Գախարիան հանրահավաքի ելած ընդդիմությանը որակել Է անպատասխանատու քաղաքական գործիչներ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան նոյեմբերի 21-ին կառավարության նիստում հայտարարել Է, որ անպատասխանատու քաղաքական գործիչները հաշվի չեն առնում այն, որ Վրաստանում իրադրության ապակայունացումն անդրադառնում Է տնտեսության եւ ամբողջ երկրի զարգացման վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թբիլիսիում բողոքի ալիքը չի դադարում նոյեմբերի 14-ից, երբ խորհրդարանը ձախողեց 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում խառը համակարգից համամասնականի անցնելու սահմանադրական ուղղումների ընդունումը: Պարբերաբար բախումներ են տեղի ունենում ցուցարարների եւ ոստիկանության միջեւ: Նոյեմբերի 19-ին բանը հասել Է նրան, որ խորհրդարանի մուտքերն արգելափակող բողոքողներին հարկ Է եղել հետ մղել հատուկ նշանակության ուժերով:
«Անպատասխանատու քաղաքական գործիչները հաշվի չեն առնում այսօրվա դրությամբ մեր քաղաքացիների, մեր երկրի զարգացման համար ամենակարեւոր չափումը, այն Է՝ տնտեսական զարգացումը, տնտեսական աճը, աշխատատեղերի ստեղծումը: Մենք՝ որպես պատասխանատու ուժ եւ Վրաստանի կառավարություն, պետք Է որոշակի քայլեր անենք, որպեսզի համարժեք պատասխան տրվի այդօրինակ մարտահրավերներին»,-ասել Է Գախարիան: Հանրահավաքի մասնակիցները պահանջում են կառավարության հրաժարականը եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նշանակում՝ համամասնական համակարգով:
Չնայած պետական հիմնարկությունները ու մանավանդ երկրի գլխավոր հաստատություններից մեկը՝ խորհրդարանը, չարգելափակելու ոստիկանության եւ «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության ղեկավարների բազմաթիվ կոչերին, բողոքող ընդդիմությունը եւ երիտասարդական շարժումները մտադիր չեն ընկրկել: Նրանք հայտարարել են, որ ամեն շաբաթ՝ երկուշաբթի օրվանից, կսկսեն պիկետել խորհրդարանի մուտքերը, որպեսզի առավելագույն անհարմարություն ստեղծեն պատգամավորների համար: Հաջորդ շաբաթ պետք Է տեղի ունենան լիագումար նիստեր, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Премьер Грузии назвал митингующую оппозицию безответственными политиками
Безответственные политики не учитывают то, что дестабилизация ситуации в Грузии отражается на экономике и в целом на развитии страны, заявил премьер-министр Георгий Гахария на заседании правительства.
Волна протеста не прекращается в Тбилиси с 14 ноября, с тех пор, как парламент провалил поправки о переходе со смешанной на пропорциональную (по партийным спискам) систему парламентских выборов уже с 2020 года. Периодически происходят стычки c полицией. В понедельник дошло до того, что блокирующих входы в парламент протестующих пришлось вытеснять силами спецназа, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"Безответственные политики не учитывают самое важное на сегодняшний день для наших граждан, для развития нашей страны измерение - и это экономическое развитие, экономический рост, создание рабочих мест. Мы, как ответственная сила и правительство Грузии, должны сделать определенные шаги для того, чтобы дать подобным вызовам соответствующий ответ", - сказал Гахария.
Митингующие требуют отставки правительства и назначения досрочных парламентских выборов по пропорциональной системе.
Несмотря на многочисленные призывы полиции и лидеров правящей партии "Грузинская мечта - демократическая Грузия" не блокировать госучреждения, и особенно один из главных институтов страны - парламент, протестующая оппозиция и молодежные движения не намерены отступать. Они объявили, что каждую неделю, с понедельника начнут пикетировать входы в парламент, чтобы во вторник создать максимальный дискомфорт депутатам. На следующей неделе должны пройти пленарные заседания.