«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․ Ի՞նչ հարցեր կլուծի բալային համակարգի ներդրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հանրապետությունում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վիճակագրությունը եւ դրանց հետեւանքով վնասվածք ստացողների ու մահացածների թիվը բավականին մտահոգիչ է։ Խնդրի կարգավորման նպատակով իրականացվում են նաեւ օրենսդրական բարեփոխումներ։ Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է նաեւ ՀՀ կառավարության կողմից մշակված Ճանապարհային երթեւեկության կանոնակարգման բալային համակարգի ներդրման օրինագիծը:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանը «ՀՀ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ առաջին ընթերցումից հետո պատգամավորների կողմից արվել են մի շարք առաջարկություններ եւ ակնկալում են, որ լրամշակված տարբերակով նախագիծն առաջիկայում կմտնի ԱԺ օրակարգ։ «Նախագծի ընդունումն ու օր առաջ կյանքի կոչելը շատ կարեւոր է, քանի որ դրա արդյունքում զգալի փոփոխություններ կլինեն երթեւեկության անվտանգության մասով»,- նշեց պատգամավորը։ Բալային համակարգը գործելու է լուրջ ծրագրատեխնիկական միջոցների ներդրմամբ, այսինքն՝ այդ ամենը գրեթե ավտոմատացված է, որի արդյունքում կոռուպցիոն ռիսկերը մեծ չեն լինելու։
Օրենքի նախագծի ընդունման ուշացման հետ կապված իր մտահոգություններով կիսվեց «Վարորդի ընկեր» ՀԿ-ի համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը, որի կարծիքով կառավարությունն ավելի խիստ պետք է մոտենա այս ոլորտում տեղ գտած իրավախախտումներին։ «Բալային համակարգը կստիպի սթափվել վարորդներին։ Այսօր մարդիկ գիտակցաբար եւ դիտավորյալ խախտումներ են անում։ Եթե տուգանվում են, վճարում են գումարը, իսկ եթե ոչ, ապա շարունակում են նույն կերպ։ Այդպիսի վարորդները երթեւեկության մեջ ստեղծում են անպատժելիության մթնոլորտի իրենց չափաբաժինը, իսկ քանի որ վատ օրինակն ավելի վարակիչ է, ապա նման վարվելակերպը մեծ տարածում է ստանում։ Գործում է․ «եթե կողքինս անում է եւ չի պատժվում, ապա ես էլ կարող եմ անել» կարգախոսը»,- ասաց Ղահրամանյանը։
Թե որքանով է արդար բալային համակարգի կիրառումը, հաշվի առնելով քաղաքաշինական ու ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման հետ կապված այլ խնդիրները, Ղահրամանյանը նկատեց, որ բալային համակարգը մեծամեծ անկախ է եւ որեւէ կախում չունի ճանապարհների որակից, լուսավորությունից կամ գծանշումներից։»

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Какие вопросы решит внедрение балловой системы?
Статистика дорожно-транспортных происшествий в республике и количество травм и смертей в их результате, довольно тревожны. С целью решения этих проблем проводятся законодательные реформы. В первом чтении был принят законопроект о внедрении балловой системы регулирования дорожного движения, разработанный правительством РА.
Член постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А. Хачатрян в беседе с “АА” отметил, что после первого чтения депутаты внесли ряд предложений и ожидается, что проект в ближайшее время будет внесен в повестку НС. Принятие проекта и его быстрое претворение в жизнь существенно, поскольку в результате этого произойдут значительные изменения в сфере безопасности дорожного движения”, - отметил депутат. Система баллов начнет действовать с внедрением серьезных программно-технических средств, то есть, все это практически будет автоматизировано, в результате чего и коррупционные риски будут невелики.
Своим беспокойством в связи с задержкой принятия проекта закона поделился соучредитель общественной организации “Друг водителя” Сергей Каграманян, по мнению которого правительство строже должно относиться к нарушениям в этой сфере. “Система баллов заставит водителей отрезвиться. Сегодня есть люди, которые сознательно и умышленно совершают нарушения. Платят, когда их штрафуют, а когда нет, то продолжают так же. Такие водители в движении создают атмосферу безнаказанности, а поскольку плохой пример заразителен, то подобное поведение получает широкое распространение. Действует принцип: “Если делают другие и не наказываются, то почему не могу сделать и я”, - сказал Каграманян.
Насколько справедливо применение системы баллов, учитывая другие проблемы, связанные с градостроительным и дорожным движением, Каграманян отметил, что эта система независима, она не зависит ни от качества дорог, ни от освещения или разметки”.