Իլոն Մասքի Starship տիեզերանավի նախատիպը պայթել Է Տեխասում կատարված փորձարկումների ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SpaceX ընկերության Starship Mk1 տիեզերանավի առաջին լիամասշտաբ նախատիպը պայթել Է ԱՄՆ-ի Բոկա Չիկայի շրջանի (Տեխասի նահանգ) արձակման համալիրում տեղի ունեցած փորձարկումների ընթացքում: Նոյեմբերի 20-ին այդ մասին հայտնել Է Spaceflight պորտալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միջադեպը տեղի Է ունեցել մեթանի եւ թթվածնի բաքերը կրիոգենային հեղուկով առավելագույն լցման պարագայում տիեզերանավի աշխատանքն ստուգելու ժամանակ:
Նշվում Է, որ ընկերությունը չի նորոգի Starship Mk1-ը եւ միանգամից ձեռնամուխ կլինի Mk3 ավելի առաջադիմական տարբերակի ստեղծմանը: Mk1-ի նախատիպը սեպտեմբերի 29-ին ներկայացվել Էր Տեխասում:
50 մետր երկարությամբ եւ ինը մետր տրամագծով տիեզերանավը պատրաստված Էր լեգիրացված պողպատից: Դրա բեռնամբարձությունը 150 տոննա Է: Շնորհանդեսի ժամանակ SpaceX- ի ղեկավար Իլոն Մասքը հայտարարել Էր, որ տիեզերանավի առաջին ուղեծրային թռիչքը պլանավորվում Է կես տարվա ընթացքում:
Starship-ը բազմակի օգտագործման տիեզերանավ Է, որը նախատեսված Է դեպի Մարս թռրիչքների համար եւ կտեղավորի 100 մարդ: Ինչպես ավելի վաղ բազմիցս ընդգծել Է Մասքը, ինքը 2002 թվականին SpaceX-ը հիմնել Է Մարսի գաղութաբնակեցման գործում մարդկությանն օգնություն ցույց տալու նպատակով: Որպես, հետազոտողներին Մարս ուղարկելու ժամանակավոր կողմնորոշիչ նա նշել Է 2022 թվականը:

СМИ: прототип корабля Starship Илона Маска взорвался во время испытаний в Техасе
Первый полномасштабный прототип корабля Starship Mk1 компании SpaceX взорвался в ходе испытаний на пусковом комплексе в районе Бока-Чика (штат Техас). Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщил портал Spaceflight.
Инцидент произошел во время проверки функционирования корабля при максимальном заполнении баков для метана и кислорода криогенной жидкостью.
Отмечается, что компания не будет ремонтировать Starship Mk1 и сразу приступит к созданию более продвинутой версии Mk3.
Прототип Mk1 был представлен 29 сентября в Техасе. Корабль длиной 50 метров и диаметром девять метров изготовили из легированной стали. Его грузоподъемность - 150 т. Во время презентации глава SpaceX Илон Маск заявил, что первый орбитальный полет корабля планируется выполнить в течение полугода.
Starship - космический корабль многоразового использования, предназначенный для полетов на Марс и рассчитанный на 100 человек. Как ранее не раз подчеркивал Маск, он основал в 2002 году SpaceX с целью оказания помощи человечеству в колонизации Марса. В качестве временного ориентира отправки исследователей на Марс он называл 2022 год.