Նախագահ Սարգսյանը ՎԶԵԲ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Բելառուսի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Արևելյան գործընկերության առաջին ներդրումային գագաթնաժողովի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի վարչապետ Սերգեյ Ռումասի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են Հայաստանի և Բելառուսի միջև համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ վերջին շրջանում Բելառուս կատարած արդյունավատ այցերի ընթացքում նախանշվել են փոխգործակցության զարգացման համար մեծ ներուժ ունեցող ոլորտներն ու ուղղությունները, հեռանկարային են համարվել նորագույն տեխնոլոգիաների, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտները։
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է քննարկել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հնարավոր համատեղ նախագծերի իրականացումը: Վարչապետ Ռումասը նշել է, որ միավորելով ուժերը՝ Հայաստանն ու Բելառուսն ավելի արագ առաջ կշարժվեն այս ոլորտում: «Դուք ունեք ձեր մրցունակ մշակումները, մենք՝ մերը: Պետք է հասկանանք ինչպես դրանք համատեղել՝ սիներգիա ունենալու համար»,-ավելացրել է նա:

Президент Армении встретился с премьер-министром Беларуси в рамках саммита ЕБРР
В рамках первого инвестиционного саммита Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) для стран Восточного партнерства президент Армении Армен Саркисян встретился с премьер-министром Беларуси Сергеем Румасом. Во встрече также принял участие вице-премьер Армении Тигран Авинян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата Армении, были обсуждены вопросы, связанные с развитием сотрудничества между Арменией и Беларусью. Президент Саркисян отметил, что в ходе недавних продуктивных визитов в Беларусь были выявлены области и сферы с большим потенциалом для развития сотрудничества, а также перспективы использования новейших технологий, в частности искусственного интеллекта и математического моделирования.
Президент Саркисян предложил обсудить возможные совместные проекты в сфере информации и высоких технологий. Премьер-министр Румас заявил, что объединяя усилия, Армения и Беларусь будут двигаться быстрее в этой области. «У вас есть свои конкурентные разработки, у нас есть свои. Нам нужно понять, как их объединить, чтобы добиться синергии», - добавил он.