ՌԴ առողջապահության նախարարության փորձագետները նշել են առողջ կենսակերպի հինգ ցուցանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծխելուց լրիվ հրաժարվելը, աղի եւ ալկոհոլի գործածությունը նվազեցնելը, բավարար քանակություններով բանջարեղեն եւ մրգեր օգտագործելը առողջ կենսակերպի հինգ հիմնական ցուցանիշներից մեկն են: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 13-ին հայտնել Է ՌԴ առողջապահության նախարարության թերապիայի եւ ընդհանուր պրակտիկայի արտահաստիքային գլխավոր մասնագետ Օքսանա Դրապկինան՝ ելույթ ունենալով «Առաջնային բժշկա-սանիտարական օգնության ցուցաբերման համակարգի զարգացումը» Համառուսաստանյան գիտագործնական խորհրդաժողովում:
«Մեր փորձագետները՝ հայտնի պրոֆեսոր Սվետլանա Շալնովայի գլխավորությամբ, բացահայտել են այն հինգ հիմնական ցոււցանիշները, որոնք կազմում են առողջ կենսակերպը՝ մաթեմատիկայի օգնությամբ: Եվ պարզվել Է, որ առաջինը չծխելն Է»,-ասել Է նա:
Որպես երկրորդ ցուցանիշ նշվել Է ճիշտ սնվելը, եւ հատկապես բանջարեղեն եւ մրգեր օգտագործելը: «Ռուսաստանում դա խնդիր Է, մենք բանջարեղեն եւ մրգեր քիչ ենք գործածում. օրական հարկավոր Է 400 գրամ բանջարեղեն ու մրգեր օգտագործել»,-նշել Է փորձագետը: Բացի այդ, չարժե չափից ավելի աղ անել կերակրին եւ օրական օգտագործել 5 գրամից ավելի աղ: Կարեւոր տեղ Է հատկացվել ֆիզիկական ակտիվությանը. Դրապկինան հավելել Է, որ բավարար կլինի օրական մեկ ժամ քայլելը: Առողջ կենսակերպի վերջին ցուցանիշը համարվել Է ալկոհոլի օգտագործման նվազեցումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эксперты Минздрава назвали пять показателей здорового образа жизни
Полный отказ от курения, уменьшение потребления соли и алкоголя, употребление овощей и фруктов в достаточных количествах являются одними из пяти основных показателей здорового образа жизни. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила главный внештатный специалист Минздрава РФ пo терапии и общей практике Оксана Драпкина, выступая на Всероссийской научно-практической конференции "Развитие системы оказания первичной медико-санитарной помощи".
"Наши эксперты во главе с известнейшим профессором Шальновой Светланой Анатольевной вывели основные пять показателей, который составляют здоровый образ жизни, с помощью математики. И это оказалось, первое - не курить", - сказала она.
Вторым показателем было названо правильное питание, а именно употребление овощей и фруктов. "В России это проблема, мы недоедаем овощей и фруктов - [нужно] 400 г овощей и фруктов в день", - отметила эксперт.
Кроме того, не стоит пересаливать пишу и потреблять более 5 г соли в сутки. Важное место отведено физической активности, Драпкина добавила, что будет достаточно часа ходьбы в день. Последним показателем ЗОЖ было названо уменьшение потребления алкоголя.