Կառավարությունն ընդունեց ՍԴ դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագծերի փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթին և այն անհետաձգելի համարեց: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ նախագծով առաջարկվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների բացառապես կամավոր սկզբունքով վաղ կենսաթոշակի անցնելու կառուցակարգ՝ բոլոր սոցիալական երաշխիքների պահպանմամբ:
Մասնավորապես, առաջարկվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի կողմից մինչեւ 2020 թվականի հունվարի 31-ը հրաժարական ներկայացնելու դեպքում, նրա լիազորությունները դադարելուց հետո, մինչեւ իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը նրան հատկացնել կենսաթոշակ՝ հրաժարականի պահին ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի չափով:
Այդ իրավունքից չեն կարող օգտվել «Սահմանադրական դատարանի մասին» 2017 թվականի հունվարի 17-ի ՀՕ-42-Ն սահմանադրական օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ընտրված Սահմանադրական դատարանի դատավորները:
Բադասյանի խոսքով՝ 2015 թվականի Սահմանադրությամբ նախատեսված է, որ ՍԴ 9 դատավորները պետք է ընտրվեն ԱԺ-ի կողմից: «Ընդ որում, երեք դատավորի ներկայացնում է կառավարությունը, երեքին՝ ՀՀ նախագահը և երեքին՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովը: Ըստ էության, ստացվում է այնպես, որ հնարավոր է՝ առհասարակ կյանքի չկոչվի այս մոդելը, որովհետև ՍԴ-ում պաշտոնավարում են անդամներ, որոնք ընտրվել էին հին կարգով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Բադասյանը: Նա հավելեց, որ մի շարք երկրներում այս պրակտիկան կիրառվել է: Հունգարիայում և Լեհաստանում կիրառվել է վաղ կենսաթոշակի գնալու պարտադիր սխեման, որը քննադատվել է ԵԽ տարբեր մարմինների կողմից, դրա համար Հայաստանը որդեգրել է կամավոր թոշակի գնալու տարբերակը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ըստ Սահմանադրության՝ ՍԴ դատավորների պաշտոնավարման 12 տարի ժամկետ է սահմանված, նախատեսվում է, որ դատարանի նախագահը պետք է ընտրվի ՍԴ անդամների կողմից՝ վեց տարի ժամկետով, ու այս բոլոր դրույթներն արդեն ուժի մեջ են մտնել:
«Այս դրույթներն ամբողջությամբ ուժի մեջ են մտել, բայց այս սահմանադրական փոփոխություններով նախատեսված դրույթները հնարավոր չէ իրականացնել առնվազն մինչեւ 2035 թվականը: Փաստորեն, մի կողմից հեղինակներն ասել են, որ երազանքի Սահմանադրական դատարանի մոդելը գտել ենք, բայց մյուս կողմից գործողություններ են արել, որոնք մինչեւ 2035 թվականը թույլ չեն տալու ունենալ այդ երազանքի Սահմանադրական դատարանը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատեց, որ Հայաստանում տասը տարին մեկ Սահմանադրական փոփոխությունների հարց է բարձրացվում, եւ եթե այդ տրամաբանությամբ գնանք, կարող  է երբեւէ լինի իրավիճակ, որ փոխվեն դրույթները: «Այդ տրամաբանությամբ կստացվի, որ ՀՀ-ում ուժի մեջ մտած սահմանադրական դրույթները չեն կիրառվում, և սա իրավակիրառ պրակտիկայի ամենամեծ աբսուրդներից մեկն է: Հիմա այս օրենքով հնարավորություն ենք տալիս, որ այդ խնդիրը լուծվի»,-ասաց նա եւ նշեց, որ  սրանով հնարավորություն են տալիս, որ մարդիկ աջակցեն իրենք իրենց, իսկ երազանքի դատարանի գործելուն՝ առանց սոցիալական կորուստների:
Վարչապետն ասաց, որ այս հարցը գործընկեր միջազգային կազմակերպությունների հետ քննարկել են եւ այն դեռ պետք է ուղարկել Ազգային ժողովի քննարկմանը:

Cabinet approves bill on early retirement mechanism for Constitutional Court justices
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The Cabinet approved the bill package on amending the constitutional law “On The Constitutional Court” and the law “On Ensuring, Servicing and Social Guarantees of Officials” and found the legislative initiative to be of immediate priority.
Minister of Justice Rustam Badasyan said at the Cabinet meeting that the bill envisages an early retirement mechanism for Constitutional Court judges exclusively on voluntary principle with maintenance of all social guarantees.
In particular, Constitutional Court judges who will resign by January 31, 2020 will continue receiving pension for as long as they would receive it while in office with the same rate and bonuses.
Constitutional Court judges who have been installed after the initiation of the 2017 January 17 ՀՕ-42-Ն constitutional law are not covered with this right.
The 2015 Constitution envisages that the nine Constitutional Court judges must be confirmed to office by parliament.
“Three are nominated by the Cabinet, three by the President and three by the General Assembly of Judges. “Basically it turns out that potentially this model can fail to be realized because members who were elected under the old procedure are holding office at the Constitutional Court,” Badasyan said. The minister added that this practice has been used in several countries. Particularly, Hungary and Poland used the early retirement mechanism, but on a mandatory principle – which was criticized by various Council of Europe bodies, that is why Armenia adopted the voluntary early retirement option, he said.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the Constitution stipulates a 12-year term for Constitutional Court judges and that the Constitutional Court president must be elected by the Constitutional Court judges for a 6 year term, and all these clauses have come into effect.
“These clauses are in effect entirely, but the clauses envisaged by these constitutional amendments are impossible to be realized at least until 2035. Factually, on one hand the authors said that they we have found the Constitutional Court model of our dreams, but on the other hand they did actions which won’t allow having this Constitutional Court of dreams until 2035”, he said.
He said that every ten years a question of Constitutional changes is raised in Armenia, and if this logic continues sometime a situation might exist for these clauses to change. “With this logic it will turn out that the in-effect Constitutional clauses in Armenia aren’t applied, and this is one of the biggest absurdities of the legal application practice. Now, we are enabling with this law that this problem gets solved,” he said.
The PM said this issue has been discussed with international organizations and that the bill still needs to be debated in parliament.