Ադրբեջանում ցրում են խորհրդարանը. կանցկացվեն արտահերթ ընտրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում որոշում է կայացվել ցրել խորհրդարանը և նոր ընտրություններ անցկացնել: Բաքվում նոյեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել իշխող «Նոր Ադրբեջան» («Ենի Ազերբայջան») կուսակցության քաղաքական խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում էլ ընդունվել է խորհրդարանը ցրելու որոշումը:
Որոշումը խորհրդարանի օրակարգ կբերվի նոյեմբերի 29-ին: Իշխող կուսակցությունը խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն է կազմում ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Regionmonitor-ը, որպես խորհրդարանը ցրելու հիմնավորում նշվել է, որ գործող խորհրդարանը երկրի ղեկավարի վարած քաղաքականությանը համահունչ չի գործում և հետ է մնում երկրում անցկացվող բարեփոխումներից: Հատկանշական է, որ իշխող կուսակցության նիստի մասին նախօրոք հայտարարված չի եղել, այդ մասին հայտնի է դարձել միայն այսօր:
Ադրբեջանում խորհրդարանը ընտրվում է 5 տարի ժամկետով: Վերջին խորհրդարանական ընտրությունն անցկացվել էր 2015թ. նոյեմբերի 1-ին: Հաջորդ ընտրությունը պետք է տեղի ունենար 2020թ. նոյեմբերին:

В Азербайджане распускают парламент: пройдут досрочные выборы
В Азербайджане принято решение распустить парламент и провести новые выборы. В Баку 28 ноября состоялось внеочередное заседание политсовета правящей партии “Новый Азербайджан” (Ени Азербайджан), в ходе которого было принято решение о роспуске парламента.
Правящая партия в парламенте составляет абсолютное большинство.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Regionmonitor, в качестве обоснования роспуска парламента было отмечено, что действующий парламент не действует созвучно политике главы государства и отстает от проводимых в стране реформ. Примечательно, что о заседании правящей партии заранее не было объявлено, об этом стало известно только сегодня.
В Азербайджане парламент избирается сроком на 5 лет. Последние парламентские выборы были проведены в 2015 году. Следующие выборы предстояли в ноябре 2020 году.