Սերգեյ Լավրովը փաստորեն հակադարձել է ադրբեջանական ապակառուցողական հայտարարություններին. Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՌուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը փաստորեն հակադարձել է ադրբեջանական կատեգորիկ ու ապակառուցողական հայտարարություններին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս տեսակետն է հայտնել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին:
«ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր Երևանում, մեջ բերելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, հայտարարեց, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի համար և հավելեց՝ սրա հետ դժվար է վիճել:
Պատասխանելով հակամարտությունը միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում լուծելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական հայտարարությունների մասին հարցին՝ ՌԴ արտգործնախարարը կրկնեց, որ պետք է հաշվի առնվեն Հայաստանի, Արցախի, Ադրբեջանի շահերը և տարածքային ամբողջականության հետ մեկտեղ մեջբերեց նաև ազգերի ինքնորոշման իրավունքի ու հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման սկզբունքը:
Այս պատասխաններով Սերգեյ Լավրովը փաստորեն հակադարձեց ադրբեջանական կատեգորիկ ու ապակառուցողական հայտարարություններին, վերահաստատեց, որ հակամարտության հանգուցալուծումը չի կարող չներառել ազգերի ինքնորոշման իրավունքի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքները և փաստեց, որ Արցախը պիտի մասնակցություն ունենա սեփական ճակատագրի որոշմանը:
Այսպիսով, նախկին ռեժիմի ճամբարից ամիսներ շարունակ հնչող աբսուրդային մեղադրանքներն առ այն, որ «Նիկոլ Փաշինյանի մեղքով մենք բանակցային վատ դիրքում ենք կամ դիտարկվում ենք որպես ապակառուցողական կողմ» ի չիք դարձան»,- գրել է Ռուբինյանը:

Сергей Лавров фактически возразил на деструктивные заявления Азербайджана: Рубинян
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров фактически возразил категорическим и деструктивным заявлениям Азербайджана.
Как сообщает «Арменпресс», такое мнение на своей странице в Facebook выразил председатель постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям Рубен Рубинян, коснувшись заявлений министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова.
“Министр иностранных дел России Сергей Лавров, сегодня в Ереване цитируя слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна, подчеркнул, что решение карабахского конфликта должно быть приемлемым для Армении, Арцаха и Азербайджана и добавил, что это неоспоримо. Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров фактически возразил категорическим и деструктивным азербайджанским заявлениям. Отвечая на вопрос о деструктивных заявлениях азербайджанской стороны относительно решения конфликта только в рамках территориальной целостности Азербайджана, глава МИД РФ повторил, что должны быть учтены интересы Армении, Арцаха, Азербайджана и вместе с территориальной целостностью привел также и принцип права наций на самоопределение и исключительно мирного урегулирования конфликта.
Этим ответом Сергей Лавров фактически возразил категорическим и деструктивным азербайджанским заявлениям, подтвердил, что разрешение конфликта не может не включать в себя принципы права наций на самоопределение и неприменения силы и констатировал, что Арцах должен принимать участие в решении собственной судьбы.
Таким образом, озвучиваемые месяцами из лагеря прежнего режима абсурдные обвинения в том, что “по вине Никола Пашиняна мы находимся в плохом переговорном положении или воспринимаемся в качестве деструктивной стороны” провалились”, - написал Рубинян.