Նոր ատոմակայան կառուցելու հարց չի քննարկվում, գործող էներգաբլոկի կյանքը կերկարացվի մինչև 2026թ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն այս պահին նոր ատոմակայան կառուցելու հարց չի քննարկում, գործող էներգաբլոկի կյանքն էլ արդիականացման աշխատանքների ավարտից հետո կերկարացվի մինչև 2026 թվական, սակայն թույլատրելի է նաև մինչև 2036 –ը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀԱԷԿ-ում շրջայցից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք նախատեսվում է նոր ատոմակայանի կառուցում:
«Ներկայումս Ռուսաստանը, Կորեան, ԱՄՆ-ն ավելի փոքր հզորությամբ ատոմակայանների ծրագրեր ունեն, սակայն դրանք դեռևս գործարկված չեն: Չեմ բացառում, որ երբ ինչ-որ փուլում գործարկվեն, Հայաստանը կարող է նման խնդիր դնել իր առաջ: Սակայն այս պահին այս էներգաբլոկը կարող է իր կյանքը երկարացնել նախ մինչև 2026 թվականը, սակայն թույլատրելի է մինչև 2036 թվականը»,-ասաց Պապիկյանն ու հավելեց՝ մնացածն արդեն ապագայի ու քննարկումների հարց է:
Նախարարը նշեց՝ չի ուզում ժամանակից առաջ ընկել, սակայն հնարավորությունները թույլ են տալիս աշխատել մինչև 2036 թվական: Հարցին, թե 2021-ին նախատեսվող արդիականացման աշխատանքներից ավարտից հետո արդյոք նախատեսվում է ևս մեկ արդիականացում, որպեսզի ԱԷԿ-ը շահագործվի մինչև 2036-ը, Պապիկյանը պատասխանեց՝ արդիականացումը միշտ անհրաժեշտ է, անվտանգության տեսանկյունից շատ կարևոր է, որ ամեն տարի որոշակի փոփոխություններ, արդիականացումներ տեղի ունենան:
Անդրադառնալով ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետին՝ Պապիկյանը նշեց, որ ատոմակայանի շահագործումն ու լիցենզավորումը միջազգային կազմակերպությունների հետ քննարկումների արդյունքում է տեղի ունենում: «Մի բան փաստ է, որ Հայաստանի համար ատոմակայանն ունի ստրատեգիական նշանակություն: Հայաստանը խնդիր ունի էներգետիկ առումով լինել ոչ միայն ինքնաբավ լինել, այլ նաև՝ արտահանող երկիր: ԱԷԿ-ը ապահովում է ՀՀ-ի էներգիայի՝ այս պահին 40 տոկոսը, բայց իր ողջ հզորությամբ գործելու դեպքում այն կարող է հասնել մինչև 50 տոկոսի»,-եզրափակեց Պապիկյանը:
Հայկական ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների իրականացման համար ներգրավվելեն270 միլիոն դոլարի վարկային միջոցներ, որը տրամադրելէ Ռուսաստանը:Ռուսաստանը համաձայնել է վարկի օգտագործման ժամկետը երկարացնել մինչև 2021 թվական:

Вопроса о строительстве новой АЭС не обсуждается
В настоящее время Армения не обсуждает вопрос строительства новой атомной электростанции: после завершения модернизации действующего энергоблока его жизнь будет продлена до 2026 года, однако можно эксплуатировать до 2036 года. Как сообщает Арменпресс, министр территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Сурен Папикян сказал об этом журналистам после визита в ААЭС, отвечая на вопрос, планируется ли строительство новой атомной электростанции.
«В настоящее время в России, Корее и Соединенных Штатах есть программы меньших по размеру АЭС, но они еще не действуют. Я не исключаю, что на каком-то этапе они могут быть запущены, и Армения может поставить такую задачу. Но на данный момент срок эксплуатации действующего энергоблока можно продлить до 2026 года, однако разрешено до 2036 года», - сказал Папикян, добавив, что остальное - это вопрос будущего и обсуждений.
Министр отметил, что не хочет опережать время, но возможности позволяют продлить срок работы до 2036 года. На вопрос, планируются ли какие-либо дальнейшие модернизации после завершения работ по модернизации 2021 года, чтобы АЭС могла быть введена в эксплуатацию до 2036 года, Папикян ответил, что модернизация всегда необходима, с точки зрения безопасности важно, чтобы определенные изменения и обновления происходили каждый год.
Коснувшись срока эксплуатации ААЭС, Папикян отметил, что эксплуатация и лицензирование атомной электростанции происходит в результате дискуссий с международными организациями. «Факт в том, что атомная электростанция имеет стратегическое значение для Армении. У Армении есть энергетическая проблема не только для самодостаточности, но и для того, чтобы быть страной-экспортером. В настоящее время ААЭС обеспечивает 40 процентов энергии Армении, но при эксплуатации ее по всей мощности этот показатель может достигать 50 процентов», - заключил Папикян.
Россия предоставила кредит в размере 270 миллионов долларов на продление срока эксплуатации второго блока Армянской АЭС. Россия согласилась продлить срок кредита до 2021 года.