«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Սիրիան, Թուրքիան, քրդական գործոնը եւ հայկական հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Այս պահին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի որոշումը կարող է դիտարկվել դիպուկ նախահարված՝ ուժեղ հարվածից առաջ, եթե Անկարան շարունակի իր տարածարջանային խաղերը Մոսկվայի հետ: Բայց չի բացառվում, ինչպես նշել ենք նախկինում, որ սա  իրապես Մերձավոր Արեւելքի քարտեզի վերաձեւմանն ուղղված դիպուկ նախահարված է, ինչից էլ այսպես մտահոգվել է թուրքական կառավարությունը: Իսկ պատճառ ունի, քանի որ հակաթուրքական տրամադրություններ եղել են, հատկապես եվրոպական ուղղությունից, որոնք ավելի են մեծացել՝ հոկտեմբերի 9-ին Սիրիայի տարածք Թուրքիայի ռազմական ներխուժումից հետո:
Թուրքիան քրդերի դեմ պայքարից չի հրաժարվել, սակայն փորձելու է ավելի եռանդով աշխատել հայկական հարցի նոր արծարծման դեմ: Ինչպես մեր ազգակից, թուրքական խորհրդարանի պատգամավոր Կարո Փայլանն է նշել. «Թուրքիան ստեղծվել է մեծ ստի ու մեծ հանցանքի վրա», ինչն էլ ենթադրում է, որ գալու է պատասխան տալու ժամանակը:
Եվ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման խնդիրը, փոխհատուցման իրավական պարտադրանքներից բացի, ունի նաեւ պատժիչ կողմը,  ինչ էլ նոյեմբերի 13-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի նախագահը կքննարկի ԱՄՆ-ի նախագահի հետ: Անկարային առավել հեշտ կլինի հետագայում հայկական հարցի ծավալումներից խուսափել, եթե այն մնա բացառապես բարոյական ոլորտում: Վստահաբար քննարկվելու է նաեւ քրդական հարցը եւ ոչ միայն Սիրիայի քրդերի:
Ներկայացուցիչների պալատը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց բացի, սատարելու է նաեւ Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներին: Եվ Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը դա եւս նկատի է առել՝ նշելով. «Ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլեւ կիրառական նշանակություն»: Ընդունման նախօրեին նա հանդիպումներ էր ունենում ԱՄՆ-ում, եւ ներկա է գտնվել Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող H.R. 296 բանաձեւի քննարկմանն ու ընդունմանը…»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Сирия, Турция, курдский фактор и армянский вопрос
“В данный момент решение Палаты представителей Конгресса США может рассматриваться как предупреждение перед ударом, если Анкара продолжит свои региональные игры с Москвой. Однако, как мы отмечали ранее, не исключено, что это, действительно, меткий удар, направленный на переформатирование карты Ближнего Востока, чем и обеспокоено турецкое правительство. И на это есть причины, так как уже выражается антитурецкое настроение, особенно со стороны Европы, которое еще больше выросло после военного вторжения Турции на территорию Сирии 9 октября.
Турция не отказывается от борьбы с курдами, однако попытается с большей энергией поработать и над новым озвучиванием армянского вопроса. Как отметил наш соотечественник, депутат турецкого парламента Каро Пайлан: “Турция создана на большой лжи и большом преступлении”, что предполагает, что придет время ответить за все.
Проблема признания и осуждения Геноцида армян, помимо правовых принуждений к компенсации, имеет также и карательную сторону, что и обсудит  13 ноября в Вашингтоне президент Турции с президентом США. Анкаре будет легче в дальнейшем избежать развития армянского вопроса, если он останется исключительно в моральной сфере. Безусловно, будет обсужден и курдский вопрос и не только сирийских курдов.
Кроме признания Геноцида армян Палата представителей поддержит и санкции против Турции.  Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян, отмечая: “Принятие резолюции о признании геноцида имеет не только моральное, но и прикладное значение”, - имел в виду и это.
Накануне его принятия он проводил встречи в США, и присутствовал в Палате представителей на заседании по рассмотрению резолюции H.R. 296 и признанию Геноцида армян …”.