Վրաստանում դրամական քաղաքականությունը վերստին խստացվել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Ազգային բանկը 0,5 տոկոսային կետով բարձրացրել Է վերաֆինսավորման տոկոսադրույքը՝ մինչեւ 9 տոկոս: Այդ մասին ասված Է Ազգային բանկի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նոյեմբերին գնաճի տարեկան մակարդակը կազմել Է 7 տոկոս՝ 3 տոկոս նպատակային ցուցանիշի դեպքում: Պարենի գներն աճել են 13,4 տոկոսով: Փորձագետները դա կապում են ազգային արժույթի արժեզրկման հետ: Կես տարում դոլարի նկատմամբ լարին արժեզրկվել Է մոտավորապես 10 տոկոսով: «Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից Ազգային բանկն սկսել Է խստացնել քաղաքականությունը, որպեսզի չեզոքացնի փոխարժեքի արժեզրկումից բխող գնաճային ճնշումը: Փոխարժեքը, չնայած վերջին օրերի ամրապնդմանը, մնում Է արժեզրկված, ինչը նպաստում Է նպատակային մակարդակից բարձր գնաճի սպասմանը»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ, հաղորդել Է Sputnik-ը:-0-/34/ 15.25 Վրաստան, դրամական քաղաքականություն, խստացում

Монетарная политика в Грузии вновь ужесточена
Национальный банк Грузии повысил ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта до 9%, говорится в сообщении насайте Нацбанка.
Годовой уровень инфляции в ноябре составил 7% при целевом показателе 3%. Цены на продовольствие выросли на 13,4%. Эксперты связывают это с обесцениванием национальной валюты. За полгода лари по отношению к доллару обесценился примерно на 10%,сообщает Арменпресс со ссылкой на  Sputnik.
"С сентября текущего года Национальный банк начал ужесточать политику с тем, чтобы нейтрализовать исходящее от обесценивания обменного курса инфляционное давление. Обменный курс, несмотря на укрепление в последние дни, остается обесцененным, что способствует ожиданию инфляции выше целевого уровня", - сказано в сообщении.