Հայաստանն ու Հորդանանը պատրաստ են լիարժեք իրացնել համագործակցության զարգացման չօգտագործված ներուժը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Հորդանանը երկկողմ պատրաստակամ են  գործնական քայլեր ձեռնարկելու տարբեր ոլորտներում համագործակցության դեռևս չօգտագործված ներուժի լիարժեք իրացման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Ալ Սաֆադի հետ համատեղ ասուլիսում վստահեցրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մենք լավատես ենք հայ-հորդանանյան քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններին նոր մակարդակ հաղորդելու հարցում: Իհարկե, առկա է տարբեր ոլորտներում համագործակցության առավել զարգացման և հարստացման դեռևս չօգտագործված ներուժ: Սակայն այսօր վստահությամբ կարող եմ նշել, որ առկա է երկկողմ պատրաստակամություն՝ գործնական քայլեր ձեռնարկելու այդ ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ»,-ասաց Մնացականյանն ու նախարարի հետ  հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու ուրվագծած հեռանկարները համարեց դրա վառ վկայությունը:
Նախարարները բավականին ընդարձակ քննարկում են ունեցել թե երկկողմ, թե բազմակողմ շրջանակներում, թե ինչպես կարող են ամրապնդել ու խորացնել համագործակցությունը համապատասխան ոլորտներում: Մնացականյանը նշեց՝ կան բավական հետաքրքիր հեռանկարներ՝ և բարձր տեխնոլոգիաների, և ագրոբիզնեսի, և տուրիզմի, դեղագործության և այլ բնագավառներում, որտեղ իրապես հնարավոր է  անել շատ գործնական քայլեր: «Եվ մենք այսօր կարողացանք ուրվագծել այն, ինչ մեզնից է կախված՝ ստեղծել հարթակներ, որտեղ մեր գործարար շրջանակները կկարողանան շատ ավելի կոնկրետ համաձայնությունների գալ: Եվ այդ հեռանկարները չափազանց երևելի են»,-ասաց նախարարը:
Մնացականյանը կարևոր համարեց նաև Երևանի և Ամանի միջև ուղիղ թռիչքների հաստատումը: Նախարարի կարծիքով՝ դա կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների սերտացմանը: «Այս հարցով ևս ունեցանք որոշ քննարկումներ և կփորձենք մեր կողմից անել հնարավորը, որ իրականացնենք դա: Դա կնպաստի տուրիզմի զարգացմանը»,-նշեց Մնացականյանը:
Նախարարները քննարկել են նաև միջազգային հարաբերությունների և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակ: Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն ու մոտեցումները՝ ընդգծելով խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը: Մնացականյանը վստահ է, որ այս այցը երկկողմ հարաբերություններում նոր էջ կբացի:
Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Ալ Սաֆադին Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման համար զբոսաշրջությունը համարում է անկյունաքարային ուղղություն:  « Մենք բավականին համեստ առևտուր ու տնտեսական գործունեություն ենք ծավալում միմյանց հետ: Մենք փորձեցինք գործնական կերպով գտնել այն ասպարեզները, որտեղ համագործակցությունը կարող ենք առաջ տանել: Զբոսաշրջությունը անկյունաքարային այդպիսի ուղղություններից մեկն է »,-ասաց Այման Ալ Սաֆադին:
Նա առևտուրը, դեղագործությունը, տեղեկատվական հաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտը համարեց ասպարեզներ, որտեղ Հայաստանն ու Հորդանանը կարող են համագործակցել՝ գործնական քայլեր կատարել՝ տնտեսական համագործակցության  ծավալներն աճեցնելու համար:  Նախարարը նաև նշեց՝ շատ հպարտ են, որ շատ կենսունակ հայկական համայնք ունեն Հորդանանում:
« Մենք պետք է համապատասխան նախապատրաստական աշխատանք կատարեք, որպեսզի մեր հարաբերությունները հետայսու առաջ տանենք: Շատ հաջող հանդիպում էր, խոստումնալից ներուժ կա: Երկուսս էլ հաստատակամ ենք  առաջ տանել հարաբերությունները: Մենք երկրներ ենք, որոնք շատ նմանություններ ունեն, պատրաստակամ են ընթանալ ուղիով, որը տանում է դեպի փոխադարձ շահավետ համագործակցություն »,- Այման Ալ Սաֆադին:

Армения и Иордания готовы полностью реализовать неиспользованный потенциал сотрудничества
Армения и Иордания готовы предпринять практические шаги для полной реализации неиспользованного потенциала для сотрудничества в различных областях. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел и по делам эмигрантов Иорданского Хашимитского Королевства Айманом Сафади.
«Мы с оптимизмом относимся к выводу армяно-иорданских политических и экономических отношений на новый уровень. Конечно, еще есть неиспользованный потенциал для дальнейшего развития и обогащения сотрудничества в разных областях. Однако сегодня я могу с уверенностью сказать, что существует двусторонняя готовность предпринять практические шаги, чтобы полностью реализовать этот потенциал», - сказал Мнацаканян, посчитав достигнутые в ходе встречи с министром договоренности и намеченные перспективы ярким свидетельством этого.
Министры провели довольно широкие обсуждения об укреплении и углублении сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах. Мнацаканян отметил, что есть довольно интересные перспективы как в сфере высоких технологий, агробизнеса, туризма, фармацевтики, так и в других областях, где можно предпринять много практических шагов. «И сегодня мы смогли наметить то, что зависит от нас - создать платформы, в рамках которых наши деловые круги могут прийти к гораздо более конкретным договоренностям. И эти перспективы очень заметны», - сказал министр.
Мнацаканян также посчитал важным налаживание прямых авиарейсов между Ереваном и Амманом. По словам министра, это будет способствовать сближению двусторонних отношений. «Мы также провели обсуждения по этому вопросу и постараемся сделать все возможное, чтобы реализовать его. Это будет способствовать развитию туризма», - сказал Мнацаканян.
Министры также обсудили широкий круг вопросов международных отношений и региональной безопасности. Зограб Мнацаканян также представил принципиальную позицию и подходы Армении в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность создания благоприятной атмосферы для мира и реализации договоренностей о подготовке народов к миру. Мнацаканян уверен, что этот визит откроет новую главу в двусторонних отношениях.
Айман Сафади считает туризм краеугольным камнем развития сотрудничества с Арменией. «Мы ведем довольно скромную торгово-экономическую деятельность друг с другом. Мы попытались найти практические пути развития сотрудничества. Туризм является одним из краеугольных направлений», - сказал Айман Сафади.
Он посчитал сферы торговли, фармацевтики и информационных технологий теми областями, в которых Армения и Иордания могут работать вместе, чтобы предпринять практические шаги для активизации экономического сотрудничества. Министр также отметил, что они очень гордятся тем, что в Иордании очень активная армянская община.
«Мы должны провести соответствующую подготовительную работу, чтобы продвинуть наши отношения вперед. Это была очень успешная встреча, есть многообещающий потенциал. Мы оба полны решимости развивать наши отношения. Мы являемся странами, которые имеют много общего и готовы идти по пути, который ведет к взаимовыгодному сотрудничеству», - сказал Айман Сафади.