Սամոայում պետական հիմնարկությունները երկու օր փակ կլինեն կարմրուկի համաճարակի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սամոայի կառավարությունը հայտարարել Է, որ բոլոր պետական մարմինների ու ծառայությունների աշխատանքը երկու օրով կդադարեցվի, որպեսզի պետական ծառայողները կարողանան կենտրոնանալ կարմրուկի դեմ պատվաստման արշավի վրա: Ինչպես հաղորդվում Է Twitter-ում երկրի կառավարության Էջում, բոլոր գերատեսչությունները եւ հաստատությունները փակ կլինեն դեկտեմբերի 5-ին եւ 6-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սամոյայի բոլոր պետական ծառայությունները դեկտեմբերի 5-ին եւ 6-ին փակ կլինեն, որպեսզի բոլոր պետական ծառայողները կարողանան օգնություն ցուցաբերել երկրի բնակիչների պատվաստման զանգվածային արշավն անցկացնելու գործում: Բացառություն են կազմում միայն կոմունալ ծառայությունների աշխատակիցները»,- ասել Է երկրի վարչապետ Տուիլաեպա Սայիլելե Մալիելեգաոյին նախօրյակին երեկոյան ազգին հղած իր ուղերձում: Սամոայի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ այսօրվա դրությամբ երկրում գրանցվել Է կարմրուկով հիվանդանալու 3881 դեպք, որոնցից 153-ը՝ վերջին օրերին: Կարմրուկից մահացել Է 55 մարդ, որոնցից 48-ը մինչեւ չորս տարեկան երեխաներ են:
Երկրում հայտարարվել Է կարանտին եւ արտակարգ դրություն, փակ են դպրոցները եւ մանկական նախադպրոցական հաստատությունները: Բուժանձնակազմ եւ կարմրուկի դեմ պատվաստանյութեր են տրամադրվել Ավստրալիայից, Նոր Զելանդիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից, Նորվեգիայից, Ճապոնիայից, ԱՄՆ-ից եւ Ֆրանսիական Պոլինեզիայից: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կղզի պետություն Է հասցվել շուրջ 200 հազար չափաբաժին պատվաստանյութ, սակայն զանգվածային պատվաստման (սկսվել Է նոյեմբերի 20-ին) ժամանակաշրջանում կարմրուկի դեմ ներարկումներ հաջողվել Է անել միայն 58 հազար մարդու, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Госучреждения в Самоа закроют на два дня из-за эпидемии кори
Правительство Самоа объявило о том, что работа всех государственных органов и служб будет прекращена на два дня, чтобы госслужащие могли сосредоточиться на кампании по вакцинации против кори. Как сообщается на странице правительства страны в Twitter, все ведомства и учреждения будут закрыты 5 и 6 декабря.
"Все государственные службы [Самоа] будут закрыты 5 и 6 декабря, чтобы все государственные служащие могли оказать помощь в проведении массовой кампании по вакцинации жителей страны. Исключение составляют только сотрудники коммунальных служб", - сказал премьер-министр страны Туилаепа Саилеле Малиелегаои накануне вечером в своем обращении к нации.
По данным Министерства здравоохранения Самоа, на сегодняшний день в стране зарегистрирован 3881 случай заболевания корью, 153 из них - за последние сутки. От кори умерли 55 человек, 48 из которых - дети в возрасте до четырех лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В стране объявлен карантин и чрезвычайное положение, закрыты школы и детские дошкольные учреждения. Медицинский персонал и вакцины против кори были предоставлены из Австралии, Новой Зеландии, Великобритании, Франции, Китая, Норвегии, Японией, США и Французской Полинезией. За последние две недели в островное государство были доставлены около 200 тыс. доз вакцин, однако за время массовой вакцинации (началась 20 ноября) прививки против кори удалось сделать лишь 58 тыс. человек.