ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարները միակարծիք են՝ տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում միակարծիք են, որ խաղաղությունը տարածաշրջանում այլընտրանք չունի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանում նոյեմբերի 11-ին արտգործնախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Բարձր գնահատեցի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ռուսաստանի Դաշնության՝ ի թիվս այլ համանախագահող երկրների, ջանքերը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շրջանակներում: Արցախյան հիմնախնդիրը վերաբերում է իրենց պատմական հայրենիքում ապրող մեր հայրենակիցների իրավունքների իրականացմանը: Որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր՝ մենք հանձնառու ենք ապահովելու խաղաղ կարգավորման այնպիսի միջավայր, որը կհարգի Արցախի ժողովրդի իրավունքների իրականացումը առանց սահմանափակման և հարկադրանքի: Գործընկերոջս հետ համակարծիք ենք, որ խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի»,- ասաց Մնացականյանը:
Սերգեյ Լավրովը նշեց, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստակամ է շարունակել ջանքեր գործադրել ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով Հայաստանում է նոյեմբերի 10-11-ը: Լավրովը հանդիպում է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և ծաղիկներ խոնարհել Ծիծեռնակաբերդում Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:

Armenian, Russian FMs agree peace has no alternative in the region
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and his Russian counterpart Sergey Lavrov have the same opinion on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict according to which peace has not alternative in the region.
“I highly appreciated the efforts of Russia, together with the remaining OSCE Minsk Group Co-Chair countries, aimed at peacefully settling the NK conflict. The Artsakh issue relates to the exercise of rights of our compatriots living in their historical homeland. As a guarantor of Artsakh’s security we are committed to ensure such an environment for the peaceful settlement which will respect the exercise of rights of the Artsakh people without any restriction and enforcement. We agree with my counterpart that there is no alternative to peace in our region”, the Armenian FM said at a joint press conference with the Russian FM in Yerevan.
In his turn Sergey Lavrov said Russia is ready to continue making efforts for the settlement of the NK conflict within the OSCE Minsk Group.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov arrived in Armenia on an official visit on November 10-11. He already met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.