ԱՄՆ-ը եւ ՉԺՀ-ն առեւտրական համաձայնագրի նախագիծը կստորագրեն դեկտեմբերի 13-ին. Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի առեւտրական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը եւ Վաշնգտոնում Չինաստանի դեսպան Ցույ Տյանկայը կարող են արդեն դեկտեմբերի 13-ին ստորագրել երկու երկրների միջեւ առեւտրական համաձայնագրի նախագիծը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Wall Street Journal թերթը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուր:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել Է Չինաստանի հետ առեւտրական գործարքի առաջին փուլը:
Հրատարակության տվյալներով՝ Լայթհայզերը եւ Ցույ Տյանկայը դեկտեմբերի 13-ին կստորագրեն եթե ոչ համաձայնագրի բուն նախագիծը, ապա, գոնե, դրա հիմնական դրույթները:
Ըստ զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդումների՝ համաձայնագիրը նախատեսում Է չինական ներմուծման մաքսերի նոր փուլի չեղարկում, որոնք պետք Է ուժի մեջ մտնեին դեկտեմբերի 15-ին: Նաեւ ենթադրվում Է մինչեւ կիսով չափ նվազեցնել արդեն սահմանված 360 միլիարդ դոլարի մաքսերը: Դրա փոխարեն Պեկինը պետք Է կատարի մի շարք պահանջներ, որոնց թվում Է Չինաստանի կողմից ամերիկյան գյուղատնտեսական եւ այլ ապրանքների գնման ավելացումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США и КНР подпишут проект торгового соглашения в пятницу, сообщает СМИ
Торговый представитель США Роберт Лайтхайзер и китайский посол в Вашингтоне Цуй Тянькай могут уже в пятницу подписать проект торгового соглашения между двумя странами, пишет газета Wall Street Journal со ссылкой на информированный источник.
Ранее сообщалось, что президент США Дональд Трамп утвердил первый этап торговой сделки с Китаем.
По данным издания, Лайтхайзер и Цуй Тянькай в пятницу подпишут если не сам проект соглашения, то, по крайней мере, его основные положения,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно сообщениям СМИ, соглашение предусматривает отмену нового раунда пошлин на китайский импорт, которые должны были вступить в силу 15 декабря. Также предполагается до двух раз снизить уже введенные пошлины в 360 миллиардов долларов. В обмен Пекин должен выполнить ряд требований, среди которых увеличение закупки Китаем американских сельскохозяйственных и других товаров.