Բյուջետային «Wizz Air»-ը թռիչքներ կիրականացնի ՀՀ-ից, տոմսի արժեքը կսկսի 24.99 եվրոյից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանյան շուկա է մուտք գործում նոր բյուջետային ավիաընկերություն: «Wizz Air» բյուջետային ընկերությունը Երևանից սկսելու է թռիչքներ իրականացնել ապրիլից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին նշեց «Wizz Air» ընկերության կորպորատիվ համագործակցության ղեկավար Անդրաս Ռադոն:
«Ամենակարևոր հարցն այն է, թե դեպի ուր ենք թռնելու: Ասեմ, որ ապրիլից սկսում ենք թռիչքներ իրականացնել դեպի Վիեննա, Վիլնյուս: Այս ուղղություններով շաբաթը երկու անգամ կունենանք չվերթներ: Գները լինելու են բավական ցածր` 24.99 եվրոյից սկսած: Արդեն ցանկացողները կարող են ամրագրումներ անել: Շատ ուրախ ենք, որ այստեղ ենք, հուսով եմ, որ սա գեղեցիկ համագործակցության սկիզբն է»,-ասաց Անդրաս Ռադոն:
Տոմսերի վաճառքը լինելու է միայն առցանց: Այսինքն, տուրիստական գործակալությունից քաղաքացին չի կարող տոմս գնել: Առցանց գնումները հնարավոր է կազմակերպել՝ օգտվելով ընկերության հավելվածից: Անդրաս Ռադոն նշեց, որ ուղևորը վճարելու է այն ծառայությունների համար, որոնցից ցանկանում է օգտվել՝ սնունդ, ուղեբեռ և այլն:
Ընկերության ղեկավարը նշեց, որ «Wizz Air»-ն ուլտրա-բյուջետային բիզնես մոդելի կազմակերպություն է: Դա նշանակում է, որ շահագործումն իրականացվում է ցածր ծախսերով: Նա տեղեկացրեց, որ ընկերությունն ունի բավական թարմ, ժամանակակից օդանավեր, ինչը շատ կարևոր է ավիաընկերության գործունեության համար:
Ավիաընկերությունը վերջին 15-16 տարիներին ունեցել է 235 մլն ուղևոր: Ներկայում ունի 120 օդանավ, առաջիկայում նախատեսում է այն հասցնել 300-ի: Երևանն էլ ներառյալ աշխատում են աշխարհի 153 օդանավակայանների հետ: Անդրաս Ռադոն ընդգծեց, որ իրենք համարվում են Եվրոպայի ամենականաչ ավիաընկերությունը: Դա նշանակում է, որ ամեն տարի նվազեցնում են շրջակա միջավայրին հասցված վնասի չափը: Հանձն են առել առաջիկայում ակտիվ շարունակել այդ քաղաքականությունը: Դա անելու համար ձեռք են բերել նորագույն տեխնոլոգիաներ:
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության տնօրեն Մարսելո Վենդեն ողջունեց բյուջետային ավիաընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա և ընդգծեց, որ դա շատ կարևոր է:
««Wizz Air»-ը հեռանկարում ունի տարբեր ուղղություններով չվերթներ իրականացնել, վստահ եմ, որ դա լավ է Հայաստանի շուկայի համար: Շնորհակալություն Քաղաքավիացիայի կոմիտեին, որ կարողացավ այս ուղղությամբ ակտիվ աշխատել»,-ասաց Մարսելո Վենդեն:
Եվրոպական մեկ այլ բյուջետային ավիաընկերություն՝ Ryanair-ը ևս հայտարարել է Հայաստանի ավիացիոն շուկա մուտք գործելու մասին: Իռլանդական ավիաընկերությունը առաջին չվերթը կիրականացնի հունվարի 14-ին՝ Երևանը կապելով Հռոմի և Միլանի հետ, ապա մարտի վերջից կգործի Բեռլինի ուղղությունը, իսկ Գյումրին Գերմանիայի Մեմինգեն քաղաքի հետ կկապվի մարտի վերջից:

Wizz Air budget airline will start operating flights from Yerevan in April, Andras Rado, Corporate Communications Manager at Wizz Air budget airline told reporters in Yerevan.
“From April we will start operating flights to Vienna and Vilnius. The flights will be carried out twice a week. The ticket prices will be quite low, starting from 24.99 Euros. Those interested can already book tickets. We are very happy for being here, I hope this is the beginning of a beautiful cooperation”, he said.
The tickets will be sold online. No tickets will be available at tour agencies. Online purchase of tickets is possible via the company’s app. Andras Rado said the passenger will pay for the services he/she wants for the flight, such as food, baggage, etc.
The company representative said Wizz Air is a company of ultra-budget business model. It means that it operates with low expenditures. He informed that the company has quite new, latest aircrafts which is very important for the operation of the airline.
The airline served 235 million passengers in the past 15-16 years. Currently it owns 120 aircrafts, but plans to reach their number to 300. Andras Rado said they are considered as the greenest airline of Europe, as they reduce the damage caused to the environment every year.
General Manager of the Armenia International Airports CJSC Marcelo Wende welcomed the entry of the Wizz Air to the Armenian market, adding that this is very important.
“Wizz Air plans to operate flights at different directions in the future, and I am confident that this is good for the Armenian market. I would like to thank the Civil Aviation Committee for the active works done on this path”, Marcelo Wende said.