Հոնկոնգում ոստիկանությունը ձերբակալել Է փողոցային անկարգությունների 266 մասնակիցների
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնկոնգի իրավապահ մարմինների աշխատակիցներն անցյալ շաբաթ ձերբակալել են փողոցային անկարգությունների 266 մասնակիցների: Նոյեմբերի 11-ին կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտնել Է ոստիկանության սուպերինտենդանտ Ջոն Ցզեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Անցյալ երկուշաբթի օրվանից ոստիկանությունն ընդհանուր առմամբ ձերբակալել Է 266 մարդ, ներառյալ 11-ից մինչեւ 74 տարեկան 212 տղամարդ եւ 54 կին: Նրանց մեղադրում են անօրինական ժողովների, զենք պահելու եւ վանդալիզմի ակտեր կատարելու մեջ»,- ճշտել Է նա:
Մեկնաբանելով այսօրվա իրադարձությունները՝ Ջոն Ցզեն նշել Է, որ արմատապես բողոքողներն առավոտվանից կանգնեցրել են բարիկադներ եւ արգելափակել ճանապարհներն ամբողջ Հոնկոնգի 120 կետերում: «Նրանք կատարել են վտանգավոր արարքներ. կողմնակի առարկաներ են նետել մետոյի ռելսերին, սարքել հրկիզումներ, հրկիզող խառնուրդով շշեր նետել գետնուղու վագոններում»,- ասել Է սպան:
Ամռան սկզբին Հոնկոնգում բողոքի զանգվածային ակցիաներ են սկսվել արտահանձնման մասին օրինագիծ ընդունելու՝ իշխանությունների մտադրության դեմ, որը թույլ Է տալիս իրավախախտներին հանձնել մայրցամաքային Չինաստանին: Չնայած օրինագծի հետկանչմանը, ընդդիմության կողմնակիցներն ուսանողական երիտասարդության թվից պատրաստակամություն են հայտնում շարունակելու անկարգությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Полиция в Гонконге сообщила о задержании 266 участников уличных беспорядков
Сотрудники правоохранительных органов Гонконга за минувшую неделю задержали 266 участников уличных беспорядков. Как передает Арменпресс, об этом сообщил на пресс-конференции в понедельник старший суперинтендант полиции Джон Цзе.
"С прошлого понедельника полиция задержала в общей сложности 266 человек, включая 212 мужчин и 54 женщин в возрасте от 11 до 74 лет. Их обвиняют в незаконных собраниях, владении оружием и совершении актов вандализма", - уточнил он.
Комментируя события нынешнего дня, Джон Цзе отметил, что радикальные протестующие с утра возводили баррикады и блокировали дороги в 120 точках по всему Гонконгу. "Они совершали опасные выходки: кидали посторонние предметы на рельсы метро, устраивали поджоги, бросали бутылки с зажигательной смесью в вагонах подземки", - сказал офицер.
В начале лета в Гонконге начались массовые акции протеста против намерения властей принять законопроект об экстрадиции, позволяющий выдавать правонарушителей материковому Китаю. Несмотря на отзыв законопроекта, сторонники оппозиции из числа студенческой молодежи выражают готовность продолжать беспорядки.