Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է Կատարի ազգային գրադարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հյուրընկալվել է Կատարի ազգային գրադարանում, որը համարվում է Կատարի հիմնադրամի կառույցներից մեկը։
Նախագահն ու տիկին Նունե Սարգսյանը շրջել են գրադարանում, ծանոթացել այստեղ պահվող գրականությանը, հրատարակություններին, ինչպես նաև գրադարանում գործող՝ Ժառանգության թանգարանի ցուցանմուշներին, որոնք բացառիկ գրքեր են, ձեռագրեր, քարտեզներ, արաբական ու իսլամական մշակույթը ներկայացնող այլ արժեքավոր նյութեր։
Կատարի ազգային գրադարանը ծառայում է որպես հետազոտական համալսարանական և հանրային գրադարան, որը հագեցած է ժամանակակից թվային սարքավորումներով: 2018 թ․ տվյալներով՝ գրապահոցներում պահվում է մոտ 800 հազար գիրք, գրադարանն ունի նաև ավելի քան 500 հազար էլեկտրոնային գրքեր, պարբերականներ:
Այցի ավարտին պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այս գրադարանը յուրօրինակ հաստատություն է։ «Գրադարանի տնօրենի հետ պայմանավորվեցինք, որ իրենց կկապենք Մատենադարանի հետ: Վերադառնալով՝ կկազմակերպեմ, որ մեծ քանակությամբ հայկական գրքեր ուղարկվեն այստեղ, քանի որ, ամեն ինչից զատ, նրանք գրքերի մի մասը նաև թարգմանում են արաբերեն՝ ոչ թե կոմերցիոն նպատակներով, այլ որպես գիտության կամ ընթերցանության համար անհրաժեշտ գործիք, -նշել է նախագահը։ -Այս գրադարանի համագործակցությունը Հայաստանի ազգային գրադարանի և Մատենադարանի հետ արժեքավոր կլինի, քանի որ այստեղ հսկայական միջոցներ են ծախսվում գրականությունը թվայնացնելու, մատչելի դարձնելու և, ընդհանրապես, գրադարանային մշակույթը զարգացնելու համար: Կարծում եմ՝ սա լավագույն գրադարաններից մեկն է, որտեղ ես երբևիցե եղել եմ»:
Անդրադառնալով Կատարի հիմնադրամի ղեկավար շեյխուհի Մոզա բինթ Նասեր ալ-Միսնեդի հետ հանդիպմանը՝ նախագահը նշել է, որ շեյխուհին տեսլական ունի և՛ իր երկրի, և՛ ընդհանրապես մարդկության զարգացման վերաբերյալ․ «Կատարցիների վերաբերմունքը համաշխարհային մշակույթի, գիտության հանդեպ շատ յուրօրինակ և արժեքավոր է: Կատարի հիմնադրամը ոչ միայն հսկա տարածք է, այլ նաև հսկայական ներդրումներ: Այստեղ են գործում աշխարհի լավագույն համալսարանների մասնաճյուղերը, մեծ ծավալի ուսումնասիրություններ են կատարվում ոչ միայն արաբերենի, արաբական մշակույթի և կրոնի հետ կապված, այլև մի շարք այլ ոլորտներում, սկսած՝ միջուկային ֆիզիկայից վերջացրած՝ ժամանակակից կենսաբանությամբ: Այստեղ սովորելու լայն հնարավորություններ կան»:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանի և Կատարի միջև ստեղծվելիք աշխատանքային խումբը, որի վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շեյխուհի Մոզայի հետ հանդիպմանը, կուսումնասիրի, թե ինչ ուղղություններով է հնարավոր համագործակցել, այդ թվում՝ ուսանողների փոխանակում, համատեղ գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացում՝ սկսած ֆիզիկայի նոր ոլորտներից մինչև պատմություն ու մշակույթ։ «Կատարի հիմնադրամի շրջանակը լայն է, և այստեղ սովորողների մեծ մասը՝ մոտ 60-70 տոկոսը, օտարազգիներ են։ Հետևաբար, համագործակցությունը Հայաստանի հետ շատ էական է, քանի որ մեր տեսլականն է Հայաստանը դարձնել գիտության, կրթության, մշակույթի միջազգային կենտրոն։ Իրենք նույնն այստեղ են անում, ուստի մեր համագործակցությունը տրամաբանական է»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:

Армен Саркисян посетил Национальную библиотеку Катара
Находящийся с официальным визитом в Государстве Катар Президент Республики Армения Армен Саркисян вместе с супругой Нуне Саркисян посетил Национальную библиотеку Катара, которая считается одной из структур Фонда Катара.
Президент и госпожа Нуне Саркисян обошли библиотеку, ознакомились с хранящейся здесь литературой, изданиями, а также с экспонатами Музея наследия, действующего при библиотеке. Это исключительные книги, рукописи, карты, другие ценные материалы, представляющие арабскую и исламскую культуру.
В Катаре Национальная библиотека имеет статус научно-исследовательской университетской и публичной библиотеки, которая оснащена современным цифровым оборудованием. По данным на 2018 год, в книгохранилище хранится около 800 тысяч книг, библиотека имеет более 500 тысяч электронных книг и периодических изданий.
В конце визита, отвечая на вопросы журналистов, президент Саркисян сказал, что эта библиотека является своеобразным учреждением. С директором библиотеки мы договорились о связи с Матенадараном. Вернувшись, я организую, чтобы сюда было отправлено большое количество армянских книг, поскольку, помимо всего прочего, они переводят часть книг на арабский язык не в коммерческих целях, а как инструмент, необходимый для науки или чтения”, - отметил президент. Сотрудничество этой библиотеки с Национальной библиотекой Армении и Матенадараном будет ценным, поскольку здесь тратятся огромные средства для оцифровки, доступности литературы и развития библиотечной культуры в целом. Думаю, это одна из лучших библиотек, где я когда-либо бывал”.
Касаясь встречи с главой Катарского фонда шейхой Мозой бинт Насер аль-Миснед, президент отметил, что у шейхи есть видение развития и своей страны, и человечества в целом. “Отношение катарцев к мировой культуре, науке очень своеобразное и ценное. Фонд Катара - не только гигантская территория, но и огромные инвестиции. Здесь действуют филиалы лучших университетов мира, проводятся исследования, связанные не только с арабским языком, культурой, религией, но и с другими сферами, начиная с ядерной физики и заканчивая современной биологией. Есть широкие возможности учиться здесь”.
Президент отметил, что созданная между Арменией и Катаром рабочая группа, по которой была достигнута договоренность о встрече с шейхой Мозой, изучит, по каким направлениям будет возможно сотрудничество, в том числе обмен студентами, проведение совместных научно-исследовательских работ, начиная с новых сфер физики до истории и культуры. Фонд Катара очень велик, и большинство обучающихся здесь студентов - около 60 - 70% - иностранцы. Следовательно, сотрудничество с Арменией очень существенно, поскольку наше видение заключается в превращении Армении в Международный центр науки, образования, культуры. Они делают то же самое здесь, поэтому наше сотрудничество весьма логично”, - отметил президент Саркисян.