Գերմանիայի խորհրդարանում պատմության մեջ առաջին անգամ պաշտոնից ազատել են կոմիտեի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի խորհրդարանում նրա պատմության մեջ առաջին անգամ պաշտոնից ազատել են կոմիտեներից մեկի ղեկավարին. նա «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ կուսակցությունից պատգամավոր Շտեֆան Բրանդներն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 13-ին հայտնել Է կոմիտեի ներկայացուցիչ Յան-Մարկո Լուցակը:
Լուցակի խոսքով, որը մեջբերում Է Die Welt թերթը, իր հայտարարություններով Բրանդները, որը գլխավորում Էր Բունդեսթագի իրավական կոմիտեն, քանիցս հարուցել Է մյուս խմբակցությունների ներկայացուցիչները զայրույթը: Այդ թվում՝ հոկտեմբերին պետական պարգեւի հանձնումը Գերմանիայի հայտնի փոփ-երգիչ Ուդո Լինդենբերգին պատգամավորը համարել Է «վարձ դավաճանության դիմաց» կամ «պարգեւ Հուդայի համար»: Ավելի վաղ Լինդենբերգը հրապարակորեն քննադատել Էր «Այլընտրանքը»:
Բացի այդ, 2019 թվականի մայիսին Բրանդները հայտարարել Էր, որ Գերմանիայի քաղաքական կուսակցությունները «կանոնավոր կերպով անտեսում, աղավաղում եւ ոտնահարում են ԳԴՀ-ի իրավական պետությունը, առաջին հերթին նա դրանում մեղադրում Էր երկրի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին: Այն ժամանակ Բրենդներին նախազգուշացում տվեցին:
Բունդեսթագի կանոնադրության մեջ ասված Է, որ կոմիտեները նախագահներին հաստատում են ավագների խորհրդի հետ համաձայնությամբ: Die Welt-ի տեղեկատվության համաձայն, Բրանդներին պաշտոնից ազատելը Գերմանիայի համար աննախադեպ ակտ Է, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В немецком парламенте впервые в истории сняли с должности главу комитета
В немецком парламенте впервые в его истории сняли с должности главу одного из комитетов, им оказался депутат от правой партии "Альтернатива для Германии" Штефан Бранднер, сообщил в среду представитель комитета Ян-Марко Луцак.
По словам Луцака, которого цитирует газета Die Welt, своими высказываниями Бранднер, возглавлявший правовой комитет Бундестага, неоднократно вызывал негодование представителей других фракций. В том числе вручение в октябре госнаграды известному в ФРГ поп-певцу Удо Линденбергу депутат назвал "платой за предательство" или "наградой для Иуды" (нем. Judaslohn). Ранее Линденберг публично критиковал "Альтернативу".
Помимо этого, в мае 2019 года Бранднер заявил, что политпартии Германии "регулярно игнорируют, коверкают и попирают" правовое государство ФРГ, в первую очередь он обвинил в этом президента страны Франка-Вальтера Штайнмайера. Бранднеру тогда вынесли предупреждение,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В уставе бундестага сказано, что комитеты утверждают председателей по согласованию с советом старейшин. По информации Die Welt, снятие Бранднера с должности - это беспрецедентный для Германии акт.