the EAEU can sign new agreements with the third countries. For instance, a memorandum of understanding was signed with Chile which is the first phase of the cooperation, and the second phase will be the signing of the free trade agreement. At the moment Chile is working with all member states of the Union for launching talks on free trade agreement. But if any of the Union’s member states opposes this, the agreement will not be signed with the third country.
Given the aforementioned we view the EAEU as an integration tool that enables Armenia to diversify the export markets by using the privileged terms granted by the free trade agreements.
As for the Iran-EAEU free trade deal, the deputy minister said the latter entered into force on October 27. After the agreement entered into force customs duties of a group of products were reduced but not to zero. “The imported goods are not for Armenia only, that is an import to the EAEU market. The crossing border is Armenia’s border, some goods can be imported, but they all are not for the economy of Armenia only or for the consumption in the Armenian market. And in this sense Armenia can be viewed as a platform for the expansion of Iran-EAEU and Iran-other countries economic cooperation”, the Armenian deputy minister said.