Թրամփը Թիմ Քուքին հորդորել Է Apple ընկերությանը ներգրավել ԱՄՆ-ում 5G ցանցի մշակման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հորդորել Է Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուքին դիտարկել ԱՄՆ-ի տարածքում 5G կապի տեխնոլոգիայի ստեղծման հետ կապված աշխատանքին ընկերության մասնակցության հարցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երեկ Տեխասի նահանգի Օսթին իմ ուղեւորության ժամանակ՝ մասնակցելու նոր Mac Pro-ի արտադրության գործարկմանը եւ քննարկելու Apple ընկերության 1 մլրդ դոլար արժողությամբ նոր կամպուսի շինարարությունը, ինչպես նաեւ Տեխասում, ես խնդրեցի Թիմ Քուքին՝ դիտարկելու այն հարցը, թե նա կկարողանա արդյոք Apple-ը ներգրավել ԱՄՆ-ում 5G-ի ստեղծման գործում: Նրանք ունեն ամեն ինչ՝ փող, տեխնոլոգիաներ, տեսլական եւ Քուքին»,-գրել Է Թրամփը Twitter-ում:
Ներկայում մի շարք երկրներ են աշխատում 5G կապի տեխնոլոգիայի վրա: 5G ցանցերը թույլ կտան տեղեկատվությունն իրական ժամանակի ռեժիմով փոխանակել վայրկյանում ավելի քան 10 գիգաբիթ արագությամբ, ինչը 30 անգամ ավելի արագ Է, քան 4G ցանցերում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Трамп призвал Тима Кука вовлечь компанию Apple в разработку сети 5G в США
Президент США Дональд Трамп призвал главу Apple Тима Кука рассмотреть вопрос об участии компании в работе над технологией связи 5G на территории США,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Вчера во время моей поездки в Остин, штат Техас, на запуск (производства) нового Mac Pro и для обсуждения строительства нового кампуса (компании Apple) стоимостью в один миллиард долларов, также в Техасе, я попросил Тима Кука рассмотреть вопрос о том, сможет ли он привлечь Apple в создание 5G в США. У них есть все – деньги, технологии, видение и Кук!", - написал Трамп вTwitter.
В настоящее время ряд стран работает над технологией связи 5G. Сети 5G позволят обмениваться информацией в режиме реального времени на скоростях свыше 10 гигабит в секунду, что в 30 раз быстрее, чем в сетях 4G.