Բրիտանական խորհրդարանում ռեկորդային թվով կանայք են ընտրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում ռեկորդային մեծ թվով կանայք են ընտրվել, ինչի մասին վկայում են դեկտեմբերի 12-ին կայացած ընտրությունների արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Այս պահին առկա տվյալների համաձայն, որոնք հրապարակվել են բրիտանական ԶԼՄ-ներում, Համայնքների պալատ Է անցել 220 կին:
Մինչ այդ ռեկորդային ցուցանիշը՝ 208 կին, սահմանվել Էր 2017 թվականի ընտրությունների արդյունքներով: Այս տարի ընտրություններին նաեւ ռեկորդային թվով կին թեկնածուներ են մասնակցել: Ընդհանուր առմամբ խորհրդարանի ստորին պալատի տեղերի համար պայքարում Էր ավելի քան 1,1 հազար կին: Դեկտեմբերի 12-ին Մեծ Բրիտանիայում կայացել են վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնցում համոզիչ հաղթանակ Է տարել վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի Պահպանողական կուսակցությունը: Վերջին տվյալների համաձայն, պահպանողականները 364 տեղ են ստանում 650-տեղանոց ստորին պալատում, լեյբորիստները՝ 203, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը՝ 48, լիբերալ-դեմոկրատները՝ 11 տեղ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В британский парламент избрано рекордное число женщин
Рекордно большое число женщин добились избрания в парламент Великобритании, свидетельствуют результаты состоявшихся накануне выборов.
Согласно имеющимся в настоящий момент данным, опубликованным в британских СМИ, в Палату общин вошли 220 женщин. До этого рекордный показатель - 208 женщин - был установлен по итогам выборов в 2017 году.
В этом году в выборах также принимало рекордное количество кандидатов-женщин. В общей сложности за места в нижней палате парламента боролись более 1,1 тыс. женщин,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В четверг в Великобритании состоялись парламентские выборы, на которых убедительную победу одержала Консервативная партия премьера Бориса Джонсона - ярого сторонника Brexit.
Согласно последним данным, консерваторы получают 364 места в 650-местной нижней палате, лейбористы - 203, шотландская национальная партия - 48 мест, либеральные демократы - 11.