Պարտադիր զինվորական ծառայության մեկնեց գյումրեցի նորակոչիկների ձմեռային զորակոչի առաջին խումբը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Պարտադիր  զինվորական ծառայության մեկնեց գյումրեցի նորակոչիկների ձմեռային զորակոչի առաջին խումբը: Գյումրու զինկոմիսարիատի նախաձեռնությամբ զորակոչիկները  «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի տարածքից երգ ու պարով կենտրոնական հավաքակայան  մեկնեցին: Խաղաղ ու անփորձանք ծառայություն մաղթելու համար հուշահամալիրի տարածքում էին նաև մարզային ու քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, իսկ մինչ մեկնումը տղաները Գյումրու զինկոմիսարիատում անցան բժշկական վերջին բուժզննումը:
Զորակոչի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցում էին Շիրակի փոխմարզպետ Վարդան  Գրիգորյանը, Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը,  զորակոչիկների հարազատներ ու զինվորականներ: Ընդհանուր առմամբ,  Գյումրիում զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքները կատարվել են նորմալ ու բնականոն:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շիրակի մարզի զինվորական կոմիսար, գնդապետ Արսեն Համբարձումյանը: «Այսօր մեր բոլորի համար հանդիսավոր օր է, քանի, որ մարզից նորակոչիկները մեկնում են իրենց պարտքը կատարելու, Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանները պաշտպանելու, ժողովրդի խաղաղությունն ու անդորրը պահպանելու»,- իր խոսքում նշեց Շիրակի մարզի զինվորական կոմիսարը։
«Այսօր Ձեզ մեծ պատիվ է ընձեռվել ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը՝  անցնել ծառայության ՀՀ բանակում և պաշտպանել Հայաստանի սահմանները՝ ամուր պահել դրանք: Վստահ եմ, որ ձեր շնորհիվ մեր սահմանները լինելու են ամուր և անսասան»,- նշեց Շիրակի փոխմարզպետ Վարդան  Գրիգորյանը:

К обязательной военной службе приступила первая группа гюмрийских призывников
По инициативе военного комиссариата Гюмри призывники с территории Мемориального комплекса “Мать Армения” с песнями и танцами отправились на центральный сборный пункт. На территории мемориала призывникам мирной службы пожелали представители областных и городских властей. До отъезда в военкомате Гюмри юноши прошли последнее медицинское обследование.
В мероприятии приняли участие вице-губернатор Ширакской области Вардан Григорян, мэр Гюмри Самвел Баласанян, родственники призывников и военные. В целом, подготовительные работы по призыву в Гюмри выполнены нормально, в обычном русле.
Об этом «Арменпресс» сообщил военный комиссар Ширакской области, полковник Арсен Амбарцумян. “Сегодня для всех нас торжественный день, поскольку призывники из нашей области отправляются исполнять свой долг, защищать государственные границы Республики Армения, охранять мир и покой народа”, - отметил военный комиссар Ширакской области.
“Вам выпала большая честь служить Республике Армения - проходить службу в армии РА и защищать границы Армении, крепко охранять их. Я уверен, что благодаря Вам наши рубежи будут крепкими и непоколебимыми”, - отметил вице-губернатор Ширака Вардан Григорян.