Բիլ Գեյթսի հետ կապված ստարտապը բեկումնային հաջողության Է հասել արեւային Էներգետիկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Heliogen ստարտապը, որի ներդրողներից մեկը գործարար Բիլ Գեյթսն Է, հայտարարել Է, որ բեկումնային հաջողության Է հասել արեւային Էներգիայի օգտագործման բնագավառում՝ ստեղծելով Էներգետիկական կայանք, որը կարող Է ջերմություն արտադրել Ցելսիուսի ավելի քան 1000 աստիճանով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN հեռուստաալիքը:
Ընկերությունում պարզաբանել են, որ ստեղծել են կայանք, որը բաղկացած Է բազմաթիվ հայելիներից, եւ կառավարվում Է արհեստական ինտելեկտի կողմից, ինչի շնորհիվ համակարգը կարող Է բարձր ճշգրտությամբ փոխել արեւի ճառագայթները ֆոկուսավորող հայելիների դիրքը եւ արտադրել ավելի քան 1000 աստիճանի ջերմային Էներգիա, ինչը կազմում Է Արեգակի մակերեւույթին ջերմաստիճանի մոտավորապես մեկ հինգերորդ մասը:
Տվյալ դեպքում բեկումն այն Է, որ մարդկության պատմության մեջ առաջին անգամ կուտակված արեւային Էներգիան կարող Է օգտագործվել ցեմենտի, պողպատի, ապակու արտադրության մեջ եւ արդյունաբերական այլ գործընթացներում, նշում Է CNN-ը: Այս «կանաչ» տեխնոլոգիան կկարողանա փոխարինել հանածո վառելիքով աշխատող գործարաններին, որոնք ջերմոցային գազեր են արտանետում մթնոլորտ, ինչն իր հերթին զգալիորեն կբարելավի բնապահպանական իրադրությունը մոլորակի վրա: Այսպես, Էներգետիկայի միջազգային գործակալության տվյալներով՝ ցեմենտի արտադրության պատճառով մթնոլորտում Է հայտնվում ամբողջ աշխարհում ջերմոցային գազերի արդյունաբերական արտանետումների ընդհանուր քանակի 7 տոկոսը:
Նախագծի մյուս հայտնի ներդրողների թվում, Microsoft-ի հիմնադրից բացի, տեղ Է գտել միլիարդատեր եւ Los Angeles Times հրատարակության սեփականատեր Պատրիկ Սինսյանը: «Բիլը եւ նրա թիմը իրոք սանձահարել են Արեգակը»,-հայտարարել Է բիզնեսմենը CNN-ին:
Նրա խոսքով՝ նոր տեխնոլոգիան հսկայական ներուժ ունի ինչպես բիզնեսի, այնպես Էլ ամբողջ մարդկության համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Связанный с Биллом Гейтсом стартап объявил о прорыве в солнечной энергетике
Стартап Heliogen, одним из инвесторов которого стал бизнесмен Билл Гейтс, объявил о прорыве в использовании солнечной энергии - создании энергетической установки, которая может вырабатывать тепло с температурой свыше 1 тысячи градусов Цельсия. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал CNN.
В компании пояснили, что создали установку, состоящую из множества зеркал и управляемую искусственным интеллектом (ИИ). Благодаря управлению ИИ система может с высокой точностью менять положение зеркал, фокусирующих солнечные лучи, и вырабатывать тепловую энергию свыше 1 тысячи градусов, что составляет примерно одну пятую часть температуры на поверхности Солнца.
Прорыв в данном случае состоит в том, что впервые в истории человечества концентрированная солнечная энергия может быть использована в производстве цемента, стали, стекла и других промышленных процессах, поясняет CNN. Эта "зеленая" технология сможет заменить заводы, работающие на ископаемом топливе, и выбрасывающие парниковые газы в атмосферу, что, в свою очередь, значительно улучшит экологическую ситуацию на планете. Так, по данным Международного энергетического агентства, из-за производства цемента в атмосферу попадает 7% от общего числа промышленных выбросов парниковых газов во всем мире.
Среди других известных инвесторов проекта, помимо основателя Microsoft, оказался миллиардер и владелец издания Los Angeles Times Патрик Синьсян. "Билл (Гросс - ИФ) и его команда действительно обуздали Солнце", - заявил бизнесмен CNN. По его словам, у новой технологии огромный потенциал как для бизнеса, так и для всего человечества в целом.