Նոր Զելանդիայում սկսվել Է հրաբխի ժայթքումն Ուայթ Այլենդ կղզում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի Ուայթ Այլենդ կղզում սկսվել Է հրաբխի ժայթքումը, կղզի, որը գտնվում Է Փլենթիի ծովածոցում՝ Օքլենդից 270 կիլոմետր հարավ ընկած շրջանում: Դեկտեմբերի 9-ին այդ մասին հայտնել Է Նոր Զելանդիայի պետական գեոդեզիական ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես գրում Է New Zealand Herald հրատարակությունը, կղզում ենթադրաբար 20 մարդ Է եղել ժայթքման պահին: Փրկարարները կարծում են, որ նրանցից ոմանք վնասվածքներ են ստացել: Այս պահին վթարային ծառայությունների ուղղաթիռներ եւ շտապ օգնության բրիգադներ են ուղարկվել կղզի, որը գտնվում Է Փլենթիի ծովածոցի ափից 48 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ուայթ Այլենդը Նոր Զելանդիայի միակ ակտիվ հրաբխային կղզին Է: Նախորդ ժայթքումն արձանագրվել Է 2012 թվականի վերջին - 2013 թվականի սկզբին: Ուայթ կղզին աշխարհի այն ակտիվ հրաբուխներից մեկն Է, ուր մարդիկ առավել հաճախ են այցելում, այն բաց Է տուրիստական ուղեւորությունների համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Новой Зеландии началось извержение вулкана на острове Уайт-Айленд
Извержение вулкана началось на новозеландском острове Уайт-Айленд, расположенном в заливе Пленти, в 270 км к югу от Окленда. Об этом в понедельник сообщила государственная геодезическая служба Новой Зеландии.
Как сообщает издание New Zealand Herald, 20 человек, предположительно, находились на острове в момент извержения. Спасатели полагают, что несколько из них получили травмы. В данный момент на остров, расположенный в 48 км от побережья залива Пленти, направлены вертолеты аварийных служб и бригады скорой помощи,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,
Уайт-Айленд - единственный активный вулканический остров Новой Зеландии. Предыдущее извержение было зафиксировано в конце 2012 - начале 2013 года. Остров Уайт является одним из самых посещаемых активных вулканов в мире и открыт для туристических поездок.